Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Ένα tablet για όλες τις δουλειές

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Πέμ Δεκ 15, 2011 12:32 am

Όπως υποσχέθηκα θα περιγράψω τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα android tablet ως Navigator χρησιμοποιώντας χάρτες από Google, Microsoft ή άλλη on-line υπηρεσία αποθηκευμένες στη μνήμη του οπότε δε χρειάζεται να είναι συνδεδεμένο με δίκτυο κινητής τηλεφωνίας για να κατεβάζει (και να χρεώνει αντιστοίχως) αβέρτα.

Η διαδικασία είναι η παρακάτω.

1) Αρχικά εγκαθιστούμε το από το android market την εφαρμογή OruxMaps. Είναι δωρεάν και προσωπικά έχω εντυπωσιαστεί από τις δυνατότητες που παρέχει.

2) Ανοίγοντας το αρχικό μενού της εφαρμογής παρατηρούμε ότι έχει επιλογή για online maps και offline maps. Αρχικά δεν υπάρχει κανένας offline (ο παγκόσμιος δεν πιάνεται)
Εικόνα

3) Αν επιλέξουμε online maps τότε εμφανίζεται η λίστα των διαθέσιμων υπηρεσιών καθώς και η επιλογή να προσθέσουμε κι εμείς μια υπηρεσία (WMS Creator, δεν την έχω δοκιμάσει). Οι δορυφορικοί χάρτες που προτιμώ είναι η Microsoft Earth (πιο καθαρή εικόνα από Google) και Google terrain (χάρτης με ισοϋψείς).
Εικόνα

4) Για τους λιγότερο μυημένους αναφέρω πως οι χάρτες από όλες τις υπηρεσίες χαρτών χωρίζονται σε κλίμακες από το 1 ως το 19. Το 1 αποτελείται από μια εικόνα ολόκληρης της υδρογείου και το 19 από μια εικόνα ενός οικοδομικού τετραγώνου. Είναι σε γενικές γραμμές μια κλίμακα του zoom του χάρτη. Για παράδειγμα ο παρακάτω χάρτης της Αττικής είναι σε επίπεδο 9 (κάτω πλευρά της εικόνας). Πατώντας πάνω στο εικονίδιο της υδρογείου αναδύεται ένα μενού στο οποίο μεταξύ άλλων εμφανίζεται η επιλογή map creator.
Εικόνα

5) Πατώντας το map creator ζητάει να ορίσουμε το τετράπλευρο το οποίο επιθυμούμε να αποθηκεύσουμε στη συσκευή μας. Πατάμε το tick και ορίσαμε τα όρια του χάρτη μας.
Εικόνα

6) Το επόμενο βήμα είναι να ορίσουμε μέχρι ποια κλίμακα θέλουμε να έχουμε τον χάρτη μας και τι όνομα θα του δώσουμε. Όπως φαίνεται και στην εικόνα παρακάτω, μας ζητείται να επιλέξουμε τις κλίμακες από το 1 ως το 19. Επιλέγοντας πολύ μικρές κλίμακες (κοντά στο 19) ζητάμε από την εφαρμογή να κατεβάσει μεγάλο αριθμό από tiles (εικόνες). Στο συγκεκριμένο παράδειγμα με προειδοποιεί ότι ο όγκος των δεδομένων που θα κατεβάσει φτάνει τα 19 GB!!! :shock:
Εικόνα

7) Οι χάρτες κλίμακας 18 και 19 είναι υπερβολικά λεπτομερείς οπότε δεν έχει νόημα τις περισσότερες φορές να τους κατεβάζουμε, αλλά περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα. Διαλέγετε και παίρνετε. Στο παράδειγμά μου τελικά χρησιμοποίησα μέχρι την κλίμακα 15. Αν είχα διαλέξει περιοχή μικρότερης έκτασης θα μπορούσα να κατέβω κι άλλο στην κλίμακα (16 ή 17), οπότε έριξα το μέγεθος στο συμπαθητικό 79 ΜΒ και κάτι ψιλά.
Εικόνα

8) Αυτό ήταν!!!! Πλέον περιμένετε να κατέβουν οι χάρτες και να αποθηκευτούν στον φάκελο τοπικά (ποιος είναι, το αφήνω σε εσάς ως homework)
Εικόνα

9) Πλέον έχω το νέο χάρτη που έφτιαξα αποθηκευμένο και διαθέσιμο στους offline maps με την ονομασία που έδωσα όταν τον δημιούργησα.
Εικόνα

Η εφαρμογή έχει πάρα πολλές λειτουργίες που θα ζήλευαν ακόμα και άλλες που είναι επί πληρωμή. Αρχικά οι δοκιμές που είχα κάνει ήταν με την Rmaps αλλά μόλις ανακάλυψα την OruxMaps τότε τη μάγκωσα για τα καλά.

Προς το παρόν όλα έγιναν στο android κινητό με τη μικρούτσικη οθονίτσα, αλλά σε λίγο καιρό που θα μου έρθει το Motorola Xoom 2 media edition tablet που παρήγγειλα από το ebay θα έχω μια οθόνη 8 ιντσών και αποθηκευτικό χώρο σαφώς μεγαλύτερο. Επίσης στο ίδιο tablet θα μπορώ να παίζω μουσική, έχοντάς το στερεωμένο να το χρησιμοποιώ ως on-board camera καθώς επίσης και να εγκαταστήσω εφαρμογές όπως clinometer (ψάξτε στο android market) όπου θα ελέγχω τις μοίρες κλίσης που θα έχει το αυτοκίνητο.

Παρακάτω θα παρουσιάσω έναν ακόμα τρόπο δημιουργίας offline χαρτών από windows υπολογιστή.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Πέμ Δεκ 15, 2011 1:11 am

Σε αυτήν την ενότητα θα παρουσιάσω τη windows εφαρμογή Mobile Atlas Creator 1.8. Το πρόγραμμα αυτό δημιουργεί μέσω online υπηρεσιών (Google earth, google terrain, Microsoft maps κλπ) χάρτες για εφαρμογές όπως το OruxMaps που περιέγραψα παραπάνω.

1) Η εγκατάσταση της εφαρμογής είναι πολύ απλή. Αρχικά θα κατεβάσετε το το οποίο θα αποσυμπιέσετε τοπικά στον υπολογιστή σας. Το πρόγραμμα δε χρειάζεται εγκατάσταση, θα δημιουργήσετε απλώς ένα φάκελο όπου σας βολεύει (πχ Mobile Atlas Creator στο Program Files) και θα αποσυμπιέσετε εκεί τα αρχεία.

2) Μετά κατεβάζετε το αρχείο το οποίο περιέχει τα αρχεία sqlite_jni.dll και sqlite.jar. Αυτά τα τοποθετείτε χύμα μέσα στο φάκελο του προγράμματος (Mobile Atlas Creator σύμφωνα με το παράδειγμα στο 1ο βήμα) χωρίς να χρειάζεται να μπουν σε υποφακέλους όπως είναι ήδη μέσα στο zip αρχείο.

3) Ξεκινάμε το πρόγραμμα κανονικά επιλέγοντας αρχικά το map source. Την online υπηρεσία δηλαδή που θα χρησιμοποιήσουμε για να κατεβάσουμε τους χάρτες. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα επέλεξα το Google terrain.
Εικόνα

4) Στο επόμενο βήμα επιλέγουμε την περιοχή την οποία θέλουμε να αποθηκεύσουμε ως offline χάρτη. Στο παράδειγμα η Πεντέλη.
Εικόνα

5) Ακολούθως τικάρουμε τα zoom levels που θέλουμε να συμπεριλάβουμε στο χάρτη μας, δίνουμε όνομα (πχ Penteli) και πατάμε το κουμπί (add selection). Τότε εμφανίζεται αριστερά στο πεδίο atlas content η λίστα με τα zoom levels που επιλέξαμε και το όνομα του χάρτη.
Εικόνα

6) Στο τέλος επιλέγουμε από τη λίστα Atlas settings ως format το OruxMaps sqlite και πατάμε το κουμπί που λέει Create Atlas.
Εικόνα

7) Αυτό ήταν!!! :wink:
Περιμένουμε να ολοκληρωθεί το κατέβασμα και η δημιουργία του χάρτη και όταν με το καλό ολοκληρωθεί αντιγράφουμε τον φάκελο ο οποίος έχει το όνομα που δώσαμε στο χάρτη (Penteli στο παράδειγμά μας) στον αντίστοιχο φάκελο της android συσκευής μας που περιέχει τους offline χάρτες. Πλέον ο χάρτης είναι διαθέσιμος για offline navigation.
Εικόνα


Υ.Γ1: Οι εφαρμογές που περιέγραψα έχουν αρκετές επιλογές, τις οποίες ακόμα δεν τις έχω ανακαλύψει όλες. Όποιος ανακαλύψει αξιόλογες λειτουργίες πολύ ευχαρίστως να τις μοιραστούμε μαζί του.

Υ.Γ2: Το Mobile Atlas Creator έχει και νεότερη έκδοση από αυτή που έχω ανεβάσει και μπορείτε να την κατεβάσετε δωρεάν, όμως για λόγους κλόπηright έχουν αφαιρεθεί οι επιλογές google, microsoft, yahoo κ.α. από τη λίστα map source. Ίσως επανέλθουν σε επόμενες εκδόσεις. Μέχρι τότε προτιμήστε αυτή που έχω παραθέσει στα παραπάνω link.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό pavlos » Πέμ Δεκ 15, 2011 7:08 am

..Ευγε........ :wink:
Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: νησιά: BOUROU BOUROU

Δημοσίευσηαπό 118 » Πέμ Δεκ 15, 2011 2:44 pm

Πάρα Πολύ Καλό....
:thumbsup:
Κοίταξα και τα Microsoft Earth και Google terrain περιέχουν τέλεια πληροφορία.
Προσωπικά ενδιαφέρομαι για επεξεργασμένη πληροφορία δηλαδή χάρτες όπως το Google terrain ωστε να ενημερώνομαι για λεπτομέρειες στη περιοχή (εκκλησάκια στην άκρη του δρόμου, πηγές, βρύσες, κ.α), παρά να προσπαθώ να τα μαντέψω μέσα απο την ανεπεξέργαστη αεροφωτογραφία.

Ευχαριστώ
Γιώργος
___ και τα άρματα κολλάνε
Άβαταρ μέλους
118
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Παρ Ιαν 21, 2011 8:22 pm
Τοποθεσία: Χαλκιδική

Δημοσίευσηαπό JEO » Πέμ Δεκ 15, 2011 4:18 pm

Ωραιος Don!!!!!! Στο αυτοκινητο το εχεις δοκιμασει?
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Πέμ Δεκ 15, 2011 4:33 pm

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό JEO » Πέμ Δεκ 15, 2011 4:53 pm

Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Παρ Δεκ 16, 2011 1:16 am

Άβαταρ μέλους
heroicentaur
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευτ Απρ 26, 2010 2:06 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Παρ Δεκ 16, 2011 11:19 am

Αυτό με το Google Earth το παρατήρησα κι εγώ. Γι' αυτό έχω προτείνει τη χρήση του Microsoft Earth το οποίο έχει όλα τα tiles σε αντίθεση με το αντίστοιχο της Google που είναι ελλιπές σε κάποια zoom levels.

Για το Ozi explorer υπάρχει η εφαρμογή Androzic (διαθέσιμη στο android market) αλλά δεν είναι επίσημη της εταιρίας που παράγει το OZI. Σύμφωνα με τις περιγραφές του δημιουργού του έχει καταφέρει κι έχει αποκωδικοποιήσει τους χάρτες παλαιότερων εκδόσεων του προγράμματος αλλά τους χάρτες με τη νέα κωδικοποίηση όχι ακόμα. Επίσης δε με ικανοποίησε ο τρόπος λειτουργίας του στο κινητό μου ενώ επιπλέον είχα προβλήματα με την απεικόνιση των χαρτών αφού έτρεμαν όλη την ώρα.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Δεκ 17, 2011 11:11 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Δεκ 17, 2011 11:54 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Κυρ Δεκ 18, 2011 1:04 am

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Δεκ 18, 2011 1:27 am

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Τρί Σεπ 03, 2013 10:20 am

Μανωλη εχω μελετησει πολυ το homework που παρουσιασες ,ειναι φοβερο και μπραβο σου. Μια σημαντικη ερωτηση . Οταν εισαι πανω στο βουνο και εχεις ανοικτο το oruxmaps και την απεικονιση χαρτη πχ microsoft earth(ειναι η αγαπημενη σου,το ξερω!) , σου εμφανιζει στην οθονη τη θεση καθε φορα που βρισκεσαι,τη ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ θεση ή ολη τη διαδρομη που εχεις κανει μεχρι τοτε ενωμενη σαν σκουληκακι εγχρωμο???
Εγω καταφερνω να μου δειχνει μονο το σημειο που βρισκομαι,το μοναδικο στιγμαιο δηλαδη,ενω θελω να βλεπω οχι μονο το που ειμαι εκεινη τη στιγμη,αλλα και ολη τη διαδομη που εχω κανει μεχρι τοτε ,οπως πχ φαινεται στη φωτογραφια παρακατω
Εικόνα
Με το google earth στον υπολογιστη,εκδοση windows δηλαδη,το καταφερνα αυτο,ειναι το λεγομενο real time GPS.Αλλα στο android google earth δεν υπαρχει αυτη η επιλογη!!
Ειναι αλλο να βλεπεις σε ποιο σημειο εισαι καθε φορα,και αλλο να βλεπεις οχι μονο σε ποιο σημειο εισαι αλλα και ΟΛΗ τη διαδρομη που εχεις πραγματοποιησει μεχρι τοτε,ποιο κατσικοδρομο λαθος πηρες,που εστριψες λαθος,και ολα αυτα εκεινη τη στιγμη μεσα στο αμαξι,οχι να καταγραφει αυτο εσωτερικα τη διαδρομη και να μου την εξαγει στο τελος οταν ειμαι σπιτι και τη μελετω στη ζεστασια μπροστα απο τον υπολογιστη μου.
pierre7
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2012 1:52 pm

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τρί Σεπ 03, 2013 10:03 pm

Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 319
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 2:25 pm
Τοποθεσία: Γέρακας Αττικής

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

cron