Malatesta kobra / Ψήλωμα;

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Malatesta kobra / Ψήλωμα;

Δημοσίευσηαπό dSoultanis » Κυρ Ιαν 29, 2012 12:41 am

Καλημέρα και από εμένα.
Διάβασα όλα το Topic αλλά δεν βρήκα την απάντηση που έψαχνα ή ζαλίστηκα τόσο που την έχασα.

Σκοπεύω να πάρω ελαστικά για off Road καθώς έχω βρει μία καλή ευκαιρία
Για τα Malatesta Kobra Trac 205/75/15 μαζί με τις σιδερένιες ζάντες.

Αυτή τη στιγμή φοράω την ίδια διάσταση σε Geolandar a/t 205/70/15

Τα έχει βάλει κανείς στο αυτοκίνητο του, γνωρίζει εάν "βρίσκουν"

Δυστυχώς έχω πάρει το αυτοκίνητο μεταχειρισμένο και δεν γνωρίζω πόσο ποιο ψηλό είναι από το μαμά ύψος του(η απόσταση του πλαϊνού σκαλοπατιού(κάτω από τις πλαϊνές πόρτες) είναι 35cm από το έδαφος)

Παρακάτω είναι το Link με φότο από όταν φορούσα τα Wrangler a/t (205/70/15)

Εικόνα

Αν μπορεί κάποιος να με κατευθύνει θα ήμουν ευγνώμον.
dSoultanis
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2010 1:30 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Κυρ Ιαν 29, 2012 2:42 am

Απο τη φωτο δε μου φαινεται ψηλωμενο το αμαξι αλλα δεν ειναι ευκολο να το πει καποιος με σιγουρια. Αν δεν ειναι θα σου βρισκουν. Καλο θα ηταν καποιος που ειναι μαμα να μετρησει την ιδια αποσταση κ να μας πει.
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό dSoultanis » Κυρ Ιαν 29, 2012 4:58 am

Sorry κιόλας, αλλά υπάρχει κάποιος τρόπος να βρω αν και πόσο είναι σηκωμένο το ρημάδι το αυτοκίνητο;

Όταν πήγα στο Callifornia Club για το αμορτισερ του τιμονιού μου είχε πει ότι έχω ελατήρια για να ψηλώσει το αυτοκίνητο.

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι φοράω κάτι μπλε ελατήρια μπρος πίσω ( :?: :shock: )

Και KYB αναρτήσεις επίσης μπρος πίσω.

Ξέρω πάντως ότι με το ζόρι αλλάζω λάστιχο με τον δικό του τον γρύλο γιατί φτάνει στο τέρμα ο γρύλος και το λάστιχο δεν σηκώνετε από το έδαφος. :!:
dSoultanis
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2010 1:30 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό 118 » Κυρ Ιαν 29, 2012 2:34 pm

___ και τα άρματα κολλάνε
Άβαταρ μέλους
118
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 8:22 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Δημοσίευσηαπό dSoultanis » Δευτ Ιαν 30, 2012 10:51 pm

Δεν έχει κανείς άλλος να προσθέσει κάτι ε;;;
:D :D :D
dSoultanis
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2010 1:30 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Δευτ Ιαν 30, 2012 11:11 pm

μια χαρα θα εισαι δεν θα σου βρισκει!!! εγω να φανταστεις ημουν νορμαλ με τετοιο λαστιχο και δεν εβρισκε πουθενα γτ εχω οπως και εσυ τον παλιο προφυλαχτηρα!!! αν βρει θα βρει αν πας με πολυ μεγαλη ταχυτητα κ πεσεις σε καμια καλη λακουβα ο εμπρος τροχος!!!

Εικόνα

βρηκα μια φωτο πως ηταν το δικο μ με τα εν λογο λαστιχα 205-75-15 αναγομωση λαστιχο και δεν εβρισκε!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό dSoultanis » Δευτ Ιαν 30, 2012 11:16 pm

Δεν έδωσα σημασία στην φώτο σου... Από την πολύ λάσπη νόμιζα ήταν στο χρώμα του δικού μου...

Well Played Λοιπόν.

Θα προσπαθήσω να τα τσιμπήσω τα ζαντολάστιχα το συντομότερο δυνατό πριν φύγει η κακοκαιρία και αρχίσουν οι ζέστες.
dSoultanis
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2010 1:30 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό kermit » Δευτ Ιαν 30, 2012 11:38 pm

Για μια φορα ακόμη η γνώμη μου-και αν διαφωνεί κάποιος ας το πεί.
Αν κάποιο λάστιχο βρίσκει στο μαμα ύψος, δεν θα σταματήσει να βρίσκει όσο ψηλό ελατήριο και να βάλεις, αν δεν αλλάξει το bumpstop, και εφόσον το αμορτισέρ στην πλήρη συμπίεση βρίσκεται κοντά στο μαμα(αρα και πιό πάνω απο το bumpstop). Αν το αμορτισερ κλειστό είναι πιό μακρύ απο το bumpstop, δεν είσαι καλά, και τότε ανοίγουμε άλλο θέμα. Ομως για τα συνηθισμένα ψηλώματα δεν έχουμε πρόβλημα γενικά.
Εκτός αν το θέμα μας είναι το αν βρίσκει ΣΥΝΕΧΕΙΑ ή περιστασιακά. Αναγκαστικά θα τερματίσουν οι αναρτήσεις στο off road, και ενα πολύ μεγάλο σημείο της πανω-κάτω διαδρομής του τροχού είναι κοινό είτε έχεις μαμα ελατήριο είτε έχεις 7ποντο. Τότε ναι, αν έχεις ψηλωμένο αμαξι, προφανώς θα βρίσκει πιό σπανια.
Στον καινούριο προφυλαχτήρα, το κομμάτι που βρίσκει με μια μεγαλύτερη διάσταση λάστιχα είναι μπροστά απο τον τροχό, αρα το ψήλωμα δεν αλλάζει κάτι ουσιαστικό στο γεγονός οτι βρίσκει, αλλα στην συχνότητα με την οποία ο τροχός βρίσκει τον προφυλακτήρα.

Για την περίπτωσή σου αν εχεις μπλέ ελατήρια προφανως έχεις τα +3,5 MAD, τα οποία δεν δίνουν και κανένα ιδιαίτερο ψήλωμα, αλλα αυτό δεν σε πολυενδιαφέρει για τα λάστιχα. Γενικά μέχρι 215/75/15 μπαίνουν στο αμάξι, με μικρους συμβιβασμούς στις επαφές, οχι σημαντικούς. Αυτό που κάνει τους θόλους να βρίσκουν κατά 90% ομως, είναι οι αποστάτες, αν βάλεις κάποια στιγμη.

Άντε να σε δούμε και απο κοντά εδώ στα βόρεια.. :wink:
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ


Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron