Ζαντολαστιχα απο LADA NIVA

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Ζαντολαστιχα απο LADA NIVA

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Σάβ Σεπ 08, 2012 5:44 pm

Δεν εχω ακουσει καποιον να το κανει,αλλα σκεφτομαι να βαλω στο τζιμνυ τα μαμα ρωσικα ζαντολαστιχα,να τα δοκιμασω το χειμωνα.
Δηλαδη 16Χ5 ζαντες και λαστιχο, πολυ στενο,175/82/16 :!:
Το πελμα του ειναι τρακτερωτο,σαν Mud σχεδον.
Το εχει κανει κανεις??
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Σάβ Σεπ 08, 2012 6:12 pm

Ειναι 3 εκ μεγαλυτερα αυτα που θες.. Δεν τα εχω δει για να εχω αποψη αν μπορεις βαλε μια φωτο
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Σάβ Σεπ 08, 2012 6:14 pm

πηγαμε μια φορα να δοκιμάσουμε να τα βάλουμε σε ενα jimny και δεν ταιριαζε η ζαντα να κουμπωσει!! η διαμετρος τις τρυπας που εχει η ζάντα ειναι μικροτερη και βρισκει πανω στιν πλημνη.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Σάβ Σεπ 08, 2012 7:24 pm

offroad_master έγραψε:Ειναι 3 εκ μεγαλυτερα αυτα που θες.. Δεν τα εχω δει για να εχω αποψη αν μπορεις βαλε μια φωτο

Ναι Γιωργο,ειναι κατι λιγοτερο απο 3 εκατοστα μεγαλυτερα,αλλα θα βαλω ΟΜΕ οποτε πιστευω να μην εχω προβλημα.
Εικόνα
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Σάβ Σεπ 08, 2012 7:26 pm

Αρίστος έγραψε:πηγαμε μια φορα να δοκιμάσουμε να τα βάλουμε σε ενα jimny και δεν ταιριαζε η ζαντα να κουμπωσει!! η διαμετρος τις τρυπας που εχει η ζάντα ειναι μικροτερη και βρισκει πανω στιν πλημνη.

Αριστο δεν το περιμενα αυτο,γιατι εχω δει πολλα νιβα με ζαντες δικες μας πανω και πιστευα οτι ειναι ιδια καρε η ζαντα..Οποτε μαλλον ατυχησαμε γμτ και ηθελα στενο και ελαφρυ ελαστικο να δοκιμασω στη Ζηρεια φετος... :( :( :(
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Σάβ Σεπ 08, 2012 7:35 pm

Μπορεις να πουλησεις τις ζαντες και να παρεις αλλες 16αρες..
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Σάβ Σεπ 08, 2012 7:38 pm

offroad_master έγραψε:Μπορεις να πουλησεις τις ζαντες και να παρεις αλλες 16αρες..

Αυτα τα λαστιχα θελουν πολυ στενες 16αρες ζαντες,να φανταστεις η μαμα ειναι 5αρα!!Δυσκολα νομιζω θα βρω.
Η αλλη λυση που μουρθε τωρα ειναι να παω τις ζαντες σε μηχανουργειο και να μου ανοιξει το αφαλο για να μπουν στο τζιμνυ,αφου αν καταλαβα καλα στον Αριστο ο αφαλος εβρισκε.
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ » Σάβ Σεπ 08, 2012 8:08 pm

Τορνο και ανοιγμα... :D :D
I've heard it all,I've seen it all,I've done it all.I just don't remember any of it!
Άβαταρ μέλους
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΑΓΓΕΛΗΣ

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Σάβ Σεπ 08, 2012 9:50 pm

του jimny σε niva τεριαζουν το αντι8ετο οχι...! τι μπορεις να κανεις λοιπον αφου θα σηκωσεις το αμαξι οι τρυπες για τα μπουλονια ειναι ιδιες ..μια λυση ειναι να βαλεις 3εκ αποστατες ....και η αλλη ειναι να πας να σου ανοιξουν στο κεντρο τις ζαντας τιν τρυπα για μπροστα μονο...πισω δεν χρειαζετε. ....
παντος πριν κανεις καμια αγορα δοκιμασε να δοκιμασεις τιν μια εστω πισω να δεις οτι ειναι οκ!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Τρί Σεπ 11, 2012 6:20 pm

Τα λαστιχα αυτα ειναι απο ναιλον ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ασε που ειναι και παλια σιγουρα.

Για τις ζαντες τωρα ειναι τοσο στενες που πραγματικα θα γινεις πιο στενος και απο μαμα jimny. Ο αφαλος αν θυμαμαι καλα θελει ενα ελαφρυ τορνισμα και εισαι ετοιμος.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τρί Σεπ 11, 2012 7:30 pm

heroicentaur έγραψε:Τα λαστιχα αυτα ειναι απο ναιλον ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ασε που ειναι και παλια σιγουρα.

Για τις ζαντες τωρα ειναι τοσο στενες που πραγματικα θα γινεις πιο στενος και απο μαμα jimny. Ο αφαλος αν θυμαμαι καλα θελει ενα ελαφρυ τορνισμα και εισαι ετοιμος.

Οποτε μαλλον δεν αξιζει..
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Τετ Σεπ 12, 2012 7:54 am

heroicentaur έγραψε:Τα λαστιχα αυτα ειναι απο ναιλον ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ ασε που ειναι και παλια σιγουρα.

Τα εχω βρει και σε καινουργια αυτα τα λαστιχα,αλλα εσυ λες οτι δεν εχει να κανει με την παλαιοτητα αλλα με το σχεδιο και την κατασκευη τους?
Εγω για χιονι τα θελω αποκλειστικα.Δευτερη τετραδα θα εχω δηλαδη και θα τα βαζω μονο για χιονι.
Με ψαξιμο μου εχουν πει οτι μπορει να βρεθει αλλο λαστιχο στη συγκεκριμενη ιδιαιτερη διασταση 175/82/16.
Εισαι κατηγορηματικος ομως οτι δεν αξιζει αυτο το πελμα ε??
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό gargas » Τετ Σεπ 12, 2012 8:30 am

συμφωνω απολυτα με τον αχχιλεα!!!!!

ειναι απαραδεκτα και δεν κανουν τιποτα για την χρηση που κανουμε εμεις.........!!!!!!!!!!!

το αμαξι στο δρομο θα ειναι απαραδεκτο....... ολοι προσπαθουμε να φαρδυνουμε οχι να στενεψουμε απο μαμα κι'αλο!!!!

γιατι οπου και να πας δεν θα πατησεις βουνο κατευθιαν θα υπαρχουν καποια χιλιομετρα ενδιαμεσα ασφαλτο.......... :wink:

εγω και να μου τα χαριζαν δεν θα τα εβαζα........... :x :x

τα εχω οδηγησει σε νιβα μαμα και ειχαμε βαρεβει να αλληλοτραβιμαστε μονινα ιμαντες μπρος πισω.......

Η επιλογη ειναι δικη σου!!!!! :wink:
To jimny βάζει τα γυαλιά σε πολλά μεγαλύτερα θηρία.............
Άβαταρ μέλους
gargas
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Τετ Σεπ 12, 2012 10:18 am

gargas έγραψε:

συμφωνω απολυτα με τον αχχιλεα!!!!!

ειναι απαραδεκτα και δεν κανουν τιποτα για την χρηση που κανουμε εμεις.........!!!!!!!!!!!

το αμαξι στο δρομο θα ειναι απαραδεκτο....... ολοι προσπαθουμε να φαρδυνουμε οχι να στενεψουμε απο μαμα κι'αλο!!!!

γιατι οπου και να πας δεν θα πατησεις βουνο κατευθιαν θα υπαρχουν καποια χιλιομετρα ενδιαμεσα ασφαλτο.......... :wink:

εγω και να μου τα χαριζαν δεν θα τα εβαζα........... :x :x

τα εχω οδηγησει σε νιβα μαμα και ειχαμε βαρεβει να αλληλοτραβιμαστε μονινα ιμαντες μπρος πισω.......

Η επιλογη ειναι δικη σου!!!!! :wink:

Το θεμα με τα φαρδυτερα λαστιχα που ολοι βαζουν ειναι ΠΟΛΥ μεγαλο.
Σε λιγες γραμμες, πιστευω οτι το φαρδυτερο λαστιχο ειναι χρησιμο μονο στην αμμο και σε περιοχες με μονιμο παγο(glacier) και πολυ χιονι πχ Ισλανδια.
Αλλα και εκει,τα λαστιχα και οι ζαντες ειναι custom made,με κοστος 3500δολλαρια περιπου το ενα!!! και με τρελα χαμηλες πιεσεις,οποτε το αμαξι εχει 'πατημα' λιγοτερο απο εναν ανθρωπο που περπατα..
Στην Ελλαδα δηλαδη ειναι αχρηστα για μενα.Θα μου πεις γιατι τα βαζουν ολοι τοτε και σε αγωνες κτλ κτλ.
Παντως στα camel trophy με πολυ στενο λαστιχο ηταν και εκαναν παπαδες τα οχηματα.Το στενοτερο σκαβει το χιονι και τη λασπη ,μεχρι να βρει προσφυση και να φυγει,κατι το οποιο γινεται πιο ευκολα απο το φαρδυ.
Επισης τα αυτοκινητα βγαινουν απο το εργοστασιο σε συγκεκριμενη διασταση,εχει γινει καποια σοβαρη μελετη απο μηχανικους και επελεξαν αυτη τη διασταση.Το ιδιο συμβαινει και σε τερατα οπως Defender που και αυτα σε στενη διασταση βγαινουν απο τις γραμμες παραγωγης.
Οσοι βαζουν φαρδυτερα λαστιχα,γινεται οντως ομορφο το αμαξι και δειχνει τερας και αγριο,αλλα δεσμευονται οτι θα αλλαζουν ρουλεμαν για πλακα και συχνα ημιαξονια κτλ κτλ.
Θελω να δοκιμασω στενοτερο λαστιχο φετος και θα σας πω εντυπωσεις.
Ισως παω στην ιδια διασταση 175/80/16 αλλα σε αλλο σχεδιο,ανογομωση σε μερικα σπανια που υπαρχουν.
pierre7
HJC Member

175/80/16

Δημοσίευσηαπό Gaidaros » Τετ Σεπ 12, 2012 10:24 am

Αν βρεις πουθενά μια τετράδα ενημέρωσέ με γιατί ψάχνω σε αυτή τη διάσταση και δε βρίσκω. Ευχαριστώ
Gaidaros

Επόμενο

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης