ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό PETRAKOS » Πέμ Μάιος 14, 2015 9:37 am

Καλημερα καλως σας βρηκα ειμαι καινουργιος στο φορουμ και γενικως στο θεμα του jimny. Αγορασα ενα jimny πριν απο λιγους μηνες και πριν απο λιγο καιρο διαπιστωσα μια μικρη μετατοπιση του μπροστα διαφορικου προς τα αριστερα. Αφου πηγα στο συνεργειο ο μαστορας μου ειπε οτι εχει στραβωσει η παναρ και ετσι αποφασισαμε να την κανουμε ρυθμιζομενη. μετα απο ελεγχο στους εμπρος βραχιωνες αντικατασταση ολων των σινεμπλοκ στο μπροστα αξονα και ρυθμιση της παναρ στην ευθυγραμιση το αυτοκινητο ηρθε σωστα στην ευθεια. Απ' οτι λεει ο μαστορας ειναι ενταξει αλλα εγω παρατηρησα αποκλιση των τροχων στον αξονα μπρος-πισω. Δηλαδη ο δεξιος τροχος ειναι μετακινημενος προς τα πισω (προς την πορτα του συνοδηγου) και ο αριστερος προς τα μπροστα (προς τον προφυλακτηρα). Υπαρχει πιθανοτητα να εχει στραβωσει ολο το διαφορικο απο χτυπημα? Και πως μπορει να διαπιστωθει αυτο με σιγουρια?

Αν ξερει καποιος ή του εχει συμβει κατι παρομοιο please help...

Ευχαριστω....
PETRAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 5:36 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό panoslpm » Πέμ Μάιος 14, 2015 2:18 pm

Δεν στραβωνει ο άξονας στην άσφαλτο.απο κανένα άλμα στο βουνο σίγουρα μπορεί να γίνει.
Μήπως είναι στραβωμενο κανένα μπράτσο απ τα δυο;μήπως έχει τρακαρει το αμάξι και τώρα με τα συνεμπλοκ και την Πανάρ βγήκαν τα κουσουρια;μήπως τα συνεμπλοκ που πήρες εχουν παρακεντρες τρύπες για διόρθωση της γωνίας Κάστερ και δεν μπήκαν σωστα;
Άβαταρ μέλους
panoslpm
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 4:49 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Πέμ Μάιος 14, 2015 4:24 pm

Μια χαρα στραβωνει αν την εχεις δει Ken block οπως εγω ! Ειναι το 3ο που εχω φαει! Δεν μας ειπες αν το jimny ειναι σηκωμενο η οχι .
Μετρα τα κεντρα τον αξονων δεξια και αριστερα απο ενα σταθερο σημειο στο αλλο. Μετα κοιτα και τις κοντρες που κρατανε τον αξονα μηπως εχει λυγισει μια απο αυτες! Σε εναν που κανει ευθυγραμιση μπορει ευκολα να στο μετρησει και δειτε τι γινεται.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό PETRAKOS » Πέμ Μάιος 14, 2015 7:24 pm

Απ' οτι φανηκε οταν αλλαξαμε τα σινεμπλοκ δεν ηταν καποια απο τισ κοντρες ουτε στραβη ουτε χτυπημενη. Η περιπτωση να ειναι τρακαρισμενο με προβληματιζει εντονα. Το αμαξι δεν ειναι ψηλωμενο εχει μαμα αναρτησεις. Τα σινεμπλοκ ειναι σαν τα εργοστασιακα. Το θεμα ειναι τι εχω παει σε φανοποιο εχει μετρησει ολο το αυτοκινητο και μου ειπε οτι δεν ειδε να ειναι τρακαρισμενο οποτε σκεφτομαι μηπως οφειλεται σε μηχανικη βλαβη...
PETRAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 5:36 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό PETRAKOS » Πέμ Μάιος 14, 2015 7:25 pm

PETRAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 5:36 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό PETRAKOS » Πέμ Μάιος 14, 2015 7:29 pm

PETRAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 5:36 pm

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Πέμ Μάιος 14, 2015 9:11 pm

Την μια φορα ειχε γινει σαν μπανανα ειχα camber απο τιν μια μονο πλευρα φαινοταν και με το ματι, τις αλλες 2 φορες ειχε παει πιο πισω. Με ενα απλο μετρο μπορει να βγαλεις ακρη μετρωντας σταθερα σημεια εως τιν ακρη του αξονα.

Στην οδηγιση σου τραβαει δεξια η αριστερα στο φρεναρισμα?
Δοκιμασε να πας και καπου αλλου να στο μετρησουν . Ενα 2ο φανοποιειο η εναν 2ο ευθυγραμισα.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ

Δημοσίευσηαπό PETRAKOS » Πέμ Μάιος 14, 2015 11:39 pm

PETRAKOS
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2015 5:36 pm


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες