215/70 σε μαμα αναρτησεις

Τα παπουτσάκια του θηρίου

215/70 σε μαμα αναρτησεις

Δημοσίευσηαπό jimny_mjt » Δευτ Αύγ 05, 2013 7:48 pm

Καλησπερα παιδια!
Ειμαι και γω αλλος ενας αναποφασιστος που ενω εχω διαβασει καθε σχετικο ποστ του φορουμ δεν εχω καταληξει στο πιο λαστιχο να βαλω.
Αρχικα να πω οτι (στο μαμα jimny Μου) θελω να ανεβασω λιγο τις δυνατοτητες του στο χωμα γτ με τα μαμισια λαστιχα του ΔΕΝ.
Επισης δεν ειμαι διατεθημενος να βαλω λαστιχο και να το αλλαζω το καλοκαιρι γιαυτο ειμαι μεταξυ maxxis trepador 205 70 mud και 215 70 bf goodrich A/T.To basiko moy ερωτημα ειναι το ποσο και αν θα βρισκει το 215 70 .Τα χλμ του αυτοκινητου ειναι 65000 που σημαινει οτι θα εχουν κατσει λιγο.Να ρισκαρω το 215 70 η θα το μετανιωσω - και δεν ειναι εποχες ρε παιδια για τσαμπα λεφτα-,υπαρχει περιπτωση να βρισκει και στην καθημερινη χρηση μεσα στη πολη?
Σας ευχαριστω και περιμενω τη πολυτιμη βοηθεια σας.
jimny_mjt
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 4:45 pm

Δημοσίευσηαπό jb » Δευτ Αύγ 05, 2013 11:10 pm

to bf φιλε μου δε βγαινει σε 215/70 αλλα σε 215/75 και ναι θα βρισκει σε καθε λακουβα στου θολους με τα μαμα..η ψηλωσε το η βαλε trepador
jb
 
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 7:00 pm
Τοποθεσία: ΑΙΓΙΟ

Δημοσίευσηαπό kermit » Τρί Αύγ 06, 2013 10:05 pm

BF σε 215/75 μόνο, νομίζω.

Χωρίς αποστάτες, βρίσκουν ελάχιστα στο τέρμα στριμένο τιμόνι, στο μπροστά θόλο, με την γωνία του ελαστικού.
Αν βάλεις αποστάτες, βρίσκουν πολύ περισσότερο ακόμη και τα πίσω ελαστικά.

Όχι τόσο ωστε να με ενοχλεί πχ τα τελευταία χρόνια που φοράω 215/75 χειμώνα καλοκαίρι. Άλλους μπορεί να τους ενοχλεί.

Το οτι φοράω ελατήριο mad+6, δεν λέει τίποτε, γιατί όταν συμπιέζεται ο τροχός, βρίσκεται στην ίδια ακριβώς θέση με ενα αυτοκίνητο μαμά. Άρα βρίσκει το ίδιο με ένα μαμα.

Το αν σε ενα αυτοκίνητο μαμα με πεσμένα αμορτισέρ και ελατήρια, οι καθημερινές συμπιέσεις μπορεί να είναι και οι οριακές, αρα να βρίσκει το λάστιχο συχνότερα αυτό είναι άλλο θέμα.

Πάντως με αρκετούς βιασμούς που έχω ρίξει στο αυτοκίνητο, τα πλαστικά του είναι όλα εντάξει. Μόνο με τα CAYMAN βοήγκηξαν οι θόλοι (μάσησε το ενα πλαστικό μπροστά και ανοίξαν τα εξωτερικά πλαστικά 1cm περίπου), και αυτό μετά απο αγώνα.

ΜΙΑΣ και είπες για τσέπη πάντως, αν πας σε 215/75, θα βάζεις καθημερινά το χέρι στην τσέπη για καύσιμο.

Τέλος, για την χρήση. Έχω δεί παλικάρια να ανεβάζουν κατευθείαν το λάστιχο σε διάμετρο, με την μαμα ανάρτηση, και να κόβουν μόνο φτερά. Το αυτοκίνητο ανεβαίνει απίστευτα επίπεδο στο off road, με πολύ λίγα χρήματα. (στην ουσία μόνο τα ζαντολάστιχα), και ταυτόχρονα κρατάει το χαμηλό του κέντρο βάρους, αυξάνοντας την απόσταση αμαξώματος+διαφορικών κατευθείαν απο το λάστιχο. Στα μείον, εννοείται η εμφάνιση μετά το νυστέρι, και βεβαίως η μετάδοση, μιας και το ανέβασμα της διαμέτρου σκοτώνει την δύναμη. Αυτά, για την περίπτωση που σε ενδιαφέρει το 215/75 για εκτός δρόμου χρήση, μιας και νομίζω οτι για οποιαδήποτε άλλη, δεν θα κάνεις την καλύτερη επιλογή.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jimny_mjt » Τετ Αύγ 07, 2013 1:15 pm

Σας ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις.
Απο αυτα που ακουσα καταληγω σε maxxis trepador.

ΥΓ.Τα ζαντολαστιχα που δινει προσφορα το 4x4tyres.gr ειναι για καθημερινη χρηση ολο το χρονο και στο δρομο η μονο για off road χρηση?
jimny_mjt
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 4:45 pm

Δημοσίευσηαπό YannisS » Δευτ Αύγ 19, 2013 10:53 am

YannisS
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 19, 2009 11:16 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jimny_mjt » Δευτ Σεπ 02, 2013 1:24 pm

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.
jimny_mjt
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2013 4:45 pm


Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron