Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό Runner » Πέμ Μάιος 07, 2015 10:26 am

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα.
Ψάχνω να βρω κάποιες πληροφορίες για το νέο Jimny και επιπλέον έχω και κάποιες ερωτήσεις/απορίες για να δω αν αξίζει η αγορά του για τη δική μου περίπτωση.

Καταρχήν μερικές ερωτήσεις που αφορούν το μοντέλο που κυκλοφορεί:
1. Έχετε ακούσει αν πρόκειται να σταματήσει σύντομα η διάθεση του Jimny στην αγορά; Το μοντέλο που κυκλοφορεί τώρα για πόσο περίπου καιρό θα κυκλοφορεί ακόμα;
2. Το Jimny κατασκευάζεται/συναρμολογείται Ουγγαρία ή σε άλλη χώρα;

Και τώρα ας δούμε αν αξίζει να το βάλω στα υπόψη για αγορά ως ένα αυτοκίνητο που θα καλύπτει τις μετακινήσεις ενός ατόμου.
Καταρχήν να πω ότι ήμουν κάτοχος 3θυρου Pajero Pinin με μόνιμη τετρακίνηση, οπότε έχω κάποια μικρή εμπειρία από τέτοια αυτοκίνητα.
Χρήση αυτοκινήτου κάνω ελάχιστη και αυτή είναι κυρίως μέσα στη Αθήνα.
Κάποια ελάχιστα ταξίδια είναι κυρίως σε νησί. Σε Εθνική Οδό βγαίνω μόνο για μικρά ταξίδια μέχρι 2 ώρες απόσταση.

Πως τα πάει το Jimny μέσα στην Αθήνα; Είναι κουραστικό; Από θορύβους, ηχομόνωση τριγμούς;
Επιπλέον βλέπω ότι έχει στάνταρ ηχοσύστημα 2din με MP3. Αναρωτιέμαι αν κάποιος θέλει USB τι κάνει;

Ποια μπορεί να είναι τα μείον του Jimny;;;;

Ας ξεκινήσουμε από αυτά και βλέπουμε.

Ευχαριστώ εκ' των προτέρων για όλες τις απόψεις.
///under construction\\\
Runner
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:58 am

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Πέμ Μάιος 07, 2015 9:51 pm

Για μενα αξιζει να παρει καποιος jimny μονο αν σκεφτεται οτι θα κανει και βολτες σε βουνο. Αν καποιος το θελει μονο για την Αθηνα και εκδρομες μπορει να βρει ενα κανονικο αμαξι να κανει τη δουλεια του και πιο οικονομικα και με λιγοτερο θορυβο και πιο γρηγορα
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό Runner » Παρ Μάιος 08, 2015 7:41 am

Πάντως με το Pajero Pinin μέσα στην Αθήνα δεν είχα κάποιο πρόβλημα. Μάλλον το αντίθετο. Το πρόβλημά ήταν τα 1800κυβικά του και η μόνιμη τετρακίνηση που είχε εκτοξεύσει τη μέση κατανάλωση κοντά στα 14l/100km.
Κατά τα άλλα ήταν για μένα το "κανονικό" αυτοκίνητο για μετακινήσεις εντός της Αθήνας.

Τέλος πάντων. Μήπως έχετε γνώση για τις ερωτήσεις που έκανα παραπάνω;
///under construction\\\
Runner
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:58 am

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Δευτ Μάιος 11, 2015 9:50 pm

Στην Αθηνα κινητε αρκετα σβελτα και ειναι αρκετα διασκεδαστικο! Τουλαχιστον εγω το διασκεδαζα!
Χαρα τις πισω κινησης! πεζοδρομια λακουβες ολα εξαφανιζοντουσαν!
Το παρκαρισμα ποτε δεν με ενοχλησε ποτε και ποτε δεν μπηκα σε σκεψεις που θα βρω να παρκαρω.
Αν πας για εκδοση βενζινης να ξερεις οτι θα εισαι στα 8 με 10 λιτρα τα 100 αναλογα το πως οδηγας.
Εχει μικρο ρεζερβουαρ 40 λτρ. Οποτε δυσκολα θα ξεπερνας τα 300 με 350 χλμ ανα γεμισμα.

Προσοχη στο βρεγμενο ειναι αρκετα ευκολο να φερεις τετ α κε αν το παρακανεις !


Για την πρωτη σου ερωτηση δεν εχω ιδεα!
Για την 2 προ 2005 μοντελα τα κλειστα ηταν made in japan και τα cabrio made in spain.
τωρα για τα πιο νεοτερα δεν γνωριζω.

Παντος απο την μια ειναι κριμα να μην εχεις σκεφτει καθολου της χωματινες διαδρομες .Αλλα ειμαι σιγουρος οτι μια βολτα εστω και χαλαρη θα σε κανει να αλαξεις γνωμη!


Για τα μειον τι να σου πρωτο πω δεν ξερω! αναλογα τι ενοχλει τον καθε ενα.! καλυτερα νοικιασε ενα η βρες την ευκαιρια να οδηγησεις καποιο πριν την αγορα του!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό Runner » Τρί Μάιος 12, 2015 8:00 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πάρω το Jimny σε ασημί χρώμα!... :clap:
Όλα τα υπόλοιπα με αφήνουν παγερά αδιάφορο. Άλλωστε και το Pajero που το έδωσα, ο λόγος ήταν τα 1800 κυβικά του και η κατανάλωση που είχε σταθεροποιηθεί κοντά στα 14lt/100km. Κατά τα άλλα ήταν φοβερό μέσα στη πόλη και σε εκδρομές που πήγα.

Το Jimny το ξέρω καλά. Το έχει ένα φιλαράκι (μοντέλο 2010) και έχουμε κάνει κάποιες εκδρομούλες σε Εθνική προς Εύβοια και Πελοπόννησο. Τα αρνητικά του πάνω/κάτω τα ξέρω (χώροι, επιδόσεις), τα οποία δεν με ενδιαφέρουν και πολύ.
Εγώ το θέλω για κάποιες μετακινήσεις μέσα στη Αθήνα(βόλτες/ψώνια, για τη δουλειά όταν έχει άσχημες καιρικές συνθήκες) και για να πηγαίνω εκδρομούλες/ταξιδάκια (κυρίως στο τόπο καταγωγής που είναι τίγκα από χωματόδρομο :lol: ).

Τις παραπάνω ερωτήσεις τις έκανα γιατί δεν ξέρω και πολλά για το "καινούριο" Jimny που από ότι φαίνεται είναι σχεδόν ίδιο με το προηγούμενο.

Τώρα αυτό που με προβληματίζει είναι αν θα πάω για καινούριο ή μεταχειρισμένο. Αλλά που να βρεις κάποιο καλομεταχειρισμένο και σε ασημί χρώμα; Σχεδόν αδύνατο.

Ελπίζω η SUZUKI να συνεχίσει να το φέρνει Ελλάδα τουλάχιστον τους επόμενους 8-10 μήνες, οπότε και θα κάνω την κίνηση...
///under construction\\\
Runner
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:58 am

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό kermit » Τετ Μάιος 13, 2015 5:09 pm

Αν ξέρεις ήδη το μοντέλο του 10 όπως λές, είναι ίδιο με το τωρινό.
Όπως σου τα ειπαν και πιό πάνω, μέσες άκρες, αν κ απο οτι θυμάμαι όοοοταν ήταν το jimny μου φυσιολογικό, περνούσε τα 400χλμ η αυτονομία με νορμάλ σβέλτη οδήγηση.
Αν πάρεις καινούριο, άλλαξε με την πρώτη ευκαιρία τα λάστιχα, νομίζω δεν έχουν βγεί σε παραγωγή χειρότερα απο αυτά, τα τελευταία 20 χρόνια. Στο βρεγμένο θέλει ομαλή οδήγηση γιατί πετάει κωλο εύκολα (που δεν μαζεύεται εξίσου εύκολα) ενώ στο απότομο φρενάρισμα προλαβαίνεις να πεις ολόκληρη προσευχή μέχρι να σταματήσεις τελείως. Αν βάλεις καλύτερο λάστιχο η κατάσταση βελτιώνεται, αλλά δε σώνεται.
Τριγμούς ακόμη και απο απίστευτη ταλαιπωρία χρόνων, γενικά δεν βγάζει.
Η ηχομόνοση είναι για γέλια.
Και τα ηχεία που έχει είναι για γέλια, χρειάζεται δυναμική αναβάθμιση ο ήχος του, ομως μπορούν να γίνουν καλά πράγματα με 400-500 ευρω συνολικά.

Δέν υπάρχουν στα σκαριά αντικαταστάτες του μέχρι στιγμής απο όσο ξέρω, ενα πρωτότυπο που εμφανίστηκε νομίζω οτι θα είναι καινούρια κατηγορία, και δεν θα το αντικαταστήσει.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό Runner » Τετ Μάιος 13, 2015 5:32 pm

Σε ευχαριστώ!...

Μου κάνει εντύπωση που λες ότι η ηχομόνωση είναι για γέλια. Σαν συνοδηγός στο Jimny, δεν διαπίστωσα πρόβλημα ηχομόνωσης. Στην Εθνική ήταν ιδιαίτερα ήσυχο, αλλά και πάνω από λακούβες το ίδιο.
Ήχος κύλισης δεν έμπαινε στο αυτοκίνητο. Βασικά μου έδωσε την εντύπωση στιβαρού αμαξώματος παρόλο που είχε πάνω του κοντά στα 40000χλμ.

Φυσικά είχε το κλασσικό "πέρα-δώθε" λόγω ύψους του αμαξώματος.

Με βροχή δεν έχω εμπειρία, αλλά πάνω/κάτω θα είναι σαν το τρίθυρο Pajero Pinin.
Θα συμφωνήσω μαζί σου για το ηχοσύστημα. Έτσι όπως το είδα και το ψάξαμε με το φιλαράκι μου, διαπίστωσα ότι είναι μεγάλη ταλαιπωρία η αναβάθμισή του. Εκείνος έβαλε ένα SONY RadioCDMp3 για να έχει USB, άλλαξε και τα ηχεία μπροστά και ξεκίνησε η ταλαιπωρία του. Οι πόρτες έτριζαν και όποτε ανέβαζε μπάσο, τα ηχεία μπούκωναν.
Έτσι όπως το είδα το Jimny πρέπει να μείνει με το εργοστασιακό ηχοσύστημα, τα ηχειάκια του και να παίζει μόνο ραδιόφωνο χαμηλά... Ίσα-ίσα να αλλάζει η ατμόσφαιρα... :lol:
///under construction\\\
Runner
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 07, 2015 9:58 am

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Νοέμ 07, 2015 8:27 pm

Καλησπέρα και από εμένα ...

Για μένα το μεγαλύτερο μειονκτημα είναι ότι ο κ. Σφακιανάκης , δεν το φέρνει σε πετρέλαιο...

Κατά τα άλλα , το πέρα δώθε της ανάρτησεις φτιάχνει με μια καλή ρυθμιζόμενη αναρτηση (θεωρώ την ράντσο την ιδανική μιας και την ρυθμίζεις και μέσα από την καμπίνα αν και ακριβή).

Εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις μταχειρισμένο μις και είναι πάρα πλλά τα τζίμνυ που τα έχουν
γυναίκες και δεν έχουν πατήσει χώμα..

Τέλος θα σου έλεγα να έπαιρνες και αυτόματο αλλά είναι δυσευρετα μιας και το αυτόματο κιβώτιο το χρεώνει σήμερα η Σουζουκι 2000 ευρώ...
Αν πάρεισ μτχ ψάξε για πετρέλαιο ...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Καινούριο Jimny [πληροφορίες/απόψεις]

Δημοσίευσηαπό dimitrissss » Πέμ Δεκ 03, 2015 7:39 pm

Γεια σας Μήπως ξέρετε ποια μοντέλα είναι τα Ιαπωνικά ??Δηλαδή made in japan.
dimitrissss
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 10:37 pm


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες