Αλλαγή ελαστικών help !

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Αλλαγή ελαστικών help !

Δημοσίευσηαπό Leoman » Σάβ Ιαν 11, 2014 11:11 am

Καλησπέρα καλησπέρα !
Λοιπόν , θα ήθελα λίγο τα φώτα της εμπειρίας σας.
Καταρχήν ειμαι κάτοχος jimny μοντέλο του 09 μεταχειρισμένο. Εχω κάνει αρκετα χλμ αλλά δυστυχώς σε ασφαλτο όλα !Λίγο το φόρτο εργασίας λίγο το ότι ειναι μέχρι και τα λαστιχα μαμίσια ακομα και όποτε μου δόθηκε η ευκαιρία κόλωσα ..

Έχω λοιπόν στην άκρη τώρα καποια χρήματα και θα ήθελα να ρωτήσω..

Για αρχή τι ελαστικά να βάλω. ( εχω ακούσει καλα λογια για τα bf goodrich AT)
Τι διασταση να είναι ?? ( δεν ειμαι διατεθειμένος να κόψω θόλους κτλπ )
Μήπως να το σήκωνα και λιγο ( έτσι και αλλίως τα μαμισια αμορτισερ εχουν κανει 80.000 χλμ ) Αν ναι πόσο θα επηρέαζε την κατανάλωση ?( για μικρό σήκωμα παντα) !
Α ! και το κόστος πανω κάτω !

ευχαριστώ !!!
Leoman

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ » Σάβ Ιαν 11, 2014 6:20 pm

καλησπερα φιλε λεομαν πρωτων θα σου προτεινα να μην βαλεις τα bf goodrich AT διοτι δεν υπαρχει λαστηχο στην μαμα διασταση του jimny 205/70/15 και νομιζω οτι πρεπει να βαλεις προσθηκες για να βγει πιο εξω η ροδα ωστε να μην ακουμπαει στο θολο
Εγω θα σου προτεινα τα yokohama geolander AT/S,bridgeston AT,hankook AT,toyo,cooper σε αυτην την διασταση και ουτε το ψηλωνεις ουτε τιποτα .Αν θες εσυ να το ψιλωσεις δικαιωμα σου να το κανεις αλλα αφου υπαρχει πιο φθηνη λυσει κοιταξε την :D
ΣΤΑΥΡΟΣ 4Χ4
ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Ιαν 11, 2014 9:02 pm

Αν δεν θες να έχεις 2 ζευγάρια λάστιχα βάζεις maxxis trepador και πας παντού !!! και εθνική το πατάς όσο θέλεις και κρατάνε και τουλάχιστον 50-60000 χλμ...

Διαφορετικά παίρνεις ένα για δρόμο και ένα για χωμα .

Τώρα βέβαια καλύτερα να έρθεις μια βόλτα κάποια στιγμή μαζι μας σε μια εκδρομή για να δεις τι κάνει το αυτοκίνητο και με τι λάστιχα , μια και η παρέα έχει μεγάλη ποικιλία ελαστικών στα αυτοκινητά μας... :wink:
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Leoman » Δευτ Ιαν 13, 2014 2:29 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !! Θα το χαρω πολυ να ερθω βολτίτσα αλλα δυστυχώς Αττική βρίσκομαι μονο τις γιορτες πλέον! εχω μεταφερθεί Ιωαννινα - Ηγουμενίτσα !!

Στα των ελαστικών , Ωραία τα Maxxis ! Τι διαφορά θα δω στη βενζίνη ? Τα εχεις δοκιμάσει να μου πεις για άμμο , χιόνι , δρομο ? ( χώμα φαντάζομαι θα είναι ικανοποιητικα )
Leoman

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Ιαν 13, 2014 7:51 pm

Leoman έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !! Θα το χαρω πολυ να ερθω βολτίτσα αλλα δυστυχώς Αττική βρίσκομαι μονο τις γιορτες πλέον! εχω μεταφερθεί Ιωαννινα - Ηγουμενίτσα !!

Στα των ελαστικών , Ωραία τα Maxxis ! Τι διαφορά θα δω στη βενζίνη ? Τα εχεις δοκιμάσει να μου πεις για άμμο , χιόνι , δρομο ? ( χώμα φαντάζομαι θα είναι ικανοποιητικα )

ειναι πολύ καλό λαστιχο σε ολες τις συνθήκες... κάνει τα πάντα πολυ καλά...
καταναλωση θα δεις λιγο μεγαλυτερη - μαχ μισό λιτρο ανά 100...
και αλλο μισό απο μια αναρτηση +4 ποντους...
το πήρες το λιτρο.

προσθήκες δεν θελεις με τα maxxis.
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Leoman » Δευτ Ιαν 13, 2014 8:13 pm

Dimny έγραψε:
Leoman έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας !! Θα το χαρω πολυ να ερθω βολτίτσα αλλα δυστυχώς Αττική βρίσκομαι μονο τις γιορτες πλέον! εχω μεταφερθεί Ιωαννινα - Ηγουμενίτσα !!

ειναι πολύ καλό λαστιχο σε ολες τις συνθήκες... κάνει τα πάντα πολυ καλά...
καταναλωση θα δεις λιγο μεγαλυτερη - μαχ μισό λιτρο ανά 100...
και αλλο μισό απο μια αναρτηση +4 ποντους...
το πήρες το λιτρο.

προσθήκες δεν θελεις με τα maxxis.

Σε ευχαριστω !! Λογικα αυτα θα βαλω ! Αντε να σας βρω και για καμοια βολτα !
Leoman

Δημοσίευσηαπό YannisS » Τρί Ιαν 14, 2014 10:08 am

Επειδή τα Maxxis έχουν μαμά διάσταση, δεν χρειάζεσαι να το ψηλώσεις. Αυτό είναι και ένα από τα πλεονεκτήματά τους. Απλώς, άλλαξε τα αμορτισέρ (μικρό κόστος) και είσαι εντάξει. Αν πάλι θέλεις να το ψηλώσεις (έστω και λίγο), έχεις το κόστος: αμορτισέρ, ελατηρίων (ελάχιστες απαιτήσεις), αλλά να ξέρεις, ότι ταυτόχρονα θα έχεις και διαφορετική (ανάλογα το τι θα βάλεις) συμπεριφορά του αυτοκινήτου.
YannisS

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες