Τρεμει το τιμονι

Ή πώς μεταφέρει στον χώμα την ισχύ του το θηρίο..

Δημοσίευσηαπό ΑΓΓΕΛΟΣ » Κυρ Απρ 26, 2009 12:45 pm

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 11:58 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xarisk » Τρί Απρ 28, 2009 11:48 pm

επανερχομαι μετα απο 2 μερες για να σας πω πως ελυσα το προβλημα μου τελικα...λοιπον καταρχιν σημαδεψα ενα μπουλονι και την βιδα ποθ βιδωνε και ετσι μου εμενα 4 δοκιμες.....τι εννοω....εφοσον οπως ηταν τοποθετημενη η ροδα στα 70 ετρεμε το τιμωνη ειχα 4 μετατοπισεις της ζαντας σε σχεση με το σημαδεμενο μπουλονι....οποως δηλαδη εβλεπα το σημαδεμενο εβγαλα τον τροχο και τον μετατοπισα μια θεση αριστεροστροφα....τον εσφηξα και βγηκα για δοκιμη.....δυστιχος παλι εκανε το ιδιο.....το μετατοπισα αλλο ενα ακομα και παλι το ιδιο .....ε στο τριτο παιδες οχι μονο σταματησε το τρεμουλο αλλα σταθεροποιηθηκε και το τιμονι πολυ καλυτερα....ετσι λοιπον τωρα εχω βαλει το σημαδι στο σωστο μπουλονι ωστε αν τυχει παλι να μου βγαλουν την ροδα για καμια τριπουλα να τους πω να την τοποθετησουν στην ιδια θεση...ελπιζω να σας βοηθησα θεσλει λιγο υπομονη παντως...
xarisk
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό pavlos » Τετ Απρ 29, 2009 5:00 am

Μιλας και για τους δυο τροχους,...ταυτοχρονα ;;.......ή για εναν......και ποιόν..;;;.....και με τι κριτήριο...;;;;........ :?: .......
Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: νησιά: BOUROU BOUROU

Δημοσίευσηαπό xarisk » Τετ Απρ 29, 2009 6:50 am

για να μπορεσω να καταφερω να μην τρεμει το αμαξι ειχα βαλει τουσ τροχους τουσ πισω μπροστα και τουμπαλιν .....και το ειχα πετυχει.....οταν λοιπον προχθες πηγα και μου εβγαλαν τον μπροστα δεξι τροχο γιατι ειχε παρει προκα μολις το πειρα το αμαξι και επιασα τα 70 ειχε αρχισει παλι το προβλημα...ενω πριν δεν το ειχα....και ετσι εκατσ ακαι εκανα αυτο που σας γραφω πιο πανω και το πετυχα...τωρα καλο ειναι να το δοκιμασετε και εσεις αφου εχετε τιν ιδια πιεση και στα 2 λαστοιχα κυριο τα μρποστινα ειναι που γταινε (24 εχς εγω) και καντε το για τον εναν τροχο και λογικα θα φτιαξει.πρεπει να εχει να κανει με ενα ποστ που διαβασα οτι κανονικα εχουν μινα ενδιξη η ζαντα και η βιδα που βιδωνει το μπουυλονι ωστε αν βγουν οι τροχοι να μπον παλι σωστα....αλλα εγω δεν βρηκα καποιο σημαδι...τωρα ομως εβαλα εγω..
xarisk
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 04, 2008 12:53 pm

Δημοσίευσηαπό cfu » Τετ Απρ 29, 2009 10:48 pm

Μετα απο πολλη σκεψη και υπολογισμους εχω να πω τουτο:
Το κατα καιρους τρεμουλιασμα στο τιμονι, εχει να κανει α) με τα κοντα μεταξονια και μετατροχια και β) σε συνδιασμο με τους μεγαλους σε διαμετρο τροχους λογο κατασκευης για χρηση σε κακοτραχαλα (οπου μικρος τροχος=μικρο ευρος ταλαντωσης, μεγαλος τροχος μεγαλυτερο ευρος κ.τ.λ).
Δειτε για παραδειγμα τα ΑΤΟΣ ή τα ΜΑΤΙΖ, με σχεδον ιδιες διαστασεις, εχουν πολυ μικροτερους κραδασμους. Ειναι πολυ ευκολο να μεταφερθουν αμεσα (στο τιμονι και στην καμπινα) οι οποιες δονησεις με την παραμικρη απωλεια πιεσης ή ζυγοσταθμησης, ακομα και της ανομοιομορφης φθορας καποιου αμορτισερ, ή σινεμπλοκ, λογο της πολυ κομπακτ κατασκευης. Οποτε μη χολοσκατε. Πιο τακτικος ελεγχος της πιεσης, της ζυγοσταθμισης και μετρησης αμορτισερ, θα σας λυση καθε απορια.
...ταπεινό τετρακίνητο... καλό μου Jimny... που περνάς τα κατσάβραχα γερά...όσα suv ταπείνωσες σ'έχουν στη μνήμη...μα εσύ γυρνάς χαλαρά.............μη με πας απ'το σπίτι...ακούς στο βουνό να με πας... μυρωδιά καταλύτη... εσύ μοναχά μ'αγαπάς.!
Άβαταρ μέλους
cfu
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 29, 2009 4:05 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Παρ Μάιος 01, 2009 8:21 am

ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ MHXANIKOΣ » Σάβ Νοέμ 14, 2009 6:40 pm

ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΜΕΛΟΣ.ΕΙΜΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ SUZUKI .ΒΡΗΚΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟ ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΠΑΣΧΟΛΗ.


MOderator
Το πόστ αποτελεί διαφήμηση .
Αν θέλετε να ενημερώσετε γράψτε τον τρόπο ειδάλλως μην ασχολείστε .
ΓΙΩΡΓΟΣ MHXANIKOΣ
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 14, 2009 6:29 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΑΛΕΩ ΘΗΡΑΜΕΝΟΥΣ 34

Δημοσίευσηαπό Varaman » Σάβ Νοέμ 14, 2009 8:39 pm

Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό IKE » Σάβ Νοέμ 14, 2009 9:33 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό KOKOUS » Δευτ Μαρ 08, 2010 10:04 pm

Άβαταρ μέλους
KOKOUS
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 11, 2010 7:37 pm
Τοποθεσία: KARDITSA

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Δευτ Μαρ 08, 2010 11:31 pm

ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό teo1220 » Πέμ Ιούλ 15, 2010 6:50 pm

Ρε παιδια τελικα κανα νεο εχουμε?Οι αντιπροσωπιες ενημερωθηκαν η οχι για το τι φταιει.Ρωτω γιατι ψαχνοντας ακουω διαφορα...
-θοδωρης-
teo1220
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Τρί Σεπ 19, 2006 1:13 pm

Δημοσίευσηαπό bhpaok » Δευτ Ιούλ 19, 2010 6:14 pm

suzuki jimny, honda typer ep3, transalp 700
bhpaok
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 11:51 pm
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ

Δημοσίευσηαπό Varaman » Παρ Νοέμ 12, 2010 9:20 am

Το μεγάλο μυστικό της Suzuki για διόρθωση του τρέμουλου στο τιμόνι είναι το εξής:
Κωδ:09181-15158
Ο κωδικός αντιστοιχεί σε ροδέλες διαστάσεων:
15x24x0.5 mm
Εικόνα

Τοποθετούνται στο βασιλικό πύρο:
Εικόνα

Άλλος λόγος που μπορεί να τρέμει το τιμόνι είναι πρόβλημα στο ρουλεμάν του τροχού του τιμονιού:
Εικόνα

Τέλος θα μπορούσε να είναι και η φωλιά του ρουλεμάν του τροχού.
Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό bhpaok » Παρ Νοέμ 12, 2010 3:28 pm

Εχω λιγους μηνες που εβαλα το αμορτισερ τιμονιου της ROUGH COUNTRY. σε αλλο θεμα στο forum αναφερω το site απο το οποιο το παρειγγειλα. Το τοποθετησα μονος μου και απο τοτε δεν ασχοληθηκα ξανα με τρεμουλο στο τιμονι, εξαφανειστηκε δια μαγειας!!!
suzuki jimny, honda typer ep3, transalp 700
bhpaok
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2010 11:51 pm
Τοποθεσία: ΛΑΜΙΑ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Μετάδοση , σύστημα διεύθυνσης και φρένα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες

cron