EΛΑΣΤΙΚΑ

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Τρί Δεκ 06, 2011 8:26 pm

Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό psou » Τρί Δεκ 06, 2011 11:16 pm

psou
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 01, 2011 7:58 pm
Τοποθεσία: Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Τρί Δεκ 13, 2011 10:19 am

Εικόνα

300 πρώτα χιλιόμετρα με τα dynapro MT, 250 περίπου απο αυτά χώμα.

Πρώτες σκέψεις? Γιατί τόσο καιρό δεν φόραγα ΜΤ??? Τα έχω λατρέψει!

Ποιο συγκεκριμένα όμως για τα hankook..

-Στεγνή άσφαλτος: πολύ καλή πρόσφυση για το χαρακτήρα του ελαστικού και προβλέψιμη συμπεριφορά, πολύ λίγος θόρυβος μέχρι τα 80-85, εντονότερος αλλά όχι υπερβολικός απο εκεί και πάνω. Το τιμόνι έχει χάσει βέβαια λίγη απο την ακρίβεια του και οι αποστάσεις φρεναρίσματος έχουν σίγουρα αυξηθεί, αλλά συνολικά η προβλεψιμότητα και η ομοιογένια των ελαστικών σε κάνουν να νιώθεις ασφάλεια και σε αφήνουν να πιέσεις (με μέτρο).

-Βρεγμένη άσφαλτος: δεν βρήκα.. αλλά στα σημεία που είχαν μήνει υγρασίες είδα ότι το λάστιχο γλυστράει οριακά, αλλά και πάλι με πολύ ελεγχόμενο τρόπο. Ας περιμένουμε να παλιόσουν και λίγο.

-Στεγνό χώμα: αποκάλυψη!!!!!! τρομερή πρόσφυση, τρομερός έλεγχος, απλά κορυφαία!!

-Λάσπη: Συνολικά πολύ καλή συμπεριφορά, ίσως οι ιδιότητες αυτοκαθαρισμού του πέλματος δεν είναι οι καλύτερες στην κατηγορία και σε σημεία που χρειάζεται πολύ μετρημένο γκάζι να υστερούν απέναντι σε λάστιχα με ποιο αραιά χάραξη, αλλά μώλις πατήσεις εκείνο το ρημάδι το γκάζι.. ξεμπαζώνουν οτιδίποτε πατάνε και βρίσκουν πρόσφυση ακόμα και σε ζόρικες ανηφορικές κλίσεις για πλάκα!
Ίσως όμως να ήθελα λίγο περισσότερη πρόσφυση σε λασπωμένους δρόμους με πλάγια κλίση.

-Επιδόσεις-κατανάλωση: ελάχιστες οι διαφορές και στους δύο τομείς, στα όρια του αντιληπτού.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Τρί Δεκ 13, 2011 1:24 pm

Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Τρί Δεκ 13, 2011 5:08 pm

Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό kermit » Τρί Δεκ 13, 2011 10:54 pm

Μεγειά το λαστιχακι λοιπόν κ απο μένα!
Μου φαίνεται λίγο παράξενο που δεν σου εκοψε. Εγω με τα 215/75 έχασα περίπου 100 χλμ αυτονομία στο φούλ ρεζερβουάρ, έχασα ροπές παντού, η δευτέρα πχ σε ανηφορικά χωμάτινα πολλές φορές δε μου φτάνει, για ασφαλτο πάνω απο 135 κοντέρ (είναι σχεδόν πραγματικά με αυτή τη διάμετρο) δεν το συζητάμε κάν, κλπ κλπ.
Κατα τα άλλα φαίνεται καλό πέλμα, ισως και να το προτιμούσα απο το ΚΜ2 που έχω ήδη.
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Τετ Δεκ 14, 2011 12:29 am

Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό ITI RIDER » Κυρ Μαρ 04, 2012 10:40 pm

Στα 3.000 κμ με τα λάστιχα,
Εντυπώσεις οι ίδιες με τις παραπάνω, η κατανάλωση σε μικτές συνθήκες έχει κάτσει στα στρογγυλά 10lit/100km.
Και ναι, ξεκίνησαν τα μπροστινά λάστιχα σε οριακές καταστάσεις με χιλιόμετρα να ακουμπάνε στους θόλους! Δεν βλέπω κάποια ζημιά, οπότε δεν έχω θέμα, περιμένω να μαζέψω κανα ευρώ για το λίφτ.
Μπάντως λάστιχα και κομμένος προφυλακτήρας, ήταν πολύ καλή κίνηση, μου έχουν λύσει τα χέρια στις δουλειές στο βουνό![/list]
Άβαταρ μέλους
ITI RIDER
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 11, 2010 8:47 pm
Τοποθεσία: Ορεινη Φθιωτιδα

Δημοσίευσηαπό totisgr » Πέμ Μάιος 10, 2012 4:59 pm

Λοιπόν. Πρώτο μου Post στο Forum σας.... Αυτή τη στιγμή φοράω κάτι λαστιχάρες :) αναγόμωση Sahara Turbo 4x4. Τα λάστιχα και το αυτοκίνητο τα έχω για τα κυνήγια μου οπότε μέσα σε χωράφια, λάσπες, πέτρες και νερά δεν έχω κανένα πρόβλημα. Διάσταση είναι 205/70/15. Το θέμα είναι μιας και είναι αναγόμωση δε χρειάζεται να σας πω για κράτημα κτλ. Ο θόρυβος είναι τρελός και έχουν αρχίσει να σκάνε. Ήρθε η ώρα να τα αλλάξω γι αυτό και μπήκα στο forum να πάρω καμιά ιδέα. Να σας πω την αλήθεια έχω μπλεχθεί με αυτά που διάβασα. Θέλω ένα λάστιχο για κάθε μέρα. Για το καλοκαίρι για άσφαλτο και λίγο χώμα (άντε να πάμε τώρα το καλοκαίρι σε καμιά παραλία) Μετά όταν αρχίσουν τα κυνήγια πάλι τότε θα σας ξαναενοχλήσω για να δω τί μπορώ να βάλω. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Αξίζει να πάω σε BF AT? ή να πάω σε ένα λάστιχο καθαρά για άσφαλτο για τώρα το καλοκαίρι. Ακόμα έχει κανείς σας ζάντες σιδερένιες για να έχω να αλλάζω; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
totisgr
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 03, 2011 9:43 am

Δημοσίευσηαπό Dimny » Πέμ Μάιος 10, 2012 8:36 pm

βαλε δρομου...εγω εχω βαλει μισελεν τουρ...και εχω ακολουθησει μπολικες εκδρομες.
ξεχνας θορυβο , τρςλο κρατημα σε σχεση με τα μαμα , στον βρεγμενο ειναι σε άλλη κλαση...

εξαρταται που παει κανεις αλλά αφου σκεφτεσαι δευτερη τετραδα...

Βασικα και εγω τα εβαλα με την προοπτικη υης δευτερης τετραδας και μαλιστα αγορασα και ζαντες, και εχουν μεινει αθικτες στο υπογειο τελικα...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Πέμ Μάιος 10, 2012 9:06 pm

Απο τα sahara σε δρομου ειναι μερα με τιν νυχτα και μαλιστα σε αλλο πλανητη! η καλητερη λυση αν καποιος εχει χωρο ειναι 2η τετραδα μια αναγωμοση και μια ασφαλτινο(για τους καλοκαιρινους μηνες) ......δεν αξιζει να παρεις all terain . Εγω σημερα εβαλα τα ασφαλτινα μ ... 8)
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό totisgr » Παρ Μάιος 11, 2012 8:25 pm

Οκ παιδιά. Ευχαριστώ πολύ. Κ εγώ για δρόμου με βλέπω και να έχω μια δεύτερη τετράδα. καμιά ιδέα για ένα καλό δρόμου; Θα με βγάλουν για το acropolis στο τέλος του μήνα έτσι; Ζάντες έχει κανένας σιδερένιες για να μου τις χαρίσει σε καλή τιμή;
totisgr
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 03, 2011 9:43 am

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Σάβ Μάιος 12, 2012 8:26 am

τα mishelin τα tour ειναι πολυ καλα οπως και τα yokohama atr τωρα ειναι σχετικο τι ψαχνεις ...εγω για παραδειγμα...εμενα δεν με απασχολη και πολυ τι ασφαλτινο λαστιχο θα βαλω ... δινω μεγαλητερη σημασια σε ενα χωματινο! ζάντες μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ οτι ψαχνεις για ζαντες και ολο και κατι θα βρεθει!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Matador

Δημοσίευσηαπό vkarka » Κυρ Μάιος 27, 2012 7:33 pm

Καλησπέρα σας
Έβαλα τα matador izzarda 70/30 AT στην μητρική
διάσταση . Τα λάστιχα είναι της continental και τα πήρα 340eu.
Έχω 3000 χλμ και μέχρι στιγμής είδα τα εξής:
Στο στεγνό δρόμο είναι πολύ καλά.
Στο βρεγμένο δρόμο είναι πολύ καλά.
Στον πολύ βρεγμένο δρόμο που θυμίζει λίμνη
και έχει νερολακούβες κλπ τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα ,
είτε πας 2Η είτε 4Η δεν είδα διαφορά. Θέλει πραγματικά μικρές ταχύτητες
αλλιώς θα το πληρώσεις.
Στην παχιά λάσπη 20-30 εκατοστά που το πήγα ενώ έβρεχε συγχρόνως ,
δεν κόλλησε πουθενά μεν, αλλά το αυτοκίνητο δεν είχε καμμία
κατευθυντικοτητα, και πήγαινε όπου ήθελε αυτό.
Ήθελε να μπαίνει μέσα σε ροδιές και όσο ήταν εκεί του άρεσε πολύ, ενώ όσο και να προσπαθούσα να το βγάλω απο εκεί μέσα ήταν αδύνατον.
Επίσης αν μετά απο λάσπη βγει το αυτοκίνητο στην άσφαλτο, τα λάστιχα καθαρίζουν τελειωσ στα πρώτα 100-200μ.
Σε χωματοδρομους δεν γλυστρανε καθόλου, ενώ σε φυτευτές πέτρες και βράχια είναι επίσης άριστα και δεν καταπονουνται καθόλου.
Χιόνι δεν βρήκα ακόμη και μάλλον δεν θα βρω μέχρι του χρόνου .
Τα λάστιχα γράφουν M+S πάντως .
Ελπίζω να βοήθησα σε όσους ενδιαφέρονται
Θα θέλατε να ρωτήσω για όσους γνωρίζουν , ποια είναι τα καλύτερα λάστιχα για άμμο για ρυμούλκηση σκάφους ..
Ευχαριστώ!
vkarka
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 05, 2012 2:34 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Συνέχεια

Δημοσίευσηαπό vkarka » Δευτ Ιουν 25, 2012 8:43 pm

vkarka
 
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 05, 2012 2:34 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron