EΛΑΣΤΙΚΑ

Τα παπουτσάκια του θηρίου

Δημοσίευσηαπό J.P. » Πέμ Μάιος 15, 2008 1:48 am

Φίλε dytikos, οι ικανοτητες των εργοστασιακών ελαστικών του Jimny μεταφρασμένες σε ποσοστά, είναι περίπου 20/80 (εκτός/εντός δρόμου). Όπως όμως σωστά σημειωσε παραπάνω ο "Paris", το καλοκαίρι που συνήθως δεν υπάρχει λάσπη στις εκτός δρομου διαδρομές, τα εργοστασιακά λάστιχα είναι παραπάνω από επαρκή και αυτό είναι επιβεβαιωμένο και στη πράξη 8) . Πάντα βέβαια λαμβάνοντας υπόψιν οτι είσαι ακόμα νέος στο χώρο του Offroad, οπότε λογικά τα δικά σου όρια είναι προς το παρόν :wink: χαμηλότερα από το όριο λειτουργίας των ελαστικών σου.
Πάντως εάν στο μέλλον αποφασίσεις να συμμετέχεις σε οργανωμενες εκδρομές με 4χ4 (ειδικά τη χειμερινή περίοδο) τα εργοστασιακά θα σου φανούν "λίγα". Μέχρι όμως να έρθει εκείνη η στιγμή, κάνε τις εκδρομές και τις κουτσουκέλες σου άφοβα, τουλάχιστον σε όχι αφορά τα λάστιχα σου στα πλαίσια πάντα της λογικής. :wink:
Άβαταρ μέλους
J.P.
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 12:39 am
Τοποθεσία: Ρέθυμνο-Κρήτη

Δημοσίευσηαπό J.P. » Πέμ Μάιος 15, 2008 1:51 am

Άβαταρ μέλους
J.P.
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 12:39 am
Τοποθεσία: Ρέθυμνο-Κρήτη

Δημοσίευσηαπό dytikos » Πέμ Μάιος 15, 2008 4:54 pm

dytikos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό J.P. » Πέμ Μάιος 15, 2008 5:39 pm

To Jimny μου φοράει τα Yokohama Geolandar AT+II, που θεωρείται ένα από τα καλύτερα 50/50 λάστιχα για το θηριάκι μας. Στις αρχές δεν ειχα πουθενα πρόβλημα πρόσφυσης, αλλά όσο συμμετεχω σε περισσότερες εκδρομές και αποκτώ περισσότερη εμπειρία, βλεπω ότι τα 50/50 σε προδίδουν σχετικα εύκολα. Το τελευταίο διάστημα ακούω πολύ κολακευτικά σχόλια για ένα ήπιο μεν, χωματινο δε ελαστικό, το Kumho KL71. Θεωρείται λάστιχο 70/30, παράγει ελάχιστο εώς καθόλου θόρυβο κατα τη κύλιση του σε ταχύτητες ταξιδιού, δε φθείρεται τόσο από το ασφάλτινο οδοστρωμα όσο άλλα χωμάτινα λάστιχα στις υψηλές θερμοκρασιες της καλοκαιρινής περιόδου, είναι πρωτογενές όχι αναγομωμένο και δουλεύει καλά και σε άσφαλτο και σε χώμα χειμώνα καλοκαίρι.




Προσωπικά, εάν άλλαζα αυτή τη χρονική περίοδο ελαστικά, με βάση αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει θα επέλεγα τα Kumho KL71 για να έχω το κάτι παραπάνω στο χώμα χωρίς να θυσιασω τη συμπεριφορά στην άσφαλτο.
Άβαταρ μέλους
J.P.
 
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 30, 2007 12:39 am
Τοποθεσία: Ρέθυμνο-Κρήτη

Δημοσίευσηαπό dytikos » Τετ Δεκ 31, 2008 11:26 am

χρονια καλααααααααααααααα! :D και μετα πολλα :wink: ηρθε ο χειμωνας και καιροσ για αλαγη πατουσων!χαχαχαχαχαχτο εχω μαμα σε υψος το αμαξι τι λαστιχο μου προτινετε να ωαλω?50/50 70/30 η 80/20 παιδια?ποια τα υπερ και τα κατα αυτονων?ποια ετερια?SSSSSSSSSSSSSSSSOOOOOOOOOOOOOOOOSSSSSSSSSSSSS πρεπει μεχρι παρασκευη να τα βαλωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω :? :? :? :? :? :? :? :bye: :help:
dytikos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Δεκ 31, 2008 12:11 pm

Χρόνια πολλά και καλά και σε σένα !
ειναι 22 σελίδες το ποστ αλλά αν το διαβάσεις όλο νομίζω θα βρείς κάποια άκρη . Εχει και πολλά ακόμα για τον ίδιο λόγο .
Αν παρόλα αυτά είσαι μπερδεμένος πες τουλάχιστον τι χρήση κάνεις στο Jimny για να σου απαντήσουν
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό dytikos » Τετ Δεκ 31, 2008 1:53 pm

λοιπον!θελω να βαλω λαστιχα χωρις να ψιλοσω το αμαξι(δεν μου φτανουν τα λεφτα) χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα θελω να νιοθω ασφαλεια στο δορομο στεγνο βρεγμενο και τελευτεο θελω να μη κολισω ποτε στο εκτος!απο λασπη χιονια χωμα!τα χιλιομετρα που εχω ειναι 30000 σε 6 μηνες τα ποιο πολλα στο δρομο αλλα τα εχω κανει γιατι ταξιδευω λογο του οτι παω για κινιγι!απο εβρο εως και πυργο που ειναι η καταγωγη μου!αυτα θελω!δε με νιαζει το κοστος!τωρα που ειναι χειμονασ θελω πολυ κατι για εκτος δρομου αλλα με ασφαλεια στην ασφαλτο και βρεγμενη και στεγνη!ειναι ο πρωτοσ μου χειμονας και το πρωτο μου κινιγι με το ΘΥΡΙΑΚΙ ΜΟΥ!πειτε μου πριν κλισουν τα μαγαζιααααααααααααααααααααααααααααααααααα SSSSSSSSSSSSSSSSSOOOOOOOOOOOOOOOOOOSSSSSSSSSSSSSSSSSSS
dytikos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Δεκ 31, 2008 2:11 pm

παρε αυτό

Εικόνα

βάλε πάνω του αυτά

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

και θα είσαι μια χαρά :idea:




Dytikos πέρα απ την πλάκα , τετοιο λάστιχο δεν υπάρχει . Ολα ειναι συμβιβασμός . Διάλεξε τι θες να κάνεις καλύτερα ...λάσπη , χιονι ? άσφαλτο από Πύργο μέχρι Εβρο? . Αυτά δε πάνε μαζί οσο και να θες να πληρώσεις .
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό dytikos » Τετ Δεκ 31, 2008 2:23 pm

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA teloios!ta kerdoi misa misa gia tin idea kai mono!xaxaxxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxax!
ok loipon na einai super ektos alla me asfaleia sto dromo vregmeno stegno!apla!na mi vriskei giati einai mama apo anartiseis!:):):):) twra protashhhhhhhhhhhhh?
dytikos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό dytikos » Τετ Δεκ 31, 2008 2:24 pm

ωχ!σορυ για τα αγγλικα!οταν το εστηλα το ειδα!σορρυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ :? :? :? :? :?
dytikos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό dytikos » Τετ Δεκ 31, 2008 2:25 pm

πανο κοιτα λιγο το πμ σου :D
dytikos
 
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Μαρ 19, 2008 7:14 pm

Δημοσίευσηαπό ΑΓΓΕΛΟΣ » Τετ Δεκ 31, 2008 3:47 pm

Τα M/T δεν εχουν ασφαλεια στο δρομο.Ειναι τελεια σε λασπη.Εγω εχω τα super swamper M/T και τα bridgestone dueler A/T τα οποια ειναι φοβερα στη βροχη και στον δρομο αλλα και ετος δρομου.Επισης αν βαλεις Μ/Τ και κανεις οσα χιλιομετρα λες στο δρομο θα θελουν αλλαγη στους 8 μηνες.Βαλε κατι σε Α/Τ που ειναι σχεδον για παντου.Και αν δε μεινεις ευχαριστημενος παρε και μια τετραδα Μ/Τ οπως εγω και αλλαζε τα οταν ειναι να πας σε πολλη λασπη. :wink:
Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΟΣ
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 11:58 am
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό alexm » Τετ Δεκ 31, 2008 6:49 pm

alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

Δημοσίευσηαπό alexm » Τετ Δεκ 31, 2008 7:57 pm

alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

Δημοσίευσηαπό alexm » Τετ Δεκ 31, 2008 7:58 pm

alexm
 
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Τρί Οκτ 21, 2008 6:10 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Λάστιχα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες