Εκδρομή στα ΓΕΡΑΝΕΙΑ ΟΡΗ την 12/02/06

Θα σε πάρω να φύγουμε...σ΄άλλη γη σ΄άλλα μέρη

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Παρ Φεβ 10, 2006 12:22 am

ΤΙ οδος παρακαλω
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Παρ Φεβ 10, 2006 12:27 am

ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΕΣ ΣΤΑ ΓΕΡΑΝΕΙΑ
ΝΑ ΦΑΜΕ ΠΑΣΤΟΥΡΜΑ
ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΓΑΡΓΑΡΑ ΝΕΡΑ
ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΒΛΑΧΟΠΟΥΛΕΣ ΜΕ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΠΟΥΛΙΑ


εεεεε απο ομοιοκαταλαξια σκιζω ουτε ο Σεφερης να μουν
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό noon » Παρ Φεβ 10, 2006 11:07 am

το σημείο συνάντησης απο καμερα που τοποθετήθηκε σε 18χτούρα(καμερα)-περιστέρα(μπαταρίες,link)! :hehe: :hehe: :hehe:



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
noon
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2005 7:43 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Φεβ 11, 2006 7:26 pm

Εμεις θα παμε κατευθειαν στα διοδια. :hello:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Κυρ Φεβ 12, 2006 5:53 pm

πως περάσατεεεεεεεε???
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Κυρ Φεβ 12, 2006 8:36 pm

Αμεσως εσυ πως περασατε στις 5:30 .

Μολις μπηκα λοιπον και ειμαι απο το πρωτο κομβοι που φτανει Αθηνα το δευτερο και με τον αρχηγο της αποστολης καθησανε για καφε .

Η πρωτη εκδρομη του συλλογου εξετελεστη επιτηχως. Πολυ καλη παρεα και πολυ καλα σχεδιασμενη διαδρομη ακομα και το φαι στο σωστο χρονο.

Λεπτομερειες.

Προποδες Γερανια λασποδρομος με σωστη λασπη ωστε να παιζουμε χωρις να κολαμε . Αρκετος χαβαλες .
Αναβασμα στην λιγο πιο κατω απο την κορυφη των Γερανιων και τυροπιτα απο τα χερακια της Παυλινας(Ωραια τυροπητα) . Παιχνιδι και χαβαλες.

Στην συνεχεια εξερευνηση σε αγνωστα μονοπατια με λασπη . Παιχνιδι χαβαλες και ενας Triabal να προσπαθει να κανει κακα του . ΥΟ

Φτανουμε σε ενα δυσκολο εμποδιο με εναλακτυκο περασμα (ολοι το περασαν εκτος απο εμενα ΥΟ

Συνεχιζουμε με καλο θεμα νεροφαγοματα και λασπη γλυστριματα και σπινιαρισματα και στο τελος το κερασακι στην τουρτα ενα ποταμακι για να πλυθουμε . Συνεχιζουμε λυπον σε χωμα με λασπουλα χαλαρη και νερολακουβες. Στο τελος του δρομου ταβερνα με ΤΡΕΛΟ φαγητο. Το κοντοσουβλι και το αρνακι λουκουμι. ΥΟ
Επιστροφη και διαχωρισμος κομβοι για καφε και για Αθηνα .


Ξεχασα να πω πως για πρωτη φορα στο club ειχαμε τραγουδιστες απο το FAME STORY Εριανα και εναν φιλο της οπου μας τραγουδησαν και μας επαιξαν κιθαρα γνωστα τραγουδια με κορυφωμα την ζεμπεκια του Jiobani . Μπραβο Εριανα με τις νοτες σου.

Αυτα λοιπον απο εμου τις λεπτομεριες ή μια καλυτερη εκδοση της περιγραφης απο υπολοιπα μελοι.

Μπραβο ΝΟΟΝ παντα τετοιες.
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό italo » Κυρ Φεβ 12, 2006 10:20 pm

περασαμε τελειααααααααααα! ενα bravo στην ωραια παρεα και ενα μεγαλο bravo στον Νοοn.
το jimnaki μου και εγω εχουμε τα ιδια μυαλα!!!Δεν μας αρεσει ο ΙΣΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ. ειναι κακο???
italo
 
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τρί Μαρ 22, 2005 12:19 pm
Τοποθεσία: Μαρουσι-Σαλαμινα

Δημοσίευσηαπό pavlina » Κυρ Φεβ 12, 2006 10:58 pm

:clapping: :clapping: Γειά σου ρε Πετράν με τις περιγραφές σου!! Δεν έχω πολλά να προσθέσω, θα ανοιχτεί και αλμπουμ για φωτογραφίες εξάλλου. Μας έκανε τέλεια μέρα- φαινομενικά- γιατί μόλις βγαίναμε έξω απο τα αυτοκίνητα θέριζε το κρύο :shock:
Ηταν πολύ ωραία η βόλτα, ειδικά οι στιγμές που βλέπαμε θάλασσα και η ώρα που επιστρέφαμε και βλέπαμε ένα ροζ ουρανό και την -σχεδόν- Πανσέληνο.
Κατα τ άλλα θέλω να καταγγείλω τον πρόεδρο που ήταν άρρωστος :bye: και έλειψε, τον κύριο Γιώργο Τρίμη (κατα κόσμον italo) που είχε γενέθλια :fun: και δεν κέρασε στην ταβέρνα, τον alexmanlenir που άφησε μουστάκι :hmmm: , τη Χριστίνα που έλεγε κρυφά στον σκύλο της να μου επιτίθεται :jumpy: , τον skipper που άφησε το iguana να οδηγήσει σε όλη την επιστροφή :whistle: και την Ερηάνα που μου αποκάλυψε οτι ακούει Νίκο Γκαραβέλα τα βράδια :whip:

Πέτρο ξέχασες να πεις για τον dambo που τσακώθηκε με ένα βράχο :hehe: :hehe: :hehe:

Να ευχαριστήσω πολύ τον chris που με "ανέχτηκε" στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής μιας και μαζί μας είχε έρθει ο Παναγιώτης, φίλος του Κωστή που είχε απορία να δεί "τι κάνουμε εμείς οι τρελλάρες στα βουνά!!" :dance:


Αυτά τα ολίγα και δεσμευομαι να δείτε σύντομα μονταρισμένο το videaki απο τη σημερινή εκδρομή.
Καλή εβδομάδα παίδες και καλή δύναμη! :flowers1:
(σκεφτείτε να είχα πολλά να προσθέσω :lol: :lol: )
Τελευταία επεξεργασία από pavlina και Δευτ Φεβ 13, 2006 12:07 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
pavlina
 
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2005 12:01 pm
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ

Δημοσίευσηαπό Spiros V » Κυρ Φεβ 12, 2006 11:05 pm

Μετά απο την πρωτη μου ουσιαστική επαφή με το JIMNYCLUB θέλω να σας ευχαριστήσω για την παρέα.:D
Το γεγονός οτι γνώρισα αρκετούς από κοντά με βοηθάει να γράφω πιό άνετα στο forum. :hello:
Οσο για την εκδρομή, πέρα από το ότι ήταν η καλύτερη μου (φυσικό αφού ήταν η πρώτη!) ήταν ανώτερη από ότι περίμενα. Από τα παιχνίδια στη λάσπη, τα δύσκολα περάσματα, τη θέα, το χαβαλέ στο CB μέχρι το γκιούλμπασι ήταν όλα μια χαρά. :clapping:
Θα τα ξαναπούμε!!!!!!!
Spiros V
 
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2006 6:21 pm
Τοποθεσία: athens-kifisia

Δημοσίευσηαπό pavlina » Κυρ Φεβ 12, 2006 11:13 pm

Σπύρο μπράβο για την αντιμετώπιση σου στο δύσκολο πέρασμα! Έδειξες ψυχραιμία και άκουγες! Πολύ σημαντικά αυτά! Έγινες και το δευτερο κυπαρισσί jimnaki της παρέας! Καλή αρχή
pavlina
 
Δημοσιεύσεις: 1146
Εγγραφή: Δευτ Μάιος 30, 2005 12:01 pm
Τοποθεσία: AΘΗΝΑ - ΚΕΝΤΡΟ

Δημοσίευσηαπό ΕΡΗΑΝΑ20 » Κυρ Φεβ 12, 2006 11:59 pm

ALOHA!!!!
Εγω θα πω τρια πραγματακια....που ελεγε ο φιλος Γιαννης που μου έκανε παρέα στην εκδρομή...


ΠΡΙΝ...1.Τι είναι αυτό??CB???Μην τολμησειςνα το ανοίξεις...θα πονοκεφαλιάσουμε... ΜΕΤΑ.... Ρε βαλτο λίγο πιο δυνατά να
΄ ακούμε..εχει πολυ χαβαλέ

ΠΡΙΝ....2.Πω πω...τι είναι όλοι αυτοί...καλύτερανα μην παμε μαζι τους.... ΜΕΤΑ....Πότε είπες ότι έχει ξανα
εκρομή???Να πάμε ε???

ΠΡΙΝ....3.Το Jimny είναι ωραίο στο μπλε χρώμα. ΜΕΤΑ....Τελικά ότι χρώμα και να το αγοράσεις καφε θα γίνει!!!!


:clapping: :thumbsup: :hehe: :hehe: :hehe: :clapping: :tongue:

Η Διαδρομήήταν φοβερή...διασκεδαστική...με πολύ λάσπη....
Το μόνο που με ανυσηχεί είναι ότι το jimny μου είπε μερικά πράγματα...Θα τα μοιραστώ μαζί σας...
" Πολύ καλό το jimnyclub αλλα άν θες να μου αλλάξεις χρώμα να με πας στο μάστορα...Επίσης να μου βάλεις αναρτήσεις και λάστιχα...να με πηγαίνεις στα ποταμάκια πιο συχνά...και φυσικά να αποφεύγεις τις ΚΟΤΡΟΝΕΣ!!!( :smoke: :hehe: :smoke: )..."
Αυτά...από εμένα τώρα...ευχαριστώ ακόμα μία φορά όλα τα παιδιά γιατι όλοι βοήθησαν ώστε η εκδρομή να γίνει τόσο SUPER!!!Ένα ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ στο ΝΟΟΝ γιατι η εκδρομή ήταν .... (δεν βρίσκω λόγια γαμώτο...είναι πολύ φτωχα τα λόγια για μια περιγραφή)...Ευχαριστώ τον Pepe για την επισκευή της κόρνας...και φυσικά τον συνόδηγό μου που με ανέχτηκε!!! :hehe: :hehe: :hehe:
ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΤΟΥ 2006 ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΑΜΕ SUPER...ΦΥΣΙΚΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ!!!!ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ!!!!
:hello: :hello: :hello:
ΕΡΗΑΝΑ20
 
Δημοσιεύσεις: 473
Εγγραφή: Δευτ Σεπ 12, 2005 8:46 am

Δημοσίευσηαπό dambo » Δευτ Φεβ 13, 2006 12:27 am

βράχο; :whistle: :whistle: :whistle:

(με 10 ποντάκια σήκωμα πέρναγα άνετα :hehe: )

παρόλα αυτά περάσαμε super... μπράβο noon :thumbsup: :thumbsup:
dambo
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2005 10:39 pm
Τοποθεσία: Γαλατία

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Φεβ 13, 2006 12:50 am

με αντιβίωση και συρόπια την έβγαλα εγώ , ακουσα το τραγούδι στην ταβέρνα από το τηλ και σχεδόν πήρα τα κλειδιά για να σας προφτάσω εκεί . :bye:

Μπράβο παιδιά !!!! :clapping: :clapping: :clapping:
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

περιγραφή εκδρομής

Δημοσίευσηαπό noon » Δευτ Φεβ 13, 2006 9:24 am

Η εκδρομή για τα Γεράνεια όρη ξεκίνησε στις 09:30 από τη Λ.Κηφισίας και μέσω Αττικής οδού κατευθυνθήκαμε για τα διόδια της Ελευσίνας. Εκεί συμπληρώθηκε και ανασυγκροτήθηκε το τελικό κονβόι. Κατά τις 10:30 φύγαμε με κατεύθυνση τα Μέγαρα από την παλαιά εθνική οδό.

Βγαίνοντας από τα Μέγαρα και στο δρόμο για Αλεποχώρι πατήσαμε χώμα. Τα πρώτα χαμόγελα άρχισαν να φαίνονται και μετά από εδαφικές εναλλαγές χώματος-ασφάλτου, η πρώτη χρήση τετρακίνησης ήταν γεγονός σε ανηφορικές λάσπες. Συνεχίσαμε τη διαδρομή μας ανεβαίνοντας το βουνό από τους πρόποδες των Γερανείων και σε ένα διάσελο έγινε η πρώτη στάση με θέα τον Κορινθιακό και τον Αργοσαρωνικό. Αφού πάρθηκαν οι απαραίτητες φωτογραφίες σε ζεστό και εύθυμο περιβάλλον, αλλά με μονοψήφιο αριθμό βαθμών Κελσίου, το τσουχτερό κρύο αντισταθμίστηκε με την υπέροχη πίττα της Παυλίνας (θέλουμε κι άλλη).

Όταν η πίττα τελείωσε το κρύο μας ανάγκασε να μπούμε στα αυτοκίνητα και να συνεχίσουμε την διαδρομή. Κατηφορήσαμε έναν βατό χωματόδρομο με προορισμό το κέντρο των Γερανείων όπου και ο χαρακτηρισμός της εκδρομής ως «εξερευνητική» άρχισε να γίνεται πραγματικότητα. Στη θέα ενός ρέματος δεν αντισταθήκαμε και με τη γνωστή περιέργεια που συνήθως μας διακατέχει, προχωρήσαμε μέχρις ότου η χρήση αλυσσοπρίονου έγινε απαραίτητη. Ο μεγάλος βαθμός δυσκολίας λόγων των πεσμένων δέντρων και των τεχνικών περασμάτων ανάμεσα σε βράχους, ήταν ο λόγος που μας έκανε να πάρουμε άλλη κατεύθυνση-διαδρομή για να μη σπαταλήσουμε πολύ χρόνο.

Αλλάξαμε τη πορεία μας διασχίζοντας μία αντιπυρρική ζώνη και φτάνοντας στο πρώτο υψόμετρο αντικρύσαμε την εντυπωσιακή ‘κοπάνα-ανηφόρα’. Ο πειρασμός ήταν μεγάλος και έτσι η χρήση του κοντού κιβωτίου υλοποίησε όλες τις κρυφές μας επιθυμίες. Τα off road ελαστικά έναντι των μαμίσιων απέδειξαν την ανωτερότητά τους.

Συνεχίσαμε το δρόμο μας με χαριτωμένες λάσπες και βρεθήκαμε μάρτυρες σε μία απρόοπτη γνωριμία του dambo και του βράχου. Ο dambo και ο βράχος τα είπανε λιγάκι και αφού η «φιλία» αυτή δεν αποδείχθηκε αληθινή, συνεχίσαμε με καλύτερους οιωνούς για το κατηφορικό νεροφάγωμα που μας οδήγησε στο ποτάμι. Εκεί αξιοποιήσαμε το γάργαρο και δροσερότατο νεράκι (!!!) για τον πρώτο καθαρισμό των αυτοκινήτων. Η ομαλή συνέχεια της διαδρομής συνδυάστηκε με θέα τις Αλκυονίδες νήσους και τον Κορινθιακό. Οι νερολακούβες έπαιξαν κι αυτές σημαντικό ρόλο στην ομορφιά της διαδρομής όπως και οι συνεχείς εναλλαγές τοπίου και κατάστασης εδάφους.

Η ώρα είχε πάει 15:00 και η επιθυμία μας για φαγητό δεν ήταν πια αστείο πράγμα. Ιδανικός προορισμός ήταν πια η γραφική ταβέρνα στα Πίσια. Το φοβερό γκιούλμπασι και η Ερηάνα έφτασαν την ήδη καλή μας διάθεση στα ύψη. Με τη φωνή της και την κιθάρα της, το κέφι ανέβηκε κατακόρυφα. Αφού διώξαμε και τους τελευταίους πελάτες της ταβέρνας, είπαμε τα ανεκδοτάκια μας, πληρώσαμε και φύγαμε. (Τελικά τα κόκκαλα ποιός τα πήρε; Λασπομάχος ή Αlexmanlenir;)

Η ώρα της επιστροφής είχε φτάσει και ο πρώτος διαχωρισμός της παρέας άρχισε καθ οδόν μετά από επαναλαμβανόμενες ψηφοφορίες με αντικείμενο τον καφέ. Αυτοδυναμία δεν επεκράτησε και έτσι, με δημοκρατικές διαδικασίες, όσοι απομείναμε πήγαμε σε καφετέρια με θέα τον Κορινθιακό. Κάτσαμε εκεί καμιά ώρα και στη συνέχεια πήραμε το δρόμο της επιστροφής μέσω της Εθνικής οδού. Γύρω στις 21:00 είχε φτάσει στο τέλος της μία πολύ ωραία εκδρομή.

Ευχαριστώ πολύ όλους!!! :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
noon
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2005 7:43 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Kostis1974 » Δευτ Φεβ 13, 2006 10:23 am

Για αλλη μια φορα αποδειξαμε τι ειμαστε ικανοι να κανουμε αν το θελουμε πραγματικα.Μπραβο στον οδηγο μας(Noon) για την επιλογη της διαδρομης και την καλη οργανωση αλλα και στην "σκουπα"(Jeo) που ολοι επιμελως ξεχναμε να ευχαριστησουμε.

Παντα τετοια ωρεεεεεεε!!!!!!! :clapping: :clapping:
Κατακρίνω αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμα σου να το πεις.Βολταιρος
Άβαταρ μέλους
Kostis1974
 
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2005 2:51 pm
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές-Εκδηλώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες