ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Τα παπουτσάκια του θηρίου

ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό takis_pm » Πέμ Απρ 05, 2007 8:23 am

ΧΑΙΡΕΤΩ...
ΑΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ "ΧΡΗΣΤΗΣ" JIMNY ΜΟΝΤΕΛΟ 2001...
ΕΦΤΑΣΕ Η "ΩΡΑ" ΑΛΛΑΓΗΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ...!!! ΚΑΙ ΕΔΩ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΕΙ ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΑΣ (ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ ΣΕ ΟΛΙΣΘΗΡΟ ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ ΑΝΕΥ ABS) ΜΕ ΟΔΗΓΟ ΤΟ "ΑΣΘΕΝΕΣ" ΦΥΛΛΟ ΟΠΟΤΕ ΟΙ ΛΙΓΟ ΑΤΣΑΛΕΣ "ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ" ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΟΝΤΑΙ... ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ "ΙΣΧΥΡΟ" ΦΥΛΛΟ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΥΣ (ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ "ΠΑΝΤΑ ΒΡΕΧΕΙ" ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ, ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΤΟΝ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΠΑΡΝΑΣΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑ ΓΙΑ ΣΚΙ.

ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΘΕΜΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ 205 70 15. ΦΟΡΑΕΙ BRIDGESTONE S APO TH MAMA, ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΧΩ ΕΓΩ ΑΠΟΨΗ ΓΙ' ΑΥΤΑ.

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΑΓΟΡΑΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΕΙΔΙΚΟΥΣ" ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ "ΤΕΡΤΥΠΙΑ" ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ JIMNY ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ...

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΟΖΟΜΕΝΟΣ ΣΕ ΧΡΗΣΗ 80 ΟΝ 20 OFF, ΚΑΙ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ JIMNY ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΙΘΑΝΟ ΜΙΚΡΟ OFF ROAD 'Η ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΟ ΤΕΛΙΚΟ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ, ΕΧΩ ΙΕΡΑΡΧΗΣΕΙ ΔΥΟ ΕΠΙΛΟΓΕΣ

1. MICHELIN SYNCHRONE 205 70 15 Η
ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΟ ΔΕΙΚΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ, ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΤΟ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ, ΠΛΗΝ ΟΜΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΣΤΑ 380e. ΤΩΡΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ "ΕΧΤΡΑ" ΛΑΣΤΙΧΟ ΔΕ ΘΑ ΒΡΙΣΚΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΑΥΤΟ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ.
ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΕΛΑΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΣΕ ΣΥΝΔΟΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΥΨΗΛΟ ΔΕΙΚΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ. ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ? Ο ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ ΤΟΥ SYNCHRONE (LATITUDE) EINAI 90 10 STREET ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΤΑΙ.

2. BRIDGESTONE S 'H T
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙ΄ΑΥΤΑ, ΠΕΡΑΝ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΑ ΕΒΑΖΕ Η ΜΑΜΑ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΠΛΕΟΝ ΝΕΩΤΕΡΑ ΜΟΝΤΕΛΑ, ΚΑΙ Ο ΔΕΙΚΤΗΣ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ. ΕΙΝΑΙ 80 ΟΝ 20 ΟFF? ΤΑ ΒΡΙΣΚΩ ΣΕ ΤΙΜΗ ΑΝΩ ΤΩΝ 440e.

ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ "ΤΑΚΤΙΚΟΙ" ΣΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ, ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΒΑΘΟΣ ΧΡΟΝΟΥ ΕΝΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΟ ΜICHELIN ΚΡΑΤΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑ BRIDGESTONE

ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΣ ΥΠΟΨΗ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ, ΠΟΙΑ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΣΑΝ ΕΠΙΛΟΓΗ? ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ? ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΠΡΟΤΑΣΗ?

ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΙΔΙΟΤΡΟΠΙΕΣ ΣΤΗΝ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΗΣΗ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΗΣΗ, ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ "ΝΕΑ" ΣΑΣ ...
takis_pm
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2007 10:44 pm

Δημοσίευσηαπό marselos autoparts » Παρ Απρ 06, 2007 4:26 pm

takis_pm Εγώ από την δικιά μου εμπειρία μπορώ να σου πω για τα MICHELIN SYNCHRONE 205 70 15 Η
ότι είχαν άψογη συμπεριφορά και ότι είναι πολύ καλώ λάστιχο
δεν βρήκα πουθενά πρόβλημα επειδή είχε δεκτή ταχύτητας Η

αυτά από μένα χρόνια πολλά και καλή ανάσταση!



σε παρακαλώ γράφε με μικρά γράμματα
MARSELOS AUTOPARTS
ΑΝΤΑΛΑΚΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ
http://www.smart-antallaktika.gr/
Άβαταρ μέλους
marselos autoparts
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1174
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 06, 2005 6:35 pm
Τοποθεσία: ΜΕΛΙΣΣΙΑ ΤΗΛ 2106619955

Δημοσίευσηαπό GiannisX » Πέμ Απρ 12, 2007 4:03 pm

Άβαταρ μέλους
GiannisX
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Τετ Ιουν 16, 2004 4:08 pm
Τοποθεσία: thessaloniki

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Πέμ Απρ 12, 2007 4:25 pm

Τα μαμίσια bridgestone βρίσκονται σε αυτό το κατάλογο survey στην 63η θέση .
Οπως καταλαβαίνεις οτιδήποτε πάνω από την 63η θέση είναι οκ :roll:

διάλεξε ελαστικό που να ταιριάζει με τη ζάντα σου. Μη πάρεις ελαστικό που ο κατασκευαστής του το δίνει για ζάντες μεγαλύτερες από 5.5ιντσες , ειδάλλως άλλαξε ζάντες. Το Kumho Road Venture HT πχ σε διάσταση 215/75 SR15 θέλει τουλάχιστον 6ιντσες ζάντα. Τα περισσότερα 215/75/15 έχουν μινιμουμ την 5.5ιντσες που σημαίνει ότι μπορείς να την χρησιμοποιήσεις αλλά κατα κανόνα τα πλαινα του ελαστικού θα είναι σαν μπαλόνια . Προτίμησε την εργοστασιακή διάσταση .

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό takis_pm » Παρ Απρ 13, 2007 9:33 am

thanks πανος δεν προκειται να αλλαξω ζαντες οποτε μιλαμε για 205 70 15. ειδα το λινκ που μου εστειλες. εσυ με βαση αυτα που εγραψα αρχικα, τι θα προτεινες ?
takis_pm
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2007 10:44 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Απρ 13, 2007 12:31 pm

δεν έχω συγκεκριμένη άποψη καθώς δεν έχω οδηγήσει κανένα ΗΤ ελαστκό πλην των μαμίσιων. Εάν έπρεπε να διαλέξω θα έπαιρνα τα Michelin Sychrone μαλλον.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Απρ 13, 2007 1:29 pm

Tωρα είδα αυτό που λες για τα synchrone και τα νέα lattitude. Αλλά αφού Τάκη θές να τα χρησιμοποιείς και για εκτός γιατί δεν πηγαίνεις για ενα ΑΤ τουλάχιστον ? Στην άσφαλτο πάνε μια χαρά , ειδικά το Bridgestone Dueler A/T Revo θα στο πούνε και άλλοι πάει πολύ καλύτερα από τα μαμίσια στην άσφαλτο και έχει και αρκετά αποθέματα για εκτός , ειδικά για χιόνι που είναι απίστευτο. Καλές διαδρομές όπου και να είσαι .
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Παρ Απρ 13, 2007 7:37 pm

michelen Synchrone βάλε σε μαμίσια διάσταση ελαστικού.
τα είχα μετά τα εργοστασιακά για 40.000 χλμ, κράτησαν πολύ, και με έβγαλαν και σε χιόνια , άμμους και σε μέτριες λάσπες πολύ καλά.
Ειδικά στο χιόνι πολύ πολύ καλά.
Μην βάλεις άλλη διάσταση ελαστικού - τα synchrone ειναι μια χαρα στην μαμίσια, ...!!
(και δεν έχουν πρόβλημα με άτσαλες κινήσεις :lol: αλλά ούτε και τα άλλα, εκτός αν βάλεις μεγαλύτερη διάσταση όπου το τιμόνι είναι πολύ πιο χαλαρό και να είναι πιό επικίνδυνο σε μεγάλες ταχύτητες)

Απο τη στιγμή που δεν είναι δικό σου το αυτοκίνητο, δεν θα έβαζα κάτι άλλο στη θέση σου απο θέμα διάστασης.
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό takis_pm » Παρ Απρ 13, 2007 9:02 pm

thanks mary ...

γιατι η δικια μου εμπειρια ειναι σε πιο street και μεγαλυρες ταχυτητες
σου απαντησα και σε mail....
takis_pm
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2007 10:44 pm

Δημοσίευσηαπό takis_pm » Κυρ Απρ 15, 2007 4:12 am

Η ΑΛΛΑΓΗ ΕΓΙΝΕ απο τα μαμισια bridgestone με michelin synchrone....... ΟΜΩΣ:

με τα μαμισια κανενα απολυτως προβλημα, περαν του οτι πλεον στο αμαξι λογω φθορας ελαστικων δε " γινοταν " ευθυγραμμηση (ασχετο).
με την αλλαγη εμφανιστηκε ΤΡΕΜΟΥΛΟ στο τιμονι ενω εγινε ζυγοσταθμηση και ευθυγραμηση, απο τα 75-90 χλμ. , πιο πανω ειναι λιγοτερο αισθητο....
μηπως πρεπει να τα "πατησω" λιγακι και μετα παλι ζυγοσταθμηση?

ΣΑΣ "ΑΚΟΥΩ" ..... :hmmm:

υ.γ. "αποτανθηκα" και στο αντιστιχο forum της ζυγοσταθμησης
takis_pm
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Απρ 04, 2007 10:44 pm

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » Τετ Σεπ 05, 2007 10:17 pm

Καλησπέρα σε όλους.

Θα συνεχίσω το topic, καθως οι απαιτησεις που αρχικά έθεσε ο φιλος takis_pm με καλυπτουν 100%. Θα έλεγα οτι η περίπτωση μου ειναι καρμπόν με αυτην του taki.

Ψάχνω λοιπόν να αντικαταστησω για πρωτη φορά μετά την αγορά του, τα μαμά 694dueler του jimny.
Το αμάξι το οδηγάει η γυναικα μου εντός Αθήνας, και η χρήση του ειναι 80 on , 20 off με καποιες επισκεψεις στα χιονοδρομικά κέντρα.
Αντώνης
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2005 4:07 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Σεπ 05, 2007 11:05 pm

Αντώνιε
έχει καμιά 20αρια τόπικ για το ίδιο θέμα αλλά δε πειράζει

BFG AT , καλύτερα στο χώμα (βγαίνει μόνο σε 215/75/15 εάν θυμάμαι σωστά)
Bridgestone AT Revo, καλύτερα στο χιόνι

εάν θές κάτι πιό light τότε Michelin Synchrone εάν βγαίνουν ακόμη (δέν ξέρω)
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » Τετ Σεπ 19, 2007 9:23 pm

Αντώνης
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2005 4:07 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Σεπ 19, 2007 9:33 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Αντώνης » Τετ Σεπ 19, 2007 9:38 pm

Αντώνης
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 01, 2005 4:07 pm

Επόμενο

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 29 επισκέπτες

cron