ΠΙΕΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Τα παπουτσάκια του θηρίου

ΠΙΕΣΗ ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ

Δημοσίευσηαπό darisg » Τετ Φεβ 01, 2006 11:28 am

Γρηγόρης Γ. Δάρης
Άβαταρ μέλους
darisg
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 12:46 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Τετ Φεβ 01, 2006 11:47 am

λοιπόν είναι ένα θέμα που το έχουμε συζητήσει και αλλού,... τώρα δεν θυμάμαι που...

πάντως θυμάμαι ότι η πίεση πρέπει να συνδυάζεται με το βάρος του αυτοκινήτου - έτσι ώστε το ελαστικό να πατάει καλά το προφίλ του. (το αυτοκολλητάκι είναι του κατασκευαστή αρα υπολογισμένη η πίεση για το βάρος του jimny)

αν δηλ το jimny που είναι ελαφρύ, τσιτώσεις τα λάστιχα, μπορεί να μην πατάνε ΄σε όλο τους το προφίλ μιάs και δεν είναι αρκετά βαρύ το jimny.

το αποτέλεσμά μπορεί να είναι καλύτερη επιτάχυνση μιά και η τριβή είναι λιγότερη αφού το προφίλ πατάει λίγουλάκι λιγότερο, αλλά και λιγότερο κράτημα σε φρενάρισμα και σε βροχή.

δηλαδή, η πίεση που λένε πολλοί και στα καταστήματα των ελαστικών αλλά και σε βενζινάδικα είναι για να φορεθεί αυτό το λάστιχο απο βαρύ αμάξι, όχι για jimny.
ναι μεν έχει τεράστια διαφορά τραβάει πολύ καλύτερα με 30 πίεση, αλλά δεν έχεις ασφάλεια, και φθείρεις ΕΝΤΕΛΩΣ τα αμορτισέρ αφού το λάστιχο είναι πέτρα.

εγώ πολλά χρόνια έβαζα παραπάνω απο ότι λέει το αυτοκολλητάκι στην πόρτα - αλλά τελικά άλλαξα αφού κατάλαβα γιατί κάνουν λάθος ολοι αυτού που επιμένουν να το παραφουσκώνουν.

ας συνεχίσει και κάποιος άλλος εμπειρογνώμονας για το εξής θέμα

= και για εκτός δρόμου έτσι και αλλιώς πρέπει να έχεις χαμηλή σχετικά πίεση στα λάστιχα.
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό dambo » Τετ Φεβ 01, 2006 11:48 am

:msn_slap: :msn_slap: :msn_slap: :chainsaw: :2gun:
Εγώ όταν πήρα τα αμάξι απο την αντιπροσωπεία (όπου μου είχαν κρατήσει και περίπου 70 ευρώ έξοδα προετοιμασίας), είχανε βάλει 35 psi μπρος πίσω.
dambo
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2005 10:39 pm
Τοποθεσία: Γαλατία

Δημοσίευσηαπό Chris » Τετ Φεβ 01, 2006 12:49 pm

ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό darisg » Τετ Φεβ 01, 2006 12:56 pm

Γρηγόρης Γ. Δάρης
Άβαταρ μέλους
darisg
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 15, 2005 12:46 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό delsol.vti » Τετ Φεβ 01, 2006 1:22 pm

ΘΕΛΩ ΧΙΟΝΙΑ , ΘΕΛΩ ΛΑΣΠΕΣ
ΝΑ ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΝΤΕΣ!
Άβαταρ μέλους
delsol.vti
 
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Παρ Ιαν 27, 2006 12:06 am
Τοποθεσία: ΒΟΥΛΑ

Δημοσίευσηαπό Troll » Τετ Φεβ 01, 2006 2:53 pm

Το σωστο ειναι να εχεις την πιεση που προτεινει ο κατασκευαστης του αυτοκινητου.... τα νουμερα δεν τα εβγαλε στην τυχη. Απο την αλλη, για εκτος δρομου οδηγηση, η πιεση θα πρεπει να πεφτει γυρω στα 16. Αλλη πιεση εντος, αλλη εκτος δρομου... αλλα ποιος το κανει :innocent:
Troll
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1583
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2005 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό dambo » Τετ Φεβ 01, 2006 2:55 pm

εγώ με τα 35 psi πήγα κεφαλονιά με ταχύτητες απο 110-145. Στην άσφαλτο ήταν άψογο το αμάξι και στις στροφές γενικά είχα καλύτερη συμπεριφορά απο τώρα που έχω τις κανονικές πιέσεις. φαντάζομαι επειδή δεν δίπλωνε ευκολα το λάστιχο (στο προφίλ), αλλά σε δρόμο με ανωμαλίες μέσα στο νησί σου έφευγαν και τα σφραγίσματα.
dambo
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 02, 2005 10:39 pm
Τοποθεσία: Γαλατία

Δημοσίευσηαπό mahosvvt » Τετ Φεβ 01, 2006 3:40 pm

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΠΑΘΑ.ΣΤΑ 30psi ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΗΤΑΝ ΣΤΑΘΕΡΟ ΑΛΛΑ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΧΩΜΑ ΚΟΠΑΝΗΣΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΡΟΦΗ!!! :rofl: :rofl: ΜΟΛΙΣ ΞΑΝΑΧΑΜΗΛΩΣΑ ΤΙΣ ΠΙΕΣΕΙΣ ΣΤΑ 26psi ΕΙΧΑ ΤΟ... ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ :rofl: :rofl: ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΑΡΓΕΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ ΚΥΡΙΩΣ ΣΕ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΜΑ
Άβαταρ μέλους
mahosvvt
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Δεκ 20, 2005 9:02 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό joseph » Τετ Φεβ 01, 2006 4:19 pm

troll με 16 πίεση,το αμάξι γίνετε επικίνδυνο με το που πατήσει άσφαλτο.
Στο χιόνι εχω κατεβάσει τόσο πολύ την πίεση,για να έχω περισσότερο πέλμα.Στο χώμα δεν χρειάζεται η υπερβολή αυτή. (στη λάσπη,πράτεις το ίδιο,αν δεν φοράς mud ελαστικά).

Τι συμβαίνει με τις χαμηλές πιέσεις και γιατι είναι "φρόνημο" να τις χρεισημοποιούμε σε "δυσκολες" καταστάσεις ???

Το πέλμα γίνετε μπιπ και "αγκαλιάζει" τυχόν μυτερές πέτρες και ξύλα που θα βρεθούν στο διάβα του,ετσι αποφεύγουμε τυχόν κλατάρισμα ελαστικού.
Εαν οδηγούμε σε πατημένο χωματόδρομο,δεν χρειάζεται ουτε κάν να το σκεφτούμε,να πράξουμε κάτι τέτοιο.
Επίσης,η χαμηλή πίεση,"υποβοηθά" την ανάρτηση και δέν "κοπανάει",αλλα και πάλι,δεν χρειάζεται να μεταβάλουμε την πίεση τόσο πολύ.
Εαν εχουμε να κάνουμε πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα,καλή πίεση θεωρείται αυτη των 22-23 psi. Ετσι και δεν εχουμε φόβο ξεζανταρίσματος όταν πατήσουμε άσφαλτο και δεν κοπανάει η ανάρτηση.


Αυτά και ας μήν είμαι εμπειρογνώμονας.


υγ> Μία διόρθωση στη Μαρία..........όπου γράφει προφίλ,πρέπει να εννωεί ΠΕΛΜΑ !!!
Το προφίλ είναι το πλαϊνό μέρος ενος ελαστικού "κυρία εμπειρογνώμον" ;) :D :D ;)

Φιλιά.
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό Troll » Τετ Φεβ 01, 2006 5:08 pm

16 πιεση, ειπα, για εκτος δρομου οδηγηση... σπαστηρια, νεροφαγωματα, κροκαλες, κλπ. Ο πατημενος χωματοδρομος υπολογιζεται ως εντος δρομου οδηγηση :confused:
Troll
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1583
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2005 5:03 pm

Δημοσίευσηαπό IKE » Τετ Φεβ 01, 2006 5:11 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Michalis » Τετ Φεβ 01, 2006 5:25 pm

Michalis
 
Δημοσιεύσεις: 309
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 05, 2004 5:24 pm
Τοποθεσία: Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό xobistas » Τετ Φεβ 01, 2006 11:48 pm

xobistas
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Δεκ 10, 2004 2:17 am
Τοποθεσία: p.faliro

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Πέμ Φεβ 02, 2006 12:01 am

Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1566
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2005 11:03 am
Τοποθεσία: 5' απο παντου!

Επόμενο

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες