Corsa Vs Jimny

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Corsa Vs Jimny

Δημοσίευσηαπό Compressorx » Δευτ Δεκ 25, 2017 5:30 pm

Καλησπέρα απανταχού και καλές γιορτές.
Οδήγα ένα open Corsa comfort 2002 και τον τελευταίο καιρό μου χει πάρει το μάτι το Jimny και ιδιαίτερα το Cabrio (soft top) :lol: .Η αλήθεια είναι πως αρχίζω και ψάχνω αγγελίες για το αγοράσω.Ωστοσο πριν κινηθώ αναλόγως θα ήθελα να μου πείτε ορισμένα πραγματάκια.
Αρχικα ο λόγος που θέλω αλλάξω αμάξι είναι γιατί θέλω να γίνω λίγο πιο χώμα λίγο πιο χιόνι λίγο πιο adventure τόσο καλοκαίρι όσο και χειμώνα.Μενω Αθήνα οπότε η κυρία χρήση θα είναι εκεί και ορισμένα Σ/Κ να κάνω εξορμήσεις.
Ας ξεκινήσουμε με τα ερωτήματα και ευχαριστώ προκαταβολικά για όλες τις απαντήσεις.
Σαν αμάξι είναι θορυβώδες δηλαδή στην καμπίνα ακούγεται ο κινητήρας τρομερά ή λόγο του soft top ακούγεται ο αέρας υπερβολικα; Γνωρίζω ότι υπάρχει και με hard top το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι και αποσπωμενο (διορθώστε με).Για την κατανάλωση από όσο έψαξα λίγο η κατανάλωση αγγίζει 8 λίτρα με απαλή χρήση και ξεφεύγει στα 10 με εντονότερη χρήση πράγμα που δεν με τρελαίνει αφού το το υπάρχων χτυπά το 8 με 9.Κατι το οποίο με δυσανασχετεί είναι ότι η τελική ταχύτητα είναι χαμηλή άλλα θα μου πεις δεν είναι για τετοια χρήση.Κλεινοντας γενικότερα αξίζει σαν αμάξωμα,είναι ζημιαρικο.Τι λέτε να προχωρήσω?
Compressorx
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ Δεκ 25, 2017 5:10 pm

Re: Corsa Vs Jimny

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Δεκ 30, 2017 3:13 pm

Ξεκινάω αντίστροφα...

Ζημιάρικο αμάξι δεν είναι και είναι αμέτρητα τα Τζίμνυ με 300000+ χιλιόμετρα και πολύ OFFROAD που είναι σε καταπληκτική κατάσταση ...

Φθηνά ανταλλακτικά υπάρχουν μιας και βγαίνει σχεδόν 20 χρόνια.

Εγώ έχω το κλειστό και το πήρα μεταχειρισμένο αυτόματο... (από τα ελάχιστα που υπάρχουν Ελλάδα).

Δεν το έχω μετανιώσει ποτέ και πλέον το χρησιμοποιώ σαν πρώτο και δευτερο αυτοκίνητο της οικογένειας μου.. εκδρομές, Βουνά , παραλίες, καθώς και εξορμήσεις χωμάτινες με το κλαμπ έχει το μενού...

Σου συνιστώ να πάρεις το κλειστό μιας και το ανοικτό σίγουρα έχει θέματα με την πάνινη οροφή και θόρυβο αέρα κτλ... Βέβαια όλα αυτά ξεπερνιούνται αν βάλεις το πλαστικό χαρντοπ... κοστίζει όμως..

Ακόμη αν θες να βάλεις σχάρα στο καμπριο για μεταφορα , μπαγαζιέρας οροφής ή ποδηλάτων κτλ , το ξεχνάς ...

Η τελική είναι 140 στα χαρτιά αλλά παει παραπάνω.. Βεβαίως δεν εμπνέει για γρήγορη οδήγηση εκτός και αν το στήσεις με σκληρότερα ελατήρια και αμορτισερ...

Έγώ εθνική ταξιδεύω με τα 140 χλμ με τις μαμα διαστάσεις ελαστικών και το έχω και +4 πόντους σηκωμένο αλλά έχω βάλει ρυθμιζόμενα αμορτισερ και βοηθάει το αυτόματο κιβώτιο που έχει μακρύτερη σχέση τελικής μετάδοσης... (140 χλμ στις 3200 στροφές) ... Το χειροκίνητο τα έχει κοντά στις 4750 στρ. αν δεν κάνω λάθος...

Κατανάλωση.... 10-11 λίτρα τα 100 χλμ, μέσα στην πόλη. Οπότε έβαλα Γκάζι και ψηλοησύχασα...
καιει τα ίδια αλλά μου κοστίζει 0.7 το λιτρο ... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Majestic-12 [Bot] και 16 επισκέπτες