Εντονο τρεμουλο λεβιε τετρακινησης

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Εντονο τρεμουλο λεβιε τετρακινησης

Δημοσίευσηαπό Μαριος Βαρεττας » Σάβ Νοέμ 28, 2015 8:07 pm

Καλησπερα!ειμαι ιδιοκτητης ενος jimny του 2001!το αμαξι το εχω ψηλωμενο με mornoe adventure, ελατηρια mud και τακους ελατηριων 4cm!επιπλεον 3cm αποστατες τροχων!εχω μεγαλωσει και τις μπαναρ!πριν κανα μην κ ενω ολα ηταν μια χαρα ξεκινησε ενα τρεμουλο στον λεβιε της τετρακινησης αρκετα εντονο οταν την ενεργοποιουσα συνοδευομενο απο ενα περιεργο θορυβο σαν κατι να το ζοριζει!επισης πιστευω οτι παρατηρειται μια αρκετα μεγαλυτερη δυσκολια στους τροχους οταν εχω 4wd περισσοτερο της φυσιολογικς αντιστασηςωκαι ακουγονται κ κατι νταν ντον οταν στριβω παρα πολυ!μου ειπαν λοιπον οτι φταινε οι βασεις του τρανσφερ αλλα τιποτα συνεχισε το προβλημα κανονικα!ελεγξανε σταυρος αξονες τιποτα ολα κομπλε!και δεν ξερει κανεις τι ειναι!παντως το αμαξι συμπεριφερεται διαφορετικα με την τετρακινηση απο οτι συνηθως!ξεχασα να πω οτιωεχω χτυπησει 2 φορες το τρανσφερ κ εκοψε βαση τρανσφερ(την αλουμινενια)!τοωαμαξι εχει θεμα κ δεν μου εχουν λυσει το προβλημα!
Σας ευχαριστω
Μαριος Βαρεττας
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 7:38 pm

Re: Εντονο τρεμουλο λεβιε τετρακινησης

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ Α. » Δευτ Δεκ 07, 2015 9:09 pm

Μαριε ριξε μια ματια κ στη βαση του σασμαν πισω στην ουρα......κ κοιτα κ τον κεντρικο τον μεσαιο :
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ Α.
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 6:39 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

Re: Εντονο τρεμουλο λεβιε τετρακινησης

Δημοσίευσηαπό Μαριος Βαρεττας » Κυρ Δεκ 13, 2015 2:48 pm

Nικο καλησπερα!μετα απο αρκετες μερες που αφησα το αμαξι συνεργειο κ αλλαξαμε ρουλεμαν τρανσφερ χωρις ομως να σταματησει το προβλημα ουτε στο ελαχιστο σκεφτηκα να ελεγξω μονος μου τον μεσαιο αξονα τον μικρο!παρατηρησα οτι εχει μποσικα απο την μερια που παει στο τρανσφερ!κ επισης εχω αφαιρεσει τον μπροστινο αξονα γιατι μου λεγαν οτι ισως θελει ζυγισμα αλλα δεν θελω παλι να πληρωνω για κατι πουδεν θα διορθωσει το προβλημα! και διαπιστωσα οτι ο λεβιες της τετρακινησης εχει το ιδιο τρεμουλο αλλα σε ΠΟΛΥ μικροτερο βαθμο!ειναι λες και πολλαπλασιαζεται με το που βαλω 4κινηση!αυριο παλι συνεργειο :(
Μαριος Βαρεττας
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 28, 2015 7:38 pm

Re: Εντονο τρεμουλο λεβιε τετρακινησης

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΟΣ Α. » Τρί Ιαν 19, 2016 8:44 pm

Μαριε τι εκανες τελικα....βρηκες ακρη :roll:
Άβαταρ μέλους
ΝΙΚΟΣ Α.
 
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 6:39 pm
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron