Χιονολαστιχα

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Χιονολαστιχα

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Τρί Δεκ 11, 2012 10:46 pm

Όπως λέει και ο τίτλος ενδιαφέρομαι για καθαρά χιονολαστιχα. Έχω δει κάποια τεστ στο ίντερνετ αλλά θα ήθελα και τα φώτα σας. Έχει κάποιος κάποια εμπειρία από τέτοια λάστιχα. Μένω Καστοριά είδη εδώ και ενα 3ημερο εχει χιόνι. Φοράω τα DUELER A/T 694 είμαι πολύ ευχαριστημένος μονό στο βρεγμένο πιστεύω οτι έχουν καποιο θέμα. Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τετ Δεκ 12, 2012 12:39 am

Αν δοκιμασεις σε ενα λαστιχο να μειωσεις την πιεση θα δεις μεγαλη διαφορα... Εχει τυχει να βαλω μεχρι και 8 psi.

Πολυ καλο λαστιχο ειναι το latitube cross και το cooper m+s
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό YannisS » Τετ Δεκ 12, 2012 2:44 pm

offroad_master έγραψε:Πολυ καλο λαστιχο ειναι το latitube cross και το cooper m+s

Ο φίλος μας θέλει καθαρά χιονολάστιχα......

Δεν έχω προσωπικά κάποιο μοντέλο να σου προτείνω.
Να ξέρεις πάντως ότι τα χιονολάστιχα, κανονικά φοριούνται κάτω από τους +7 βαθμούς Κελσίου. Όσο πιο μπιπ, τόσο καλύτερα.
YannisS

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Τετ Δεκ 12, 2012 3:02 pm

Σημερα ειχε -10 και το χιονι που ειχε λιωσει ειχε γινει παγος.Γενικα εχει χαμηλες θερμοκρασιες.Ηθελα να παρω τα Blizzak DM-V1 τα ειχα δει σε καποια τεστ οτι ειναι πολυ καλα,αλλα δεν βρηκα καποθον να τα φοραει να μ πει μια γνωμη.
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Τετ Δεκ 12, 2012 3:09 pm

offroad_master έγραψε:Αν δοκιμασεις σε ενα λαστιχο να μειωσεις την πιεση θα δεις μεγαλη διαφορα... Εχει τυχει να βαλω μεχρι και 8 psi.

Πολυ καλο λαστιχο ειναι το latitube cross και το cooper m+s

Οπως λεει και ο Γιαννης θελω καποιο καθαρο χιονολαστιχο.Το εχω σκεφτει για το latitube cross το φορανε πολλα jimny εδω και εδω στο φορουν λενε οτι παει καλα στο χιονι.Αυτες τις μερες εχω δει ενα αλλα της Michelin το Latitude Alpin LA2 ειναι το καινουργιο μοντελο,φαίνεται καλο.Στο χιονι ποσα psi βαζεις?
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τετ Δεκ 12, 2012 4:04 pm

δες τοτε το cooper που σου λεω. Σε βολτα με το συλλογο σε παχυ χιονι οπυ επρεπε να περασουμε εμποδια ειχα βαλει μεχρι και 8 αλλα μπορεις να κατεβαζεις σιγα σιγα και να βλεπεις. Αλλο αμαξι ομως.

Τσεκαρε και εδω
http://www.jimnyclub.gr/garage/?cat=7&article=54

Φυσικα αυτα ισχυουν μονο για εκτος κ μολις βγουμε ασφαλτο πρεπει να ξανααλουμε τη σωστ πιεση
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

DM-Z3

Δημοσίευσηαπό ΝΟΠΗ » Τετ Δεκ 12, 2012 6:02 pm

Επειδή ζω σε ορεινή περιοχή και τα χιονολάστιχα μπαίνουν τέλη Νοεμβρίου και τα βγάζω Μάρτη, έχω δοκιμάσει τα BRIGESTONE DM-Z3.Ποια είναι η γνώμη μου ; Κορυφαία. Φόρα τα και θα με θυμάσαι . Δεν πρόκειται να σε προδώσουν ΠΟΤΕ. Τα συγκεκριμένα τα έχω εδώ και 6 χρόνια , τα αποθηκεύω προσεκτικά και ακόμη και τώρα η γόμα τους είναι μπιπ .
RANGER -Παναγίτσα Έδεσσας- Βόρρας
ΝΟΠΗ

Re: DM-Z3

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Τετ Δεκ 12, 2012 6:30 pm

ΝΟΠΗ έγραψε:Επειδή ζω σε ορεινή περιοχή και τα χιονολάστιχα μπαίνουν τέλη Νοεμβρίου και τα βγάζω Μάρτη, έχω δοκιμάσει τα BRIGESTONE DM-Z3.Ποια είναι η γνώμη μου ; Κορυφαία. Φόρα τα και θα με θυμάσαι . Δεν πρόκειται να σε προδώσουν ΠΟΤΕ. Τα συγκεκριμένα τα έχω εδώ και 6 χρόνια , τα αποθηκεύω προσεκτικά και ακόμη και τώρα η γόμα τους είναι μπιπ .

Οπως ανεφερα ηθελά τα Blizzak DM-V1 και αυτο γιατι ειναι οτι κοντινοτερο στα λαστιχα που μου προτυνεις.Οταν ειχα ρωτησει για τα z3 μου ειπαν οτι δεν βγαινουν αλλο πια και για αυτο ενδιαφερθηκα για τα v1.Σε βρεγμενο πως ειναι?
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Τετ Δεκ 12, 2012 8:00 pm

gislaved euro frost 5
ελαστικα της nokian
γενικοτερα σκανδιναβικες μαρκες,γιατι απλα εχουν μακροχρονη εμπειρια και πραξη.
Παλαιοτερα που το εψαχνα ειχα διαβασει πολλες ενδιαφερουσες αποψεις στο εξης

http://forum.snowreport.gr/showthread.php?20821-Περί-χειμερινών-ελαστικών!/page164

Αν εχεις χρονο διαβασε ενδεικτικα και αποφασισε.Ειχα εντυπωσιαστει με μερικα βιντεακια που ειχαν ανεβασει εκει απο μικρουλια ΙΧ μπροσθοκινητα που επαιρναν τις στροφες ανετα και με πολλα χλμ πανω σε παχυ χιονι.
Και μην επηρεαζεσαι απο τρακτερωτα πελματα,ανογομωσεις κτλ.Το λαστιχο που θα παρεις θα μοιαζει με ΑΤ αλλα ετσι ειναι και τα ΚΑΘΑΡΑ χιονολαστιχα.
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Τετ Δεκ 12, 2012 8:35 pm

pierre7 έγραψε:gislaved euro frost 5
ελαστικα της nokian
γενικοτερα σκανδιναβικες μαρκες,γιατι απλα εχουν μακροχρονη εμπειρια και πραξη.
Παλαιοτερα που το εψαχνα ειχα διαβασει πολλες ενδιαφερουσες αποψεις στο εξης

http://forum.snowreport.gr/showthread.php?20821-Περί-χειμερινών-ελαστικών!/page164

Αν εχεις χρονο διαβασε ενδεικτικα και αποφασισε.Ειχα εντυπωσιαστει με μερικα βιντεακια που ειχαν ανεβασει εκει απο μικρουλια ΙΧ μπροσθοκινητα που επαιρναν τις στροφες ανετα και με πολλα χλμ πανω σε παχυ χιονι.
Και μην επηρεαζεσαι απο τρακτερωτα πελματα,ανογομωσεις κτλ.Το λαστιχο που θα παρεις θα μοιαζει με ΑΤ αλλα ετσι ειναι και τα ΚΑΘΑΡΑ χιονολαστιχα.

Ευχαριστώ.Εσυ κατεληξες καπου?
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας

χτύπα το !!!

Δημοσίευσηαπό ΝΟΠΗ » Τετ Δεκ 12, 2012 9:09 pm

Απ΄'οτι είδα σε φωτο το DM-V1 έχει το ίδιο πέλμα με αυτό που δεν παράγεται πια. Χτύπα το χωρίς δεύτερη σκέψη . Έχω ανέβει στο χιονοδρομικό Καιμακτσαλαν (εννοείται χωρίς αλυσίδες) με 50 εκ. χιόνι , σφαιράτα. Η εκδίκηση του jimny στις ¨αρκούδες¨τύπου Χ3 ή Χ5 ή CAYNNE κά.Έχω ρυμουλκήσει αρκετούς σε ανηφόρες με χιόνι και πάγο .
RANGER -Παναγίτσα Έδεσσας- Βόρρας
ΝΟΠΗ

Δημοσίευσηαπό YannisS » Πέμ Δεκ 13, 2012 1:35 pm

Για ρίξε μια ματιά εδώ:
Φαίνεται ότι η ΝΟΠΗ έχει δίκιο....
http://www.tirerack.com/tires/surveyres ... pe=W&VT=LT
YannisS

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Πέμ Δεκ 13, 2012 2:27 pm

YannisS έγραψε:Για ρίξε μια ματιά εδώ:

Ναι,τα εχω δει αυτα τα τεστ.
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας

Δημοσίευσηαπό Γιουρκας » Πέμ Δεκ 13, 2012 2:30 pm

Γιουρκας έγραψε:
YannisS έγραψε:Για ρίξε μια ματιά εδώ:

Ναι,τα εχω δει αυτα τα τεστ.Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι σε συγκεκριμένη διασταση και αυτοκινητο για αυτο δεν ξερεις αν μπορεις να τα εμπιστευτεις
Άβαταρ μέλους
Γιουρκας

Δημοσίευσηαπό YannisS » Πέμ Δεκ 13, 2012 3:21 pm

Γιουρκας έγραψε:
Γιουρκας έγραψε:
YannisS έγραψε:Για ρίξε μια Ναι,τα εχω δει αυτα τα τεστ.Το θεμα ειναι οτι δεν ειναι σε συγκεκριμένη διασταση και αυτοκινητο για αυτο δεν ξερεις αν μπορεις να τα εμπιστευτεις
YannisS

Επόμενο

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης