Αλλαγή μοκέτας και περισσότερη μόνωση στην καμπίνα!!

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Αλλαγή μοκέτας και περισσότερη μόνωση στην καμπίνα!!

Δημοσίευσηαπό KOSTANTIS2008 » Σάβ Φεβ 16, 2013 7:14 pm

Μιας και η μοκέτα του πατώματος του jimny(μοντ 2000 βλέπετε) άρχισε να γεμίζει τρύπες και να φαίνεται ταλαιπωρημένη , έψαξα και βρήκα μια μεταχειρισμένη από μοντέλο 2011 σε πολύ καλή κατάσταση :D και σε σκούρο γκρι μιας και η παλιά ήταν πιο ανοιχτή στο χρώμα της ...
Οπότε αφού θα βγάλω που θα βγάλω τα πλαϊνά πλαστικά και (για ακόμη μία φορά) τα καθίσματα σκέφτομαι να κάνω και μια μικρή παρέμβαση στην ηχομόνωση όσων αφορά τους θόλους τα πλαϊνά και το πάτωμα!!
Γιαυτό θέλω να ρωτήσω τι υλικό θα μπορούσα να περάσω πάνω από τη λαμαρίνα (πχ ο κετσές θα κάνει δουλειά?) αν βάλω πισσόχαρτο θα μυρίζει? Όποιος μπορεί αν προτείνει κάτι. Από Δευτέρα ξεκινώ..θα αναρτήσω και φωτό!!
Άβαταρ μέλους
KOSTANTIS2008

Δημοσίευσηαπό jb » Σάβ Φεβ 16, 2013 8:14 pm

εχει το jumbo ενα ρολο γυρω στα 2τ.μ. απο αφρολεξ και ειναι γκρι με σχημα πεπονακι οπως οι λαμαρινες..γυρω στα 8 χιλ. παχος. ειναι το υλικο που εχεουν τα στρωματα γυμναστκής και ψηνομουνα να το παρω να το στρωσω πισω μιας κι εχω βγαλει τα καθισματα.κοιταξέ το
jb

Δημοσίευσηαπό KOSTANTIS2008 » Σάβ Φεβ 16, 2013 9:01 pm

jb έγραψε:εχει το jumbo ενα ρολο γυρω στα 2τ.μ. απο αφρολεξ και ειναι γκρι με σχημα πεπονακι οπως οι λαμαρινες..γυρω στα 8 χιλ. παχος. ειναι το υλικο που εχεουν τα στρωματα γυμναστκής και ψηνομουνα να το παρω να το στρωσω πισω μιας κι εχω βγαλει τα καθισματα.κοιταξέ το

Καλό ακούγεται.. Αλλά εδώ δεν έχει Jumbo!! Αλλά μιας και μου το πρότεινες θα το σκεφτώ αν είναι να βρώ λεπτό αφρολέξ , αλλά δε ξέρω, κάνει για ηχομόνωση?
Άβαταρ μέλους
KOSTANTIS2008

Δημοσίευσηαπό jb » Σάβ Φεβ 16, 2013 9:21 pm

πιστευω κανει..ειδικα απο τη μοκετα πολυ καλυτερο..αλλιως βαλε κανα χοντρο κετσε..οπου και να πας αυτο θα σου δωσουνε κι ειναι και φτηνος
jb

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Φεβ 17, 2013 1:17 am

Με μια λεξη, Dunamat:

Εικόνα

Κοστιζει λιγο παραπανω αλλα με ενα και μονο υλικο μερικων χιλιοστων εχεις θερμομονωση-ηχομονωση και αποσυντονισμα της καμπινας απο vibration.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό KOSTANTIS2008 » Δευτ Φεβ 18, 2013 4:34 pm

JEO έγραψε:Με μια λεξη, Dunamat:

Εικόνα

Κοστιζει λιγο παραπανω αλλα με ενα και μονο υλικο μερικων χιλιοστων εχεις θερμομονωση-ηχομονωση και αποσυντονισμα της καμπινας απο vibration.

Σίγουρα είναι αν όχι η καλύτερη, από τις καλύτερες λύσεις!! Όμως λίγο ακριβή δεν είναι? Να μου πείς ότι πληρώνεις παίρνεις !!

Γενικά δεν είμαι διαθετιμένος να δώσω τόσα χρήματα για την καμπίνα του 'cabrio' jimny μου.
Σκέφτηκα κάτι άλλο εμπνευσμένος απο προηγούμενο post και σεφάρισμα στο internet!!
-Αντικατάσταση παλιού κετσέ με καινούργιο, και σε όλο το πάτωμα ειδικά γύρω και πάνω από τους θόλους θα τοποθετηθεί αφρολέξ πάχους 2 cm. Mε το αφρολέξ το μόνο πρόβλημα που διακρίνω προς το παρών είναι οτι θα είναι πιο ψηλά η μοκέτα. Αλλά κάτι θα σκευτώ!!

Τελικά αύριο ξεκινάω μιας και έχω ελεύθερο χρόνο,ελπίζω ο καιρός να είναι με το μέρος μου..

Σας ευχαριστώ ολους για τις συμβουλές σας....(Αν έχετε σκεφτεί κάτι που θα με βοηθήσει )
Άβαταρ μέλους
KOSTANTIS2008

Δημοσίευσηαπό KOSTANTIS2008 » Δευτ Φεβ 18, 2013 4:35 pm

απλά το γράφετε..
Άβαταρ μέλους
KOSTANTIS2008

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Φεβ 18, 2013 7:10 pm

Το Dynamat είναι για να μειώνει τις δονήσεις στην λαμαρίνα του αυτοκινήτου και να συμπεριφέρεται καλύτερα στις αντανακλάσεις του ήχου, δεν είναι ότι καλύτερο για να μην μπαίνει ο εξωτερικός ήχος μέσα στην καμπίνα. Είναι επίσης εξαιρετικά ακριβό για τόσο μεγάλες επιφάνειες.

Τα συνηθισμένα προβλήματα μόνωσης χωρίζονται σε τρία μέρη : Θερμότητα, εξωτερικός ήχος και δονήσεις της λαμαρίνας. Δεν υπάρχει υλικό που να κάνει και τα τρία σωστά.
Η θερμότητα χρειάζεται ενα αντανακλαστικό. Ο εξωτερικός ήχος χρειάζεται κλειστού τύπου αφρώδη υλικά όπως το νεοπρέν, οι δονήσεις απλά χρειάζονται υλικά που προσθέτουν μάζα.

Για τις δονήσεις το dynamat , second skin κ.α είναι πολύ καλά και δεν χρειάζεται να αγοραστεί το πιό ακριβό.

Για την δουλεια που το θές ...

http://www.lobucrod.com/ ... είναι closed cell και έχει και αντανακλαστικό θερμότητας
ή
http://www.mcmaster.com/#standard-neopr ... ts/=lj7qhv
ή
http://www.mcmaster.com/#sound-deadeners/=69k65m
και στο κατάλογο τους σελίδα 3494 έχουν και με foil backing.
Υπογραφή
Turanga Leela
HJC Member

Τελείωσα!!!

Δημοσίευσηαπό KOSTANTIS2008 » Τρί Φεβ 19, 2013 7:01 pm

Αλλά!!! Πολλά αλλά!!!

Τελικά πέρασα τη μοκέτα....Αφού έγδυσα τελείως τη καμπίνα από καθίσματα πλαστικά και γενικότερα τα πάντα εκτός από ταμπλό αρχικά χάρηκα καθώς όλα ήταν σαν καινούργια,,, μόνο λίγη σκόνη είδα στο πάτωμα και αυτό επειδή είχα αρκετές τρυπούλες στην προηγούμενη μοκέτα! όμως ο καιρός άρχισε να μας τα χαλάει και η χαρά ξαφνικά έγινε πανικός :shock: !!!
Οπότε έπρεπε να βιαστώ μιας και όλα ήταν έτοιμα να βραχούν..
Το αποτέλεσμα έβαλα μόνωση μόνο πάνω και γύρω από από τους θόλους χρησιμοποιώντας ένα αφρολέξ πάχους 2 cm,,, και αντικατέστησα τον παλιό κετσέ με καινούργιο όπου χρειαζόταν!! Έστρωσα τη νέα μοκέτα και ξεκίνησα το δέσιμο..εκεί τα χρειάστηκα λίγο μιας και τα πισω πλαστικά έμπαιναν μετα δυσκολίας! Ευτυχώς με λίγη δύναμη κατάφερα να τα βιδώσω.

Αποτελέσματα:

1 Η μοκέτα ταιριάζει καλύτερα και δείχνει πιο όφορφο το εσωτερικό αφού ταίριαξαν με τα μαύρα πλαστικά και τη δερματίνη στα καθίσματα!! (παλιότερο πόστ)

2. Η Ηχομόνωση βελτιώθηκε αρκετά όμως όχι παντού και γενικά δεν είδα μεγάλη διαφορά αλλά και μόνο που όταν περνάω από νερά δεν ακούγεται σαν να μπαίνουν μέσα με κάνουν να είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα!

3. Πριν ξεκινήσετε να κάνετε οτιδήποτε ενημερωθείτε από την Ε.Μ.Υ. :!:

Μέσα στη βδομάδα θα προσπαθήσω να μονώσω το πάτωμα του πορτ μπαγκαζ και τις πόρτες.
Άβαταρ μέλους
KOSTANTIS2008

Δημοσίευσηαπό KOSTANTIS2008 » Τρί Φεβ 19, 2013 7:14 pm

Μια μικρή γεύση!!

Εικόνα
image hosting sites

Εικόνα
photo uploader
Άβαταρ μέλους
KOSTANTIS2008

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Φεβ 19, 2013 9:09 pm

Duck soup έγραψε:Τα συνηθισμένα προβλήματα μόνωσης χωρίζονται σε τρία μέρη : Θερμότητα, εξωτερικός ήχος και δονήσεις της λαμαρίνας. Δεν υπάρχει υλικό που να κάνει και τα τρία σωστά.
Η θερμότητα χρειάζεται ενα αντανακλαστικό. Ο εξωτερικός ήχος χρειάζεται κλειστού τύπου αφρώδη υλικά όπως το νεοπρέν, οι δονήσεις απλά χρειάζονται υλικά που προσθέτουν μάζα.

Εχει δικιο η παπια. Καλυτερα ριξε 300αρι μπετο για να μην δονειται η λαμαρινα, μετα λιγο περλομπετον για την θερμομονωση και σαν τελευταια στρωση περνα 2-3 πισσοχαρτα για τα νερα.
Μην ξεχασεις να κοψεις μερικους αρμους με το δισκοπριονο για τις συστολε-διαστολε....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Υ.Γ. Περιμενω το χεσιμο οσονουπω......
:smoke:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Φεβ 19, 2013 10:12 pm

χεχε
αυτό με το μπετόν το κάνουν σε πορτπαγκαζ σε αυτοκίνητα που διαγωνίζονται για car audio .

(@) Jeo .... Εσένα δεν έχει σάντουιτς την άλλη φορά. Και αν ξανακαθίσεις στο μπροστά κάθισμα θα σε ακούσουν μέχρι τον Φενεό.
Υπογραφή
Turanga Leela
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Φωτης ranger » Τετ Φεβ 20, 2013 10:19 pm

JEO έγραψε:Καλυτερα ριξε 300αρι μπετο για να μην δονειται η λαμαρινα, μετα λιγο περλομπετον για την θερμομονωση και σαν τελευταια στρωση περνα 2-3 πισσοχαρτα για τα νερα.
Μην ξεχασεις να κοψεις μερικους αρμους με το δισκοπριονο για τις συστολε-διαστολε....

xaxxaxxax!!!!
ριξε 30/37 παραθασιο με προσθηκη υλικου μειωμενης υδατοπερατοτητας!
και οχι πισοχαρτο. :!:
βαλε επαλειφομενο κονιαμα τις sika!

re ton jeo!!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Φωτης ranger

Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης