Πρόβλημα με κωδικούς check engine

Τα άλογα...

Πρόβλημα με κωδικούς check engine

Δημοσίευσηαπό Stathis28 » Τρί Ιουν 18, 2013 10:28 pm

Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα θέμα με το Jimny τον τελευταίο καιρό το αμάξι δεν τραβάει καθόλου ορισμένες φορές σε ευθεία κατεβάζω 4η και 3η καμιά φορά για να του δώσω στροφές για να ανέβει. Μου άναψε το check engine, και όταν το κοίταξα μου έβγαλε 3 κωδικούς βλάβης. Ο πρώτος ήταν ο 42 για αισθητήρα στροφάλου τον οποίο τον άλλαξα, οι άλλοι δύο ήταν ο 13 για αισθητήρα Ο2 δλδ αισθητήρας λ και τέλος ο 21 για αισθητήρα θέσης πεταλούδας . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Υπάρχει πιθανότητα από τον λ να μου έχει βγάλει πρόβλημα και ο αισθητήρας πεταλούδας ; γιατί απ΄όσο έχω ψάξει και ρωτήσει τα γιαπονεζικα τουλάχιστον δεν παρουσίασαν συχνά τέτοιο πρόβλημα. Και τέλος θα λυθεί το πρόβλημα αν αλλάξω τον λ ; Να αναφέρω ότι έχω Jimny 1999 με G13B και κοντά 200.000 χλμ. Περιμένω απόψεις...
Stathis28

Δημοσίευσηαπό JEO » Τετ Ιουν 19, 2013 12:14 am

Πολλα μπορει να ειναι Σταθη σε αυτα τα χιλιομετρα. Απο τον λ, μεχρι μπουζι μπεκ και αντλια και βουλωμενος καταλυτης να σου αναφερω μερικα.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό Stathis28 » Τετ Ιουν 19, 2013 12:25 am

Το ότι θα μπορούσε να είναι πολλά το ξέρω λόγο χιλιομέτρων, εγώ αυτό που θέλω να μάθω αν γνωρίζει κανείς είναι αν αυτά θα μπορούσαν να επιρρεάζουν απόδοση και αισθητήρα πεταλούδας για να μην αλλάζω άδικα εξαρτήματα.
Stathis28

Δημοσίευσηαπό Stathis28 » Τετ Ιουν 19, 2013 12:29 am

Βασικά αυτό που με καίει είναι ο αισθητήρας πεταλούδας γιατί απ΄όσο έψαξα δύσκολα να τν βρω after market και αντιπροσωπεία κανά 200 για την πλάκα που κοίταξα.
Stathis28

Re: Πρόβλημα με κωδικούς check engine

Δημοσίευσηαπό tolis17 » Τετ Ιουν 19, 2013 9:58 am

Stathis28 έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, έχω ένα θέμα με το Jimny τον τελευταίο καιρό το αμάξι δεν τραβάει καθόλου ορισμένες φορές σε ευθεία κατεβάζω 4η και 3η καμιά φορά για να του δώσω στροφές για να ανέβει. Μου άναψε το check engine, και όταν το κοίταξα μου έβγαλε 3 κωδικούς βλάβης. Ο πρώτος ήταν ο 42 για αισθητήρα στροφάλου τον οποίο τον άλλαξα, οι άλλοι δύο ήταν ο 13 για αισθητήρα Ο2 δλδ αισθητήρας λ και τέλος ο 21 για αισθητήρα θέσης πεταλούδας . Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής: Υπάρχει πιθανότητα από τον λ να μου έχει βγάλει πρόβλημα και ο αισθητήρας πεταλούδας ; γιατί απ΄όσο έχω ψάξει και ρωτήσει τα γιαπονεζικα τουλάχιστον δεν παρουσίασαν συχνά τέτοιο πρόβλημα. Και τέλος θα λυθεί το πρόβλημα αν αλλάξω τον λ ; Να αναφέρω ότι έχω Jimny 1999 με G13B και κοντά 200.000 χλμ. Περιμένω απόψεις...

Kαλημερα Σταθη. Σε περιπτωση βλαβης του λ αυτο θα σημαινε οτι διαβαζει λιγοτερα καυσαερια επομενως ο εγκεφαλος διαβαζοντας λιγοτερα καυσαερια θα εστελνε περισσοτερα καυσιμα, αρα δεν θα σου εκοβε ροπες.
Χαλασμενος λ = περισσοτερο καυσιμο = μεγαλυτερη ιπποδυναμη - ροπη.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο!!!
Άβαταρ μέλους
tolis17

Δημοσίευσηαπό tolis17 » Τετ Ιουν 19, 2013 10:01 am

....ριξε και ενα καθαρισματακι στον map (ειναι ο αισθητηρας που ειναι στην εισαγωγη πριν την πεταλουδα και εχει το σηματακι της Mitsubishi).
Άβαταρ μέλους
tolis17

Δημοσίευσηαπό Stathis28 » Τετ Ιουν 19, 2013 7:51 pm

Γεια σου Τόλη και ευχαριστώ για την απάντηση, λοιπόν, τον αισθητήρα map τον είχα αλλάξει και έβαλα 1 άλλο πάνω το αμάξι στην αρχή πήγε μια χαρά αλλά μετά από λίγο μου έκανε 1 κλώτσημα οπότε δεν ήταν από αυτό. btw επίσης ο δικός μου είναι denso όχι mitsubishi. . . . Συνεχίζω το ψάξιμο . . . .
Stathis28

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Απρ 14, 2014 2:28 am

Stathis28 έγραψε:Γεια σου Τόλη και ευχαριστώ για την απάντηση, λοιπόν, τον αισθητήρα map τον είχα αλλάξει και έβαλα 1 άλλο πάνω το αμάξι στην αρχή πήγε μια χαρά αλλά μετά από λίγο μου έκανε 1 κλώτσημα οπότε δεν ήταν από αυτό. btw επίσης ο δικός μου είναι denso όχι mitsubishi. . . . Συνεχίζω το ψάξιμο . . . .

Τελικά το βρήκες τι είναι ??
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Επιστροφή στο Κινητήρες και Jimny

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες