Θόρυβος σαζμάν ;

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Θόρυβος σαζμάν ;

Δημοσίευσηαπό CR » Σάβ Φεβ 13, 2016 1:00 pm

Γειά σε όλους,

Το Jimny μου είναι του 2007 με 196000km
Πριν 9 μήνες μου "κολλήσανε" στην Personal Best τον κεντρικό άξονα γιατί είχε μια μικρή διαρροή στην τσιμούχα (λίγο πιο μπροστά απ'το κέντρο του αυτοκινήτου), απ'ότι κατάλαβα έβγαλαν τον άξονα, έβαλαν κάποιου είδους κόλλα στην τσιμούχα και αφού έμεινε μια ημέρα να στεγνώσει τον ξανάβαλαν.

Το θέμα είναι οτι από κείνη την ημέρα άρχισε να ακούγεται κάτι σαν σύρσιμο στην πορεία με ταχύτητα στο κιβώτιο, ενώ στην 4η μόνο ακούγεται παραπάνω μαζί με ένα ελαφρύ σφύριγμα.
Το μυαλό μου πήγε στα ρουλεμάν κιβωτίου αλλά στο συνεργείο μου είπαν οτι δεν είναι έντονος ο θόρυβος και δεν μπορούν να είναι σίγουροι οτι είναι αυτό, οπότε να το αφήσω και μόλις χειροτερέψει να πάω ξανά να το ακούσουν.

Έχουν περάσει 9 μήνες, 19000km, το "σύρσιμο" - σφύριγμα 4ης είναι μάλλον το ίδιο και εμένα μού'χουν σπάσει τα νεύρα :anger: γιατί έχω συνέχεια το νού μου εκεί μην πάρω το κιβώτιο στο χέρι.

Γνωρίζει κανείς κανένα συνεργείο που να ξέρει και να μπορεί να το δει υπεύθυνα ; Είμαι Αθήνα, στα νότια προάστια.

Κάπου είχα ακούσει για κάποιον Κουτσουμπό στο Γέρακα, γνωρίζει κανείς κάτι ;

Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θόρυβος σαζμάν ;

Δημοσίευσηαπό pavlos » Σάβ Φεβ 13, 2016 3:06 pm

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις πρώτα με τον Αμοργιανό http://www.protrack.gr
Έχω και εγώ τον σκοπό, να είναι ο κεντρικός με σταυρούς στα άκρα (άρα επισκευάσιμος και σχεδόν ανέξοδα), ώστε να λύσω μιά για πάντα το θέμα.
Έχω μιλήσει μαζί του, γίνεται, και ελπίζω σύντομα να το κάνω και να ξενοιάσω, μιας και είναι πολύ αξιόπιστη πηγή κατασκευών
Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: νησιά: BOUROU BOUROU

Re: Θόρυβος σαζμάν ;

Δημοσίευσηαπό CR » Σάβ Φεβ 13, 2016 3:16 pm

sorry Παύλο δεν σε κατάλαβα, το πρόβλημά μου είναι το σφύριγμα του κιβωτίου (υποθέτω οτι είναι αυτό) στην 4η,
εσύ μιλάς για την διαρροή στον αξονα μόνο, σωστά ; ή λές οτι για το "σύρσιμο" - σφύριγμα ευθύνεται ο άξονας ;
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θόρυβος σαζμάν ;

Δημοσίευσηαπό pavlos » Σάβ Φεβ 13, 2016 3:35 pm

ΔΕΝ είμαι μηχανικός και δεν μπορώ να σε βοηθήσω όπως θα επιθυμούσα.
Σε εμένα : ένα σχίσιμο στην φούσκα του κεντρικού άξονα, ένα τακ-τακ και ένα ελαφρύ σαν σφύριγμα το έχω και εγώ.
Με κάποιον μηχανικό που το βλέπαμε (το δικό μου όχημα) μου έλεγε κάπως, πως να γίνει.
Όταν θα το κάνω θα μπορώ να μεταφέρω το αποτέλεσμα της εμπειρίας μου πιο σωστά.
Τώρα μεταφέρω κάποιες ενδείξεις και τυχόν εκτιμήσεις, πάντα με επιφύλαξη.
Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: νησιά: BOUROU BOUROU

Re: Θόρυβος σαζμάν ;

Δημοσίευσηαπό CR » Σάβ Φεβ 13, 2016 3:56 pm

ok τώρα σε κατάλαβα, τον amorgiano τον έχω υπόψη μου αλλά απ'όσο ξέρω δεν είναι συνεργείο.

Περισσότερο ψάχνω για προτάσεις για συνεργείο, αλλιώς όσο και να περιγράψω το πρόβλημα, μέσα από ένα forum δεν μπορεί να γίνει διάγνωση.

Σε ευχαριστώ πάντως, άμα λυθεί το θέμα σκέφτομαι για γρανάζια μειωτήρα από τον Αμοργιανό (-7,5%) με μεγαλύτερα λάστιχα :D
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Θόρυβος σαζμάν ;

Δημοσίευσηαπό pavlos » Σάβ Φεβ 13, 2016 7:16 pm

Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: νησιά: BOUROU BOUROU


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες