Ένα μανίσιο Jimny .

Συγκεντρωμένες μετατροπές σε αυτοκίνητα μελών

Ένα μανίσιο Jimny .

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Σάβ Ιουν 15, 2013 7:56 am

Καλημέρα σας , ονομάζομαι Σαράφης Γιώργος , είμαι από Θεσσαλονίκη και πριν από καμία εβδομάδα αγόρασα ένα Jimny του '99 με καμπόσα χιλιόμετρα ( 182.000 για την ακρίβεια ) , αλλά σε τίμια χρήματα και σε πολύ καλή μηχανολογική κατάσταση και το κυριότερο χωρίς να έχει πατήσει χώμα στην μέχρι τώρα ζωή του , :D
Το φόρουμ το παρακολουθώ πολύ καιρό , μιας και το πρότζεκτ του Jeo είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον και μάλιστα η εγγραφή μου είχε γίνει τότε , που αποφασίσατε ότι δεν μπορούμε μη-μέλη να παρακολουθούμε το φόρουμ ( και φυσικά θα έσκαγα αν δεν έβλεπα την ολοκλήρωσή του ) .
Γενικά , να πω ότι βοηθήθηκα πολύ από τις πληροφορίες , που υπάρχουν συγκεντρωμένες σε αυτό εδώ το site , οπότε ευχαριστώ .

Στο θέμα μας τώρα .
Το αυτοκινητάκι μου όπως το αγόρασα ( μείον τις σχάρες για το καγιάκ , που τις είχα στο προηγούμενο μου αυτοκίνητο ) :













Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ Α. » Σάβ Ιουν 15, 2013 8:06 am

καλολασπωμενο γιωργη :clapping: :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ Α.
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 6:39 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Σάβ Ιουν 15, 2013 8:15 am

Όπως βλέπετε , το αυτοκίνητο είχε αρκετές ατέλειες , κυρίως στο εσωτερικό του , αλλά και στο εξωτερικό και ήταν αυτές , που με βοήθησαν , να το αγοράσω σε χαμηλή τιμή , οπότε 8)

Από τις πρώτες δουλειές , που ξεκίνησα ήταν να αντικαταστήσω το σαλόνι του .
Ήμουν Αθήνα για μια δουλειά και τσίμπησα οικονομικά σαλονάκι και τιμόνι με αερόσακο από facelift και ξεκίνησε η διαδικασία αντικατάστασης ( είχα και ένα sparco λεβιεδάκι από παλαιότερο αυτοκίνητο και το πέταξα και αυτό επάνω ):





















Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Σάβ Ιουν 15, 2013 8:16 am

Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Σάβ Ιουν 15, 2013 8:19 am

Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Σάβ Ιουν 15, 2013 8:22 am

Επόμενη δουλειά ήταν να ξεθαμπώσω τα μπροστινά φανάρια με ειδική αλοιφή και να κολλήσω την βάση από το ένα , μιας και ήταν σπασμένη :





Και τέλος , προς το παρόν .
Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Σάβ Ιουν 15, 2013 8:35 am

Το αυτοκίνητο με ικανοποιεί πλήρως σε μαμά κατάσταση , μιας και με πήγε όπου ήθελα , χωρίς τον παραμικρό δισταγμό ( πολύ βαθιά άμμο ) .
Μηχανολογικά είναι άριστο , μιας και έχει κάνει μεγάλο σέρβις , αλλάγη συμπλέκτη και ιμάντα χρονισμού πριν από 5.000 χμ και δεν χρειάζεται το παραμικρό .
Έχει ένα τράβηγμα στα δεξία κατά το φρενάρισμα , το οποίο και θα κοιτάξω στην πρώτη ευκαιρία ( εξαέρωση , έλεγχος μαρκούτσι και κυλινδράκι δαγκάνας ) .
Αν είναι το τελευταίο και χρειάζεται δουλειά η δαγκάνα ίσως να πάω σε λύση με δαγκάνες vitara και αεριζόμενους δίσκους .
Για το εξωτερικό , μέσα στην εβδομάδα θα πάω να κάνω ένα "πινελάκι" με τον κωδικό του χρώματός μου και θα συμμαζέψω λίγο τις ατέλειες , αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο , μιας και δεν με νοιάζουν .
Το τρέμουλο , που διάβασα ότι έχουν όλα τα jimny στα 70-80 , το έχω και εγώ , αλλά είναι αμελητέο και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα .
Αυτό , που με ενοχλεί ιδιαίτερα όμως είναι η έλλειψη ευθυβολίας του αυτοκινήτου και αυτή η γενικότερη "αίσθηση του περίπου" όταν οδηγάς στην άσφαλτο , που αν κατάλαβα καλά από όσα διάβασα εδώ , μάλλον περιορίζεται με ένα αμορτισέρ τιμονιού .
Θα το μελετήσω καλύτερα και θα αποφασισώ τι θα κάνω .
Επίσης με ενοχλεί και η έλλειψη άνεσης από την μεριά της ανάρτησης και αυτό είναι ένα θέμα , που θέλω να δω .
Τέλος , μάλλον θα πάω προς την λύση της υγραεριοκίνησης , μιας και καίει πολύ το jimny για καθημερινή μετακίνηση .

Αυτά , καλως σας βρήκα όλους και ευχαριστώ για την βοήθεια μέχρι στιγμής ( μέσω όσων διάβασα στο site σας ) , καλημέρα .
Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Ιουν 15, 2013 5:06 pm

Καλως ηρθες Γιωργη και σου ευχομαι μονο καλα χιλιομετρα να εχεις με το jimny σου. Μου αρεσει πολυ το σαλονακι σου (το καινουργιο... :lol: ) του παει πολυ.

Στα θεματα σου τωρα. Ανετο το jimny τουλαχιστον στην ασφαλτο δεν το λες. Στο χωμα ομως ειναι πολυ καλυτερο, μιας και οπως να το κανουμε γι' αυτο εχει σχεδιαστει.
Το βαρκα-γυαλο τιμονι του ειναι κατι το οποιο πρεπει να το συνηθισεις. Και παλι οπως και η αναρτηση του εχει σχεδιαστει για χωμα και οχι για ακριβεια οποτε μειωσε λιγο τα stantards σου και θα σου φανει μια χαρα στο τελος. :lol: :lol:

Εχεις καποιες βλεψεις για εκτος δρομου διαδρομες, η' το πηρες δοκιμαστικα και θα δεις πως θα παει?
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Ιουν 16, 2013 2:10 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό gargas » Κυρ Ιουν 16, 2013 5:30 pm

To jimny βάζει τα γυαλιά σε πολλά μεγαλύτερα θηρία.............
Άβαταρ μέλους
gargas
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 680
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 01, 2009 11:32 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Δευτ Ιουν 17, 2013 5:20 am

Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Δευτ Ιουν 17, 2013 5:26 am

Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό Σαράφης Γιώργος » Δευτ Ιουν 17, 2013 5:27 am

Σαράφης Γιώργος
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 24, 2011 12:01 pm

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Ιουν 17, 2013 7:29 am

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό Ινδιανος » Δευτ Ιουν 17, 2013 11:31 am

Κάλως ήλθες...
Πόσο σου βγήκε το σαλόνι και το τιμόνι?
Ινδιανος
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2013 10:53 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδικη

Επόμενο

Επιστροφή στο Projects

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες