Επιλογή ελαστικών προβληματισμός

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Επιλογή ελαστικών προβληματισμός

Δημοσίευσηαπό Sakis » Κυρ Απρ 07, 2013 1:01 pm

Καλησπέρα. Ήρθε η ώρα για αλλαγή ελαστικών. Μόνο που δεν ξέρω τι να βάλω. Με ενδιαφέρει κυρίως να είναι καλά στην άσφαλτο σε κακής ποιότητας δρόμους με λακούβες και σε βροχή (Μένω Φλώρινα) κτλ. Όμως να μπορώ και να το χρησιμοποιώ και εκτός δρόμου για τις λίγες χαλαρές εξορμήσεις που θα κάνω (όχι τίποτα το ιδιαίτερο). Έχω σκεφτεί τα εξής ελαστικά αλλά αν μπορείτε προτείνετε μου και κάτι άλλο.
1) Michelin Latitude Cross
2) Michelin Latitude Tour
3) Pirelli Scorpion STR
4) Pirelli Scorpion ATR

και γενικά τι νομίζεται ότι είναι καλύτερο για την περίπτωσή μου.

Ευχαριστώ :)
Άβαταρ μέλους
Sakis

Δημοσίευσηαπό Reachy3 » Κυρ Απρ 07, 2013 3:59 pm

φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα. εγω ειμαι απο ναουσα κ γνωριζω τους δρομους σας.
να σου πω την αληθεια εγω φορεσα τα lassa competus a/t ms k ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. επειδη δεν εχω δει καποιον να τα εχει αναφερει ως τωρα, απλα λεω την αποψη μου. εχουν αξιοπρεπες τακουνακι χωρις ομωσ να ειναι κ υπερβολικο. στην εθνικη (κανω περιπου 250 χλμ την βδομαδα) δεν με εχουν προδωσει μεχρι τωρα. στην βροχη δε γλυστραν καθολου ενω στο χιονι με τετρακινηση δε χρειαστηκε να φορεσω αλυσιδες. η τιμη τους ειναι ανταγωνιστικοτατη (340 ευρω με ζυγοσταθμιση κ ευθυγραμμιση). για το μονο που διατηρω επιφυλαξεις ειναι η διαρκεια τους. τα φοραω απο το σεπτεμβριο κ θα ηθελα να μου κρατησουν με αξιοπρεπεια 3 χρονια....ειδομεν...
δε ξερω αν σε βοηθησα η σε μπερδεψα περισσοτερο απλα με την ευκαιρια του post σου ηθελα να μοιραστω μαζι σας την προσωπικη μου εμπειρια...
Reachy3

Re: Επιλογή ελαστικών προβληματισμός

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Απρ 07, 2013 4:15 pm

Sakis έγραψε:....
1) Michelin Latitude Cross
2) Michelin Latitude Tour
......................................

εγω εχω τα τουρ...απιστευτα σε όλες τις συνθηκες... ακομα και στις φυτεμενες πετρες....

βαλε τα κροσσ που εχουν και offroad δυνατοτητες.
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Sakis » Δευτ Απρ 08, 2013 9:36 am

Το θέμα είναι ότι κάνω πολλά χιλιόμετρα στην άσφαλτο οπότε θέλω κάτι καλό τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα, απλά όποτε πηγαίνω βουνό με ενδιαφέρει μόνο να μην γρατσουνιστεί ή να κοπεί κανένα λάστιχο. Φίλε μου τα Lassa που αναφέρεις δεν τα έχω ξανακούσει να σου πω την αλήθεια αν και όπως τα περιγράφεις ίσως να είναι καλή περίπτωση. Απλά θα προτιμούσα κάτι επώνυμο και δοκιμασμένο όπως Continental Dunlop Michelin GoodYear κτλ.
Άβαταρ μέλους
Sakis

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Απρ 08, 2013 1:16 pm

Sakis έγραψε:Το θέμα είναι ότι κάνω πολλά χιλιόμετρα στην άσφαλτο οπότε θέλω κάτι καλό τόσο σε στεγνό όσο και σε βρεγμένο οδόστρωμα, απλά όποτε πηγαίνω βουνό με ενδιαφέρει μόνο να μην γρατσουνιστεί ή να κοπεί κανένα λάστιχο. .....

Έτσι όπως τα λες εγώ θα έβαζα τα τουρ... Αυτά που έχω δηλαδή....
Αθόρυβα... στον βρεγμένο δεν ξαναέβαλα τετρακίνηση ποτέ... κρατάνε καλά...

Το τζίμνυ μεταμορφώθηκε σε ένα μικρό συμβατικό Ι.Χ. :lol:
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Sakis » Πέμ Ιουν 13, 2013 10:25 pm

Καλησπέρα. Βρήκα τα Michelin Cross και Tour σε 3 διαφορετικά μαγαζιά με τις εξής τιμές και φρίκαρα... 480 και 520 αντίστοιχα στο πρώτο, 380 και 400 στο δεύτερο και 420 με 445 αντίστοιχα στο τρίτο. Είναι λογική αυτή η διαφορά τιμής?? μήπως είναι τίποτα κινέζικα?????
Άβαταρ μέλους
Sakis

Δημοσίευσηαπό Dimny » Πέμ Ιουν 13, 2013 11:01 pm

460 τα είχα πληρώσει εγώ τα τουρ,
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ » Παρ Ιουν 14, 2013 12:03 pm

Sakis έγραψε:Καλησπέρα. Βρήκα τα Michelin Cross και Tour σε 3 διαφορετικά μαγαζιά με τις εξής τιμές και φρίκαρα... 480 και 520 αντίστοιχα στο πρώτο, 380 και 400 στο δεύτερο και 420 με 445 αντίστοιχα στο τρίτο. Είναι λογική αυτή η διαφορά τιμής?? μήπως είναι τίποτα κινέζικα?????

Τα cross τα βρίσκεις από 430-440 μέχρι 500 ευρώ. Κινέζικα θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο να είναι. Να ξέρεις ότι όλα τα cross, μέχρι πριν από μερικούς μήνες τουλάχιστον, ήταν made in France. Πρόσεξε την ημερομηνία κατασκευής, μήπως είναι πολύ παλιά και γι' αυτό είναι σ' αυτήν την τιμή.
Όσον αφορά το πως είναι στο δρόμο, τα έχω 77000 χλμ και ακόμα λειτουργούν ικανοποιητικά. Τον χειμώνα δε με προβλημάτισαν πουθενά στον δρόμο. Εκτός τώρα είναι όπως όλα τα ΑΤ, μέτρια δηλαδή. Θεωρώ ότι τα cross είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που κινείται κυρίως σε άσφαλτο αλλά θέλει και να έχει την ψευδαίσθηση ότι μπορεί να κινηθεί αξιοπρεπώς εκτός. Πολύ σημαντικό τέλος είναι το χαμηλό τους βάρος (πρέπει να είναι τα ελαφρύτερα ΑΤ χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι λιγότερο ανθεκτικά από τα άλλα).
Δημήτρης
2004-2005: Citroen C2 1.4 VTR Sensodrive
2005-092009: Peugeot 406 1.8
092009-Σήμερα: Suzuki Jimny και δεν το αλλάζω...
ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΣ

Δημοσίευσηαπό Sakis » Παρ Ιουν 14, 2013 1:36 pm

Τα έκανα παραγγελία σήμερα με τιμή 400 ευρώ και μου έλεγε οτι είναι απο Ιταλία νομίζω... Θα δείξει όταν έρθουν... Ημερομηνία μου είπε Απρίλιος 2013. Θα γράψω εντυπώσεις αργότερα. Αρχική πίεση πόσο να βάλω??? 23-26?
Άβαταρ μέλους
Sakis

Δημοσίευσηαπό Dimny » Παρ Ιουν 14, 2013 11:21 pm

Sakis έγραψε:Τα έκανα παραγγελία σήμερα με τιμή 400 ευρώ και μου έλεγε οτι είναι απο Ιταλία νομίζω... Θα δείξει όταν έρθουν... Ημερομηνία μου είπε Απρίλιος 2013. Θα γράψω εντυπώσεις αργότερα. Αρχική πίεση πόσο να βάλω??? 23-26?

tour ή cross ???

Πολύ καλή τιμή πάντως!!!
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Sakis » Σάβ Ιουν 15, 2013 11:09 pm

Cross... Πόση πίεση πρέπει να βάλω μόλις ζανταριστούν?
Άβαταρ μέλους
Sakis

Δημοσίευσηαπό Sakis » Πέμ Ιουν 20, 2013 2:08 pm

Παιδια έχω μια απορία. Τα Cross βγαίνουν 2 για δεξια και 2 για αριστερά? Γιατι απο την μια οι λοξές αυλακώσεις είναι για μέσα από την άλλη είναι από έξω..
Άβαταρ μέλους
Sakis

Δημοσίευσηαπό Sakis » Πέμ Ιουν 20, 2013 2:28 pm

Δηλαδή από την μια είναι σαν να πεταει τα νερα απο πισω και απο την αλλη απο μπροστα... Οι λοξές δηλαδή απο δεξιά έχουν την φορά να πετάνε το νερό μπροστα και απο αριστερα να το αφηνουν πίσω... >Δεν ξερω αν γίνομαι κατανοητός./..
Άβαταρ μέλους
Sakis

Δημοσίευσηαπό Dimny » Πέμ Ιουν 20, 2013 10:25 pm

μαλλον λάθος στα βάλανε.... κοιτα τα βελάκια που δείχνουν την φορά
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Sakis » Πέμ Ιουν 20, 2013 10:56 pm

Δεν εχουν βελάκια τα Cross... Και τα 4 εχουν το outside απο έξω... αλλα οι χαρακιες οι λοξες απο δεξια ειναι ανάποδες από την αριστερή... πηγα και μου είπε ετσι βγαινουν λεει τα cross
Άβαταρ μέλους
Sakis

Επόμενο

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες