κόλλησε η δαγκάνα του δισκόφρενου??

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

κόλλησε η δαγκάνα του δισκόφρενου??

Δημοσίευσηαπό giannnis » Παρ Δεκ 26, 2014 11:18 am

παίδες, αναφέρω το πρόβλημα μου....

εκεί που προχώραγα, ξαφνικά νιώθω το αμάξι να έχει μόνιμα μια ελαφρά αντίσταση, σαν να υπάρχει ένα μόνιμο φρενάρισμα.

γυρνάω σπίτι σιγά-σιγά, σηκώνω στο γρύλο το κάθε άξονα. μπροστά στρέφοντας τις ρόδες με το χέρι ακούγεται ένα ελαφρύ σύριγμα αλλά νομίζω είναι από τα δισκόφρενα (πιο σωστά μιλάω για τον αριστερό τροχό). ο δεξιός τροχός θέλει δύναμη για να γυρίσει και επίσης τα μπουλόνια ήταν αρκετά ζεστά.

βγάζοντας τους τροχούς και ανοίγοντας το καπάκι απο τα δισκόφρενα, στο μεν αριστερό ανοίγει εύκολα, στο δε δεξιό ζόρικα με το κάποιο μοχλό πάει να σηκωθεί και φαίνεται σαν να ασκεί πίεση ακόμα προς τα τακάκια.δε το σήκωσα άλλο καθότι το φοβήθηκα.

να υποθέσω κόλλησε η δαγκάνα απο το δισκόφρενο ή κανά ρουλεμάν? πάντα μιλάω για το δεξιό τροχό.

και αν κόλλξσε, γίνεται έτσι ξαφνικά? πριν 800 χλμ είχα κάνει service,κάνανε και εξαέρωση. μήπως κάτι δεν έγινε σωστά στο συνεργείο? ή φυσιολογική φθορά (180Κ km,15 ετών)
όπως και να χει,καμιά ιδέα για θεραπεία?

παρεπιπτόντως σήκωσα και πίσω,2 τινά. όταν γυρνάω το κάθε τροχό ακούω ένα θόρυβο περιοδικό,σαν 2 γρανάζια που βρίσκουν τα δόντια τους κάθε 1 sec. τα ημιαξόνια ή το διαφορικό είναι?ή και κει το ρουλεμάν?
και με τη περιστροφή του δεξιού πίσω τροχού, ο αριστερός αρχίζει περιστροφή αφού περιστραφ. δεξιός ~10cm. να υποθέσω οφείλεται σε φθορά στο διαφορικό? είναι σε μεγάλο βαθμό?

καλη χρονιά σε όλους μας!!
giannnis
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 8:36 pm

Re: κόλλησε η δαγκάνα του δισκόφρενου??

Δημοσίευσηαπό panoslpm » Παρ Δεκ 26, 2014 3:40 pm

Και είχα το ίδιο πρόβλημα πριν λιγο και ηταν ρουλεμάν τροχού.είχα ακριβως τα ίδια συμπτωματα
Άβαταρ μέλους
panoslpm
 
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 30, 2014 4:49 pm
Τοποθεσία: αθηνα

Re: κόλλησε η δαγκάνα του δισκόφρενου??

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Δευτ Δεκ 29, 2014 7:25 pm

Θα σου ελεγα να πας να στο κοιταξουν!
ειχε τυχει και σε μενα καποια στιγμη και στο αποτομο φρεναριζμα παντα μου μπλοκαριζε μια απο τις 2 ροδες συνεχεια! επισεις τραβαγε το τιμονι απο τιν πλευρα που ηταν κολημενο!

Στην δικια μου περιπτωση μετα απο αυτο πηγα μου το ελενξανε βγαλανε την ροδα κοιταξαν την δαγκανα και δεν καταλαβαν κατι ασυνηθιστο ....σιγα σιγα εστρωσε μονο του!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Re: κόλλησε η δαγκάνα του δισκόφρενου??

Δημοσίευσηαπό giannnis » Τρί Ιαν 06, 2015 2:27 am

τελικά είχε κολλήσει το έμβολο της δαγκάνας.

πιθανόν σε κάποιο απο τα συνεργεία,όταν άλλαζαν τακάκια, για να πάει πίσω το έμβολο κάνανε μοχλό με κάποιο κατσαβίδι,και σκίστηκε μια φούσκα-λάστιχο που περικλειεί το έμβολο. οπότε μπαίνανε νερά και σιγά-σιγά παρουσιάστηκε οξείδωση και κόλλησε το έμβολο.

κάναμε καθαρισμό και τώρα είναι εντάξει. το σχίσιμο γύρισε προς τα κάτω για να μη μαζεύει νερά..

ευχαριστώωω
giannnis
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Φεβ 09, 2007 8:36 pm

Re: κόλλησε η δαγκάνα του δισκόφρενου??

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Τρί Ιαν 06, 2015 12:00 pm

Σε κανα δυο βολτες με λασπη και νερα παλι θα εχεις προβλημα.
Πρεπει να αλλαχτει η φουσκα οπως και ενα δαχτυλιδι
που συγκρατει τα υγρα του φρενου μεσα στην δαγκανα.

Υπαρχει περιπτωση να μπει μεσα λασπη να φαι αυτο το δαχτυλιδι
και να χανεις υγρα φρενων.
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευτ Απρ 26, 2010 2:06 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: κόλλησε η δαγκάνα του δισκόφρενου??

Δημοσίευσηαπό BILLAKIS4X4 » Παρ Μαρ 27, 2015 12:10 am

Σήμερα πήγα συνεργείο με φρενάρισμενο το πίσω δεξί τροχο. Ξεκόλλησε το φερμουιτ από τη δαγκάνα και κόλλησε στο ταμπουρο.
BILLAKIS4X4
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 07, 2015 12:30 am


Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron