Πρόβλημα με πλημνες. Η λύση...

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Πρόβλημα με πλημνες. Η λύση...

Δημοσίευσηαπό Ινδιανος » Πέμ Σεπ 24, 2015 11:08 am

Καλημερα στην παρεα,,, Εδω και κάποιους μήνες παιδευόμουν να βρω γιατι δεν κομπλάρουν η πλημνες... Τα προβλήματα άρχισαν τον χειμώνα επειδή έμπαινα συχνά σε νερά. Έλεγξα ολα οσα γράφετε στο φορουμ και λύση δεν έβρισκα.Άλλαξα πλημνες τίποτα,Άλλαξα ρουλεμάν και φλάντζες στα καρπουζιά γιατι έτρεχαν η βαλβολινες συνεχώς και λεω μήπως χάνει την υποπιεση απο εκει και παλι τπτ, καθάρισα της πλημνες απο το γράσο επίσης τίποτα, φύσηξα τα σωληνάκια παλι τιποτα,ελεγξα της βαλβίδες στο βοηθητικό ηταν οκ, Χθες αλλαξα το βαρελάκι το γκρι που ειναι κατω απο τα ρελεδακια Εικόνα
(Ο λόγος που το άλλαξα ήταν πειραματικός και επειδή μου κόστισε μόνο 10 ευρό μεταχειρισμενο .)
Αλλα παλι τιποτα.
Επειδή ομως σκεφτόμουν συνεχώς το ποτε άρχισαν τα προβλήματα πίστευα απτην αρχη οτι έφταιγαν τα νερα,
Ετσι έκατσα και έλυσα ολο το σύστημα της υποπιεσης που βλέπετε στην φωτο "αν φαίνεται"
Συνδεσα τα ρελεδακια "αν τα λεω σωστα" ενα ενα ξεχωριστά απευθείας στην μπαταρία με 2 καλωδιακια και πρόσεξα πως το ενα απ'τα 2 δεν εκανε τοσο δυνατά το ¨κλακ κλακ¨ οπως εκανε το αλλο.
Καθάρισα λοιπόν όλες της επαφές με σπρέι επαφών και της διόδους της υποπιεσης με σπρέι καθαρισμού σκουριάς όπως επίσης και όλες της σωλήνωσης της υποπιεσης και τα φύσηξα με αέρα οταν τα ξανα κούμπωσα δούλεψαν μια χαρα με μια μικρή καθυστέρηση ίσως επειδή το αυτοκίνητο ηταν σταματημένο...
Το επόμενο βήμα τώρα ειναι να αλλάξω τα φιλτρακια που εχουν πανω τα ρελε και το βαρελακι, να τα ενόσω και με ενα σωληνάκι να τα ανεβάσω οσο ποιο ψηλά μπορώ γιατι πιστεύω οτι απο εκει περάσαν τα νερά...
Ινδιανος
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2013 10:53 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδικη

Re: Πρόβλημα με πλημνες. Η λύση...

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Πέμ Σεπ 24, 2015 9:59 pm

ωραιος! καποια στιμη ειχα και και εγω ολη αυτη την ιστορια ! Λειτουργησε για καποιο διαστημα.
Μετα ξανα αρχισε τα δικα του ! Τελικα εβαλα χειροκινητες και υσηχασα.!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: Πρόβλημα με πλημνες. Η λύση...

Δημοσίευσηαπό Ινδιανος » Παρ Σεπ 25, 2015 9:33 am

Αρίστο χειροκίνητες δεν βάζω γιατι χειμώνα καλοκαίρι βουνό θάλασσα χωράφια ποτίσματα κλπ θα πρέπει να εχω μόνιμο ενα πακιστανακι να μου την κλειδώνει :P

Τελικά το πρόβλημα με την καθυστέρηση δεν ήταν οτι το αυτοκίνητο δεν είχε στροφές,
συνεχίζει και το κάνει αλλα οχι πάντα είτε σταματημένο είτε σε κίνηση με πολλές και με λίγες στροφές.. :chainsaw:
Ινδιανος
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2013 10:53 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδικη

Re: Πρόβλημα με πλημνες. Η λύση...

Δημοσίευσηαπό Ινδιανος » Παρ Σεπ 25, 2015 9:34 am

Ινδιανος
 
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2013 10:53 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδικη


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες