Mud Λαστιχα που, πόσο, ποια, και γιατι?

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Δημοσίευσηαπό lesvossafi » Δευτ Οκτ 29, 2007 9:56 am

Εγω φοραω mud 215/70/15 με 6cm αναρτηση και προσθηκες 5cm, ομως πριν τρεις ημερες σε ενα περασμα απο λακους χιαστη ακουσα ανα μικρο θορυβο απο μπροστα. Kαι δεν ειναι το vvt:
Άβαταρ μέλους
lesvossafi
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2007 10:03 am

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Σάβ Δεκ 22, 2007 1:11 pm

Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Δεκ 28, 2007 4:27 pm

Τα αναγομωμένα ελαστικά παράγονται από κουφάρια ελαστικών πρωτογενής παραγωγής με ή μερική επικόλληση στρώματος νέου ελαστικού πάνω τους. Ειναι πιό φτηνά και με την λογική πρέπει να είναι πιό φτηνά γιατί είναι φτιαγμένα όπως καταλαβαίνεις από μεταχειρισμένους σκελετούς . Τα ελαστικά για ΙΧ , 4χ4 ή όχι , που έχω δεί ειναι ολικής , δλδ εχει καλυφθεί με νεο στρώμα ολο το ελαστικό εξωτερικά . Κακή ποιότητα κατασκευής στα αναγομωμένα σημαίνει φουσκάλα αερίου μεταξύ του σκελετού και του νέου στρώματος και αρα αποκόλληση του νέου στρώματος εάν το ελαστικό ζεσταθεί και το αέριο διασταλεί . Τα αναγομωμένα έχουν δείκτες ταχύτητας , τις δίνει ο κατασκευαστής τους , εάν τηρηθούν και ο κατασκευαστής δεν έχει κάνει λάθος στον δείκτη ταχύτητας τότε δεν υπάρχει λόγος ανυσηχίας . Εξάλλου υπάρχουν αρκετά παραδείγματα ελαστικών από πρωτογενείς κατασκυαστές που αποκολλούνται τα εξωτερικά στρώματα από τα λινά , αντίθετα δεν έχω ακούσει πχ για αιφνίδια αποκκόληση σε αναγομωμένα για ΙΧ , έχω δεί όμως σημάδια αποκόλλησης , συνήθως λόγω μη τήρησης του δείκτη ταχύτητας.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό fantomas » Σάβ Δεκ 29, 2007 12:44 pm

Πηρα επιτελους την αποφαση να αλλαξω τα μαμα λαστιχα και να βαλω κατι πιο καταλληλο για χρηση εκτος δρομου.Σκεφτομαι για τα Cooper ATR,μιας και μου τα εχουν προτινει αρκετοι σαν τα πλεον καταλληλα για τις δικες μου απαιτησεις.Εχει κανεις να μου προτινει κατι αλλο??Καθε συμβουλη δεκτη.Βοηθηστε με παιδιαααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:
Άβαταρ μέλους
fantomas
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Δευτ Οκτ 23, 2006 10:14 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ-ΣΠΑΤΑ

Δημοσίευσηαπό Antonis » Σάβ Δεκ 29, 2007 2:39 pm

Γιάννη, εφόσον έχεις καταλήξει σε ΑΤ και όχι σε ΜΤ σου προτείνω τα Bridgestone AT 694. Για την χρήση που θέλεις το αμάξι πιστεύω θα το καταευχαριστηθείς!


ΥΓ:Άντε να κανονίσουμε να σε δούμε!!!!!!!! :lol:
JimnyClub.Gr
Άβαταρ μέλους
Antonis
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1090
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 11:58 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 48 επισκέπτες