Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Σάβ Σεπ 21, 2013 11:55 pm

Η εφαρμογή oruxmaps ήταν πάρα πολύ καλή για να συνεχίσει να προσφέρεται δωρεάν με τη δυνατότητα να αποθηκεύει χάρτες από τόσες πολλές και διαφορετικές πηγές. Πλέον σταμάτησε να διατίθεται στο google play (τις διαθέσιμες δηλαδή εφαρμογές από τη google).

Μην ανησυχείτε όμως. Ακόμα υπάρχει τρόπος να την τοποθετήσετε στην android συσκευή σας και να έχετε όλες τις δυνατότητες που περιέγραψα παραπάνω. Αυτό που κάνετε είναι αρχικά να ενεργοποιήσετε τη δυνατότητα να εγκαθίσταται στη συσκευή σας εφαρμογή από εξωτερική πηγή. Αυτό γίνεται με την εξής διαδικασία.

1) Πηγαίνετε στις ρυθμίσεις της συσκευής.
2) Από εκεί πηγαίνετε στην Ασφάλεια.
3) Τικάρετε την επιλογή "Άγνωστες πηγές" όπου επιτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών από άλλες πηγές εκτός από το Play Store.

Στη συνέχεια μπορείτε να κατεβάσετε την εφαρμογή από και να την τρέξετε κανονικά στην android συσκευή σας ώστε να γίνει η εγκατάσταση.

Πλέον η εφαρμογή είναι έτοιμη για χρήση και με όλους τους παρόχους χαρτών WMS διαθέσιμους.

Υ.Γ. Στην επίσημη ιστοσελίδα της oruxmaps υπάρχει κι εκεί το αρχείο της εγκατάστασης αλλά είναι σε μεταγενέστερη έκδοση όπου δεν έχει τους δημοφιλέστερους παρόχους χαρτών διαθέσιμους. Προς το παρόν χρησιμοποιήστε το link παραπάνω. Αν στη συνέχεια προκύψουν κι άλλα στοιχεία ή τροποποιήσεις θα ενημερώσω σχετικά. Καλή πλοήγηση.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Eve » Τρί Δεκ 02, 2014 5:50 pm

Καλησπέρα, Don Manolo τέλειες πληροφορίες. :D

Τα λινκ που έχεις βάλει για το Mobile atlas έχουν κλείσει και στο σαιτ τους εχει μονον τα 1.9 που δεν περιέχουν τους χάρτες της Microsoft και άλλους αλλά με ενα search ηταν εύκολο να βρώ τα 1.8 κάπου αλλού. Αν και δεν αποθηκεύει cache αλλά KMZ αν θες να το χρησιμποιήσεις offline στο Google Earth.

Ηθελα να σε ρωτήσω όμως ... και όποιον άλλον μπορεί να ξέρει.... αν γνωρίζεις κάποιο πρόγραμμα που να έχει την 3d λειτουργία του Google Earth στα windows αλλά να λειτουργεί σε Android ... θενκς!
Άβαταρ μέλους
Eve
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 10:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τρί Δεκ 02, 2014 9:35 pm

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Eve » Τετ Δεκ 03, 2014 2:24 pm

Κατάλαβα, σε ευχαριστώ πολύ! :D

Δυστυχώς το Google Earth for Android δεν χρησιμοποιεί foldered ΚΜΖs και δεν μπορώ να το κάνω να γράψει tracks ακόμη και με άλλο πρόγραμμα αλλά και ούτε γεοαναφερόμενες εικόνες να αποθηκεύσει, σημαντικά όλα για την δουλειά που το θέλω. Για το τελευταίο δεν είμαι απολύτως σίγουρη αλλά αν και ψάχνω δεν βρίσκω τρόπο για να γίνει χωρίς το Google maps engine. Δοκίμασα επίσης να περάσω τα KMLs στο Google maps engine το οποίο και είναι το μόνο που σου δίνει layers με data σαν vectors ή KML και εικόνες αλλά ενώ περνάνε καλά μετά το GE Android δεν τα βλέπει! Το My Maps web κρατάει τα folders ενώ το app στο Android τα χάνει. κλπ κλπ κλπ Αυτή την στιγμή υπάρχουν τα Google Earth, My maps, Maps και google Maps Engine που το ένα επικαλύπτει το άλλο αλλά με προβλήματα αν χρειάζεται να τρέξουν σε Android και χρησιμοποιείς αρχεία που φτιάχνεις σε ένα από αυτά σε ένα άλλο.

Θα δοκιμάσουμε και το Orux και Dem1 , ελπίζω να μπορεί να κάνει τις δουλειές που θέλουμε αλλά το αμφιβάλλω απο το λίγο που το κοίταξα τώρα. Αλλιώς θα αναγκαστώ να πάρω Windows και να μείνω με το GE . Υπάρχουν κάποια geocaching προγράμματα που δουλεύουν αρκετά καλά (για την ηλικία τους) , ένα από αυτά είναι το (Που γράφει και tracks) και τo που όμως δεν είναι free. Υπήρχαν 2-3 free, από αυτά υπάρχει ακόμα το .

Δεν έχω δοκιμάσει επίσης το TopoNav 6 αλλά από την σελίδα της Ανάβασης δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι πραγματικό 3D ή απλά ανοίγει Browser με το GE διπλα στον χάρτη της Ανάβασης. Αν είναι το τελαυταίο πάλι δεν με βοηθάει. Αν κάποιος γνωρίζει μπορεί να ενημερώσει παρακαλώ ?

Γνωρίζει επίσης κάποιος αν τα digital maps της Ανάβασης που είναι KML κάνουν για το Google Earth ή μόνον για Garmin gps?

Σε ευχαριστώ και πάλι Don Manolo για την ενημέρωση!!!
Άβαταρ μέλους
Eve
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 10:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Παρ Δεκ 05, 2014 10:57 am

Κατάλαβα στο περίπου τις ανάγκες σου. Το Orux πάντως καταγράφει και φορτώνει tracks στις μορφές gpx, kml & kmz, αποθηκεύει γεωαναφερόμενες εικόνες, POIs αλλά χρησιμοποιεί open source maps όπως το openmaps κι όχι τις εμπορικές όπως bing ή google maps. Προσωπικά το θεωρώ το πληρέστερο εργαλείο που υπάρχει μέχρι στιγμής στην κατηγορία του για ερασιτεχνική χρήση και χωρίς να χρειάζεται να πληρώσεις.

Σε προηγούμενες εκδόσεις έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει online και να αποθηκεύσει σε offline maps από google αλλά μόλις το πήρε χαμπάρι η εταιρία το σούταρε προσωρινά από το google play store και το επανέφερε όταν τα αφαίρεσαν. Ευτυχώς πρόλαβα και αποθήκευσα το .apk τις τελευταίας έκδοσης που συνδέεται στις παραπάνω WMS υπηρεσίες και μπορώ έτσι να δημιουργώ offline χάρτες από εκεί και μετά να τους μεταφέρω στην τελευταία έκδοση με όλα τα updated funcionalities αλλά είναι μια διαδικασία που θέλει τουλάχιστον δυο συσκευές android (τις οποίες έχω) με τη μια να έχει απενεργοποιημένη την επιλογή να κάνει update στη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Θα μπορούσαμε ίσως κάποια στιγμή να κανονίσουμε συνάντηση και με άλλα μέλη του jimnyclub ώστε ν' ανταλλάξουμε μεταξύ μας τεχνογνωσία πάνω στο θέμα. Γενικά οι εξελίξεις στον τομέα αυτό είναι γρήγορες όπως άλλωστε κάθε τι έχει να κάνει με αντίστοιχους τομείς εφαρμογών της πληροφορικής. Ενδεχομένως να το μελετήσω λίγο πιο προσεκτικά μόλις βρω ευκαιρία και να επανέλθω με πιο συγκεκριμένες προτάσεις - λύσεις.

Σ' ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου για την παράθεση πληροφοριών κι ελπίζω να τα ξαναπούμε.[/list]
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Παρ Δεκ 05, 2014 11:03 am

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Eve » Σάβ Δεκ 06, 2014 12:05 pm

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Don

Δοκιμάσαμε το Orux και δυστυχώς δεν μπορέσαμε να βρούμε άκρη σε κάποια προβλήματα. Το σημαντικότερο είναι πως δεν μπορέσαμε να βρούμε τρόπο να περάσουμε τα foldered KMLs Που έχουμε από το GE (δυστυχώς πολλά folders και subfolders για να τα περάσουμε manually στο orux)
Τa geocahes της Microsoft δουλεύουν όμως ωραία στo 5.5.3 και έχεις δίκιο είναι γενικά πολύ καλό. Δσυτυχώς θα πρέπει να ξαναπάρουμε windows λαπτοπ και είναι σπαστικό γιατί με τα ίδια χρήματα παίρνεις πχ το Samsung 10.1 LTE που έχει και ιντερνετ και gps .

Για τα KMLs σωστά λές πως είναι αρχείο XML, σχεδόν δλδ. Είναι ένα αρχείο που χρησιμποποιεί coding tags σαν αυτά στο XML, για αυτό και αν μετονομάσεις ένα αρχείο .KML σε .XML μπορείς να το ανοίξεις και σε ένα browser. Tα αρχεία KML διαβάζονται από πάμπολα προγράμματα αλλά έχει σημασία πως εμφανίζουν τα folders των πληροφοριών και δεν ξέρω πως εμφανίζεται το KML της Ανάβασης και την χρηστικότητα του στο GE. Θα αγοράσω έναν και θα ενημερώσω .
Άβαταρ μέλους
Eve
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 10:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Eve » Κυρ Δεκ 07, 2014 7:50 pm

Ξέχασα να γράψω πως όποιοι θέλουν να χρησιμοποιήσουν τις δύο εκδόσεις του Orux αλλά έχουν μόνο μια συσκευή Android μπορούν να χρησιμοποιήσουν όπως εμείς το πρόγραμμα που είναι ένα πολύ καλό και εύκολο Android emulator for Windows.
Άβαταρ μέλους
Eve
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 10:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Eve » Τρί Δεκ 09, 2014 6:10 pm

Άβαταρ μέλους
Eve
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Φεβ 11, 2005 10:07 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Δημοσίευσηαπό Dimny » Παρ Νοέμ 04, 2016 9:46 pm

DON καλησπέρα !

Πως πάει ? Το δουλεύεις ακόμα το ταμπλετ με το oryx ?
Γιατί το έχω εγκαταστήσει και εγώ αλλά βλέπω ότι στο 3d δεν μου φορτώνει όλα τα βουνά της Ελλάδος...

Μου φορτώνει μόνο Στερεά Ελλάδα...

Για δώσε τα φώτα σου... ακόμη πες μου τι άλλο προγραμματάκια θα μπορούσα να βάλω που να χρησιμεύουν στο 4χ4?
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Κυρ Νοέμ 06, 2016 9:33 pm

Το δουλεύω ακόμα το android και το orux αλλά επειδή το έχω γυρίσει από το off-roading στην ορειβασία δε χρησιμοποιώ και πολύ τη δυνατότητα του 3D αλλά μπορούμε σε κάποια από τις επόμενες συναντήσεις να το δούμε.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Re: Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Νοέμ 07, 2016 11:13 pm

Ορειβασία !! Μπράβο ρε Μανο !!
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » Τετ Νοέμ 09, 2016 6:31 pm

Metalaxe
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 12:47 pm

Re: Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Δημοσίευσηαπό Dimny » Πέμ Νοέμ 10, 2016 1:05 am

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » Δευτ Νοέμ 14, 2016 10:50 am

Metalaxe
 
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 12:47 pm

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες