Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

το λιφτ...

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τετ Μαρ 02, 2016 9:41 pm

η ρυθμιση ειναι με Kλικ Πανο.

Σκληραίνει γενικά το αμορτισερ.. Την επαναφορά στην ουσία την προκαλέι το ελατήριο .

Μετα από 1.5 χρόνια που το έχω ακόμα τα έχει στο 8 περίπου (0 ειναι τέρμα μπιπ και 22 είναι τέρμα σκληρο...)

Στο χώμα τα πάω γύρω στο 5-6 ...

Οπότε έχουνε ακόμα πολύ ψωμί διότι όσο πέφτει η αποδοσή τους θα ανεβάζω την σκληρότητα και θα επανέρχεται στα επίπεδα που το θέλω.

Καμία σχέση με τα OLDMAN που στο χρόνο πάνω είχανε αρχίσει να μπιπ υπερβολικά ..
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό DinDin » Παρ Μαρ 04, 2016 12:45 pm

Μήπως τα έχεις μετρήσει ανοιχτά-κλειστά;
DinDin
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 21, 2006 3:54 am
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Μαρ 05, 2016 12:27 am

όχι δεν τα έχω μετρηση αλλά βγαίνουν σε ότι μήκος θες μιας και εινα. παραγγελία και είναι χειροποίητα.
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό DinDin » Σάβ Μαρ 05, 2016 9:29 pm

Σε ρωτάω γιατί κάποια στιγμή που έψαχνα στους καταλόγους της Rancho για τα ρυθμιζόμενα 9000xl, σε 3''-4'' lift οι διαδρομές δεν ήταν καθόλου ικανοποιητικές. Αυτός είναι και ο λόγος που κάποιοι τους αλλάζουν θέση τοποθέτησης πίσω και τα φέρνουν προς το κέντρο του άξονα. Τα δικά σου έχουν κάποιους κωδικούς; Μπας και τα ψάξω δηλαδή στους καταλόγους της AVO γιατί έτσι που τους έχουνε οι Εγγλέζοι δεν μπορώ να βγάλω άκρη :anger: :anger: :anger:
DinDin
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 21, 2006 3:54 am
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Μαρ 12, 2016 10:25 pm

για στείλε ένα μειλ στο jimnybits , κια ρώτα τους ότι θες... η απάντηση θα είναι άμεση...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό DinDin » Πέμ Μαρ 17, 2016 2:53 pm

DinDin
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 21, 2006 3:54 am
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » Παρ Μαρ 18, 2016 10:37 am

Το γεγονός ότι είναι λαδιού (χωρίς άζωτο), σημαίνει αυτομάτως και μικρότερη διάρκεια ζωής, μιας και ο ρόλος του αζώτου είναι να εμποδίζει την εξαέρωση του λαδιού και άρα τη μείωση της απόδοσης του αμορτισέρ.
Από τη στιγμή που μέρος του λαδιού (λόγω της μεγάλης θερμοκρασίας) θα εξαερωθεί, η απόδοση των αμορτισέρ θα μειωθεί και η περαιτέρω ρύθμιση της σκληρότητας (της συμπίεσης μόνο) σε μεγαλύτερο επίπεδο δεν αποκαθιστά τη μειωμένη απόδοση σε καμία περίπτωση.
Με βάση τα παραπάνω, πιστεύω ότι η τιμή τους είναι πολύ τσιμπημένη γι' αυτά που προσφέρουν, χωρίς να γνωρίζω την ποιότητα κατασκευής των επιμέρους τμημάτων τους.
Από κει και πέρα, με βάση την απάντηση του Άγγλου στο μήνυμα του Ντίνου, υποθέτω ότι μετράμε τις διαστάσεις των μαμίσιων αμορτισέρ (κλειστό-ανοιχτό) και αναλόγως προσθέτουμε 2", 3" ή 4" σ' αυτές.
Metalaxe
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 12:47 pm

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Μαρ 19, 2016 8:48 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό DinDin » Κυρ Μαρ 20, 2016 3:13 am

DinDin
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 21, 2006 3:54 am
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Μαρ 20, 2016 7:16 pm

για στείλε κάνα λινκ. οι μόνες που γνωρίζω να ρυθμίζεις την επαναφορά είναι κάτι coil over. και δεν υπάρχουν από όσο θυμάμαι για Τζιμνυ
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » Δευτ Μαρ 21, 2016 10:27 pm

Φίλε Dimny, σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να "στην πω" ή να κάνω κριτική στα αμορτισέρ σου... :wink:
Απάντησα γενικώς, για να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα που δεν επιδέχονται αμφισβήτηση, άσχετα εάν μας αρέσει ή όχι...
Τα Avo δεν τα έχω δει, ούτε τα έχω δοκιμάσει, οπότε δε μπορώ να έχω άποψη, πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι η τιμή τους είναι τσιμπημένη.
Στη συντριπτική πλειοψηφία των ρυθμιζόμενων αμορτισέρ μονού σωλήνα (monotube), ο εξωτερικός κοχλίας ρυθμίζει την συμπίεση και όχι την εκτόνωση. Στα αμορτισέρ διπλού σωλήνα (twin tube) - τέτοια είναι τα ΟΜΕ άσχετα αν δεν ρυθμίζονται - υπάρχει η δυνατότητα ο ρυθμιστής να επεβαίνει και στη συμπίεση και στην εκτόνωση ταυτόχρονα, εάν ενεργεί επάνω στην κεντρική βαλβίδα.
Εάν τα AVO είναι διπλού σωλήνα, τότε όντως ο ρυθμιστής πρέπει να επεμβαίνει και στη συμπίεση και στην εκτόνωση.
Ο λόγος που τα ΟΜΕ έχουν όντως μικρή διάρκεια ζωής, είναι κυρίως ότι έχουν χαμηλή πίεση αζώτου (αν θυμάμαι καλά 70psi), οπότε είναι πολύ "ευαίσθητα" στον εξαερισμό του λαδιού όπως λέει ο Ντίνος.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι την εκτόνωση την αναλαμβάνει μόνο το ελατήριο, αλλά όπως και να έχει, μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το θέμα εδώ
Metalaxe
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 12:47 pm

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό DinDin » Πέμ Μαρ 24, 2016 10:54 am

DinDin
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 21, 2006 3:54 am
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ » Τετ Απρ 06, 2016 6:21 pm

καλησπερα παιδια σημερα πηγα να βαλω αναρτηση +6 και οταν του ειπα τους κωδικους των mad s122 και s129 monroe D4441 και D4442 μου τα εφερε κανονικα αλλα οι μπουκαλες ηταν μαυρες και του λεω λαθος ειναι κιτρινες πρεπει να ειναι ετσι δεν ειναι η κανω λαθος εγω ; και του ειπα στειλτα πισω και θα σου πω ποια ειναι τα σωστα να μου τα φερεις και δεν τα εβαλα εσεις τι λετε ;
ΣΤΑΥΡΟΣ 4Χ4
ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 182
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 17, 2011 1:17 pm
Τοποθεσία: NIKAIA ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό kermit » Τρί Απρ 12, 2016 8:48 pm

Τα Rancho που αναφέρθηκαν πιο πανω, θα τα βρείς με το επιθυμητό μήκος στον κατάλογο, μή ψάχνεις για lift κλπ. Αυτά που ταίριαξα εγω στο mad +6, μπροστά, όσοι το βλέπουν να αρθώνει (χωρίς να εχω βγάλει αντιστρεπτική) ψάχνουν να βρούν τι μαρκα ειναι. Και εχει περάσει 160.000 χλμ σε σκληρές συνθήκες, και παραμένει άψογο.

Το ελατήριο προκαλεί ταλάντωση με σημείο ισορροπίας το σημείο που "κάθεται" το αμαξι στο ύψος του. Την δύναμη που προκαλεί οποιαδήποτε συμπίεση στο ελατήριο, ή την δύναμη που ασκεί το ελατήριο για να επανέλθει, προσπαθεί να την τιθασεύσει το αμορτισερ.

Την επαναφορά του αμορτισέρ δεν μπορείς να την ρυθμίσεις αν δεν εχεις χωριστή μπουκάλα. Τα Profender εχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά στην εκτόνωση, αλλά βαζεις πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Κωδικοί από ελατήρια Mad και αμορτισέρ Monroe

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τετ Απρ 13, 2016 11:48 am

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αναρτήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron