Αγορά Jimny - Help!

Θέματα που δεν εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία ...οι φίλοι μας με άλλα 4Χ4 ....κλπ

Αγορά Jimny - Help!

Δημοσίευσηαπό Jim-S » Σάβ Δεκ 27, 2014 8:28 pm

Γεια σας παιδιά και χρονια πολλά!

Χρειάζομαι την βοήθεια σας. Αποφάσισα να αγοράσω κάποιο budget-car έτσι κατέληξα στο Jimny που μου αρέσει κιόλας σαν εμφάνιση και στιλ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω σχεδόν τίποτα για αυτό το αυτοκίνητο. Βρήκα ένα σε πολύ καλή πιστεύω τιμή, 3200 ευρώ. Είναι μοντέλο του 2007 με περίπου 40.000 χιλιόμετρα στην μηχανή και με μπιπ οροφή και sunroof. Δεν το είδα από κοντά ακόμα αλλα από τις φωτογραφίες, τουλάχιστον εξωτερικά, φαίνεται απλό και περιποιημένο. Σκοπεύω φυσικά να το πάρω και σε μηχανικό πρώτα να το ελέγξει για να μου πει αν όλα είναι ok. Παρολαυτά έχω αρκετές ερωτήσεις και θα ήθελα να με βοηθήσετε όσο γίνετε:

1. Μπορείτε να μου πείτε τι πρέπει να ξέρω και τι πρέπει να κοιτάξω προσεκτικά πριν από την αγορά του? Οποιοδήποτε tip είναι ευπρόσδεχτο. Το σύστημα 4X4 είναι κάπως περίπλοκο για να ελεγχθεί από έναν απλό μηχανικό?

2. Αυτά με την σκληρή οροφή είναι πιο ακριβά. Προσωπικά θα προτιμούσα να οδηγό το καλοκαίρι με την οροφή ανοιχτή cabrio-style, όμως κάποιοι μου λένε ότι η μπιπ οροφή είναι μπελάς, ότι κάνει πολύ θόρυβο όταν οδηγάς στο highway και πολλές φορες στάζει ακόμα και αν τοποθετηθεί καλά. Ισχύει?

3. Μπορεί να αλλαχτεί η οροφή από μπιπ σε σκληρή κατ' επιλογήν? Αν ναι ποσα θα στοίχιζε κάτι τέτοιο?

4. Καθώς το αυτοκίνητο αυτό είναι κάπως μικρό και ψηλό, σε υψηλές ταχύτητες (στο highway για παράδειγμα) το νιώθεις να κινείται λίγο λόγο του αέρα? Έχω μικρό αυτοκίνητο και συμβαίνει.

5. Το εσωτερικό του αυτοκινητου δείχνει πρακτικό, είναι όμως άνετο? Τουλάχιστον στις μπροστινές θέσεις. Επίσης θέλω να ρωτήσω, στο ταμπλό τα 3 κουμπιά 2WD+4WD+4WD-L υπάρχουν στο μοντέλο 2007 ή μονο στα μεταγενέστερα μοντέλα?

6. Εκτος δρόμου άκουσα παρα πολύ καλά λόγια, στον δρόμο όμως τι λέει? Είναι βαρύ και αργό? Σαν ένα κουτί με μηχανή? Είναι διασκεδαστικό? Συμπεριφέρεται τουλάχιστον σαν ένα κοινό αυτοκίνητο?

7. Τι κατανάλωση έχει? Λίγο περισσότερη από ένα κοινό 1.3 αυτοκίνητο?

8. Είναι ασφαλές? Εκτος από 2 αερόσακους άκουσα ότι δεν είναι ασφαλές, ποσο μάλλον αυτά με την μπιπ οροφή.

ΟΙ ερώτησης είναι κάπως πολλές όμως θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια. Θέλω να σιγουρευτώ ότι αυτό το αυτοκίνητο είναι για μένα.
Jim-S
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 27, 2014 7:48 pm

Re: Αγορά Jimny - Help!

Δημοσίευσηαπό Jim-S » Σάβ Δεκ 27, 2014 8:34 pm

*Είναι μοντέλο του 2007 με περίπου 40.000 χιλιόμετρα στην μηχανή και με μπιπ οροφή και sunroof.

Δεν ξέρω γιατί αλλα δεν μπορώ να κάνω edit το post. :|
Jim-S
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 27, 2014 7:48 pm

Re: Αγορά Jimny - Help!

Δημοσίευσηαπό Jim-S » Σάβ Δεκ 27, 2014 8:57 pm

A καλά, τώρα κατάλαβα. Το παίρνει σαν βρισιά και βάζει μπιπ. :lol: SOFT οροφή, αυτό σημαίνει εκεί στα μπιπ. :P
Jim-S
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 27, 2014 7:48 pm

Re: Αγορά Jimny - Help!

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Δευτ Δεκ 29, 2014 7:49 pm

Γεια χαρα.

Απο τα λεγομενα σου και στην τιμη αυτη φαινεται super .

1. Δοκιμασε αν η τετρακινηση λειτουργει . συνηθως οταν βαζουμε το 4χ4 ακουγεται ενας ηχος ( κλακ ) καπως ετσι που ειναι οι πλυμνες δλδ οτι κουμπωσε . Και οτι το 4χ4 αναβει κανονικα και οχι παρατεταμενα.
Ο απλος μηχανικος να κοιταξει για μποσικα στο εμπρος συστημα ρουλεμαν - βασιλικους πυρους και για μποσικα στον αξονα κινησης ''σταυρους'' Οδηγισε το ξεπερασε τα 60 - 70 χλμ συνηθως αν εχει φθορα στα ρουλεμαν η κακη ζυγοσταθμιση τρεμει το τιμονι εντονα.

2. Οσο να νε θορηβο θα εχεις λογο cabrio και κουκουλας. Αλλα dont worry το καλοκαιρι εμεις ζηλευουμε με τα κλειστα ...θα θελαμε πολυ να ηταν cabrio.

3. Γινεται υπαρχουν πολυεστερικες στο εμποριο (προσωπικα τιμη δεν ξερω)

4. Λογο υψους και το οτι ειναι ελαφρη σε περνει λιγο ο αερας σε σημεια που πιανει αερα.

5. Ειναι ανετο αλλα τα καθισματα απο το παλιοτερο μοντελο εχουν καλυτερη στιριξη στα πλαγια. Σε ολα τα VVT μοντελα δλδ απο του 2005 και μετα εχει τα 3 αυτα κουμπακια.

6. Ειναι διασκεδαστικο δεν μπωρο να πω. Ιδιαιτερα λογο πισω κινησης . Αλλα θελει προσοχη . Κυριως ειναι ανετο και εχεις μια αισθηση ελευθεριας ...παρκαρισμα - λακουβες και τα σχετικα δεν θα σε απασχολουν και πολυ.
Ειναι λιγο αργο ..αλλα σχετικο και αυτο . Αν ειναι νορμαλ και παραμεινει νορμαλ κινησε μια χαρα δεν το λες και αργο . Βαρη σιγουρα δεν ειναι.

7. Σε νορμαλ μετακινηση οχι να μας παρει κ ο υπνος να υπολογιζεις λιγο λιγοτερο απο 10 λιτρα τα 100 μεσο ορο. Αν πας χαλαρα σιγουρα θα καις 8 λιτρα. τα 100 . ( εχει μικρο ρεζερβουαρ 40 λιτρα. περιπου οποτε μια αυτονομια 350 ++ χλμ την εχεις σιγουρα. )

8. Σχετικο και αυτο! Δεν ειναι το ασφαλεστερο . πρεπει να κατανοησεις οτι οδηγας τζιπ και οτι δεν μπαινουμε με ολα σε στροφες και οτι εχει αξονες διαφορικα απο κατω και οχι ψαλιδια. Δλδ πιο αντοχης για εκτος δρομου αλλα λιγοτερο ανετο. .

Ειναι μερικοι εδω βεβαια που το πανε τερμα συνεχεια και του πινουν το αιμα! Σιγουρα ειναι διασκεδαστικο!

καλοριζικο αν το επιλεξεις !
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι


Επιστροφή στο 4X4 γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες