ΠΑΧΙΑ ΑΜΜΟΣ ΚΑΙ ΤΡΕΙΛΕΡ ΜΕ ΦΟΥΣΚΩΤΟ

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Δημοσίευσηαπό Nivas » Παρ Ιούλ 23, 2004 11:25 am

κι αλλο username του Jimnys
Άβαταρ μέλους
Nivas
 
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 22, 2004 3:37 pm
Τοποθεσία: Mockva

Δημοσίευσηαπό ΚΑΠΙΡΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ » Τρί Ιούλ 27, 2004 9:30 am

Φιλαράκια, από όσα ξέρω, το καλύτερο είναι να οδηγείς στην άμμο με 4x4Η με λάστιχα όχι Μ/Τ αλλά όσο γίνεται Η/Τ, με λίγο κατεβασμένη την πίεση τους, χωρίς απότομες αλλαγές πορείας (απαλές στροφές), και οι εκκινήσεις-επιβραδύνσεις να είναι ομαλές και σε σημεία (όσο το δυνατό) με καλύτερη πρόσφυση. Τα παραπάνω (συνδυασμός άλλωστε και όσων προαναφέρατε ) θα έχουν αποτέλεσμα το να συνεχίσουμε μεταξύ μας τις βόλτες στις παραλίες και να μην χρειαστεί να έχουμε δημόσιες σχέσεις (οικονομικές) με βενζινάδικα, φανοποιεία, ηλεκτρολόγους, κ.α., όπως μας προτείνει ο φίλος ΝIVA.
ΚΑΠΙΡΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Απρ 19, 2004 2:22 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό IKE » Τρί Ιούλ 27, 2004 10:02 am

Νομίζω θα έπρεπε να έχουμε τέτοια λάστιχα για άμμο:

Εικόνα

ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό gc » Τετ Ιούλ 28, 2004 8:26 am

gc
 

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » Δευτ Αύγ 02, 2004 12:55 pm

Να συμπληρώσω κι εγώ με μια μικρή συμβουλή: :idea:

Πάντα να προσέχετε το μικρο-ανάγλυφο της αμμουδιάς που κινείστε. Φαντασθείτε τις μικρο-κλίσεις του εδάφους σαν 5πλάσιες περίπου από αυτές που είναι. Ετσι θα έχετε μια αίσθηση του που και πότε πρέπει να έχετε αρκετή ταχύτητα, που επιτρέπεται η στάση και του που δεν πηγαίνουμε ποτέ.

Και να θυμάστε τον χρυσό κανόνα: :arrow: το ξεκίνημα σε ανηφορική αμμουδιά είναι παιχνίδι για λίγους 8)
Dr.Format
 

Δημοσίευσηαπό ΚΑΠΙΡΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ » Τετ Αύγ 04, 2004 9:52 am

ΚΑΠΙΡΗΣ ΘΑΝΑΣΗΣ
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Απρ 19, 2004 2:22 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

ΡΗΜΟΥΛΚΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό Antonis » Δευτ Φεβ 12, 2007 8:34 am

Θα απαντήσω λίγο καθυστερημενα αλλα...τώρα είδα το θέμα!!!Έγώ έχω σκάφος 5,5 μέτρα πολυεστερικό και ζυγίζει 1τόνο, ίσως και παραπάνω με τον εξοπλισμό!!Περιττό να πώ ότι το JIMNY συμπεριφέρεται άψογα.. Με αργό μπαίνει και βγαίνει ΑΝΕΤΑ (όχι σε παραλία φυσικά με άμμο κλπ, σε οποιαδήποτε ράμπα οτι κλίση και αν έχεί..).Και εθνίκη με χαμηλές ταχύτητες τα καταφέρνει καλά για τα κυβικά του..Σε άμμο έχω βγάλει βάρκα φίλου γύρω στα 500κιλά χωρίς να αντιμετωπίσω καμιά δυσκολία!!!
Άβαταρ μέλους
Antonis
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1090
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 11:58 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες