Συσκευή GPS παλιά (μεταχειρισμένη) ή καινούργια;

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Συσκευή GPS παλιά (μεταχειρισμένη) ή καινούργια;

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τρί Νοέμ 29, 2011 3:52 pm

Γεια σε όλους/ες,

Τον τελευταίο καιρό έχω διάφορα διλήμματα, μεταξύ αυτών και το παρακάτω. Ας ξεκινήσουμε όμως από τα βασικά. Το αυτοκίνητό μου (όπως έχω ήδη γράψει στο forum) έχει κλαπεί εδώ και 2 μήνες. Σε έναν μήνα λοιπόν κλείνει το τρίμηνο που ορίζει το συμβόλαιο με την ασφαληστρική μου εταιρία για να ξεκινήσουν οι διαδικασίες της αποζημίωσής μου και να μπορέσω έτσι να πάρω τουτού (και πάλι jimny εννοείται).

Έχω βγει λοιπόν στη γύρα για να βρω διάφορα πράγματα εγκαίρως, μεταξύ αυτών και ναβιγκάτορα αλλά όχι αυτό το εξάμβλωμα που παρείχε πριν 2,5 χρόνια η μαμά Suzuki. Πλέον προσανατολίζομαι σε κάτι πιο πρακτικό αφού εκτός από το jimny offroading που σκοπεύω να κάνω, έχω να καλύψω και τις πεζοπορικές μου δραστηριότητες (πχ με τους Προσκόπους). Κατέληξα λοιπόν ανάμεσα σε δυο επιλογές.

Επιλογή 1: Αγορά κάποιων μεταχειρισμένων συσκευών που έχουν παλαιότερες εκδόσεις του Toponavigator όπως η πολύ κλασική πλέον Garmin gpsmap 276c την οποία πολλά μέλη του συλλόγου μας έχουν απ' όσο έχω δει στα projects. Είναι μια σχετικά φθηνή και δοκιμασμένη επιλογή αφού γενικότερα υπάρχουν αρκετές αγγελίες στο διαδίκτυο.

Επιλογή 2: Αγορά καινούργιας συσκευής και συγκεκριμένα να κάνω χρήση της προσφοράς της ανάβασης που είναι μέχρι το τέλος του Δεκεμβρίου για το πακέτο Montana 600 + Toponavigator 5.3.5 (σύμφωνα με την τελευταία αναβάθμιση που παρέχεται).

Απ' ότι είδα υπάρχει μια γενικότερη προτίμηση στις παλιές συσκευές και θα ήθελα να εκφράσω κάποιες απορίες.
Γιατί ενώ υπάρχουν νέα μοντέλα οι συσκευές σαν κι αυτή που ανέφερα παραπάνω έχουν διατηρήσει τόσο ψηλά την τιμή τους κι εξακολουθούν να έχουν ζήτηση;
Υπάρχει θέμα αυτονομίας μπαταριών, κεραίας που από εξωτερική είναι πλέον εσωτερική και δεν πιάνει το ίδιο καλά;
Χρηστικότητα συσκευής που αντί για οθόνη αφής έχει τα κουμπιά έξω από την οθόνη αφήνοντας το χάρτη αναλλοίωτο κι επιπλέον δεν καταναλώνει μπαταρία όπως οι αντίστοιχες οθόνες αφής;

Θα ήθελα από κάποιους που είναι περισσότερο γνώστες να μου εξηγήσουν λιγάκι αν δεν είναι κόπος.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Νοέμ 29, 2011 5:12 pm

windows based tablet ή netbook + topo
Υπογραφή
Turanga Leela
HJC Member

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Νοέμ 29, 2011 9:03 pm

Οπως ειπε η παπια, απο πανω μου. Ο καλυτερος συνδυασμος.
Κι εγω ετσι θα το κανω. Καποια στιγμη....
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Re: Συσκευή GPS παλιά (μεταχειρισμένη) ή καινούργια;

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τρί Νοέμ 29, 2011 10:17 pm

Don_Manolo έγραψε:...αφού εκτός από το jimny offroading που σκοπεύω να κάνω, έχω να καλύψω και τις πεζοπορικές μου δραστηριότητες (πχ με τους Προσκόπους)...

Την σκέφτηκα κι αυτή τη λύση αλλά όπως ανέφερα θέλω να καλύψω και τις πεζοπορικές μου εξορμήσεις. Οπότε το ενδιαφέρον μου εστιάζεται στις φορητές συσκευές όπως αυτές που προανέφερα.

Τέλος πάντων... Θα δω τι θα κάνω. Έχω καιρό ακόμα να το σκεφτώ.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό 118 » Τετ Νοέμ 30, 2011 11:06 am

Γεια σου Don,
Πρώτα εύχομαι να πάνε όλα καλά με τις ασφαλιστικές και γρήγορα με το καλό να αποκτήσεις το νέο σου Jimny.
Φίλε μου τώρα, όσον αφορά το GPS καταλαβαίνω ότι ζητάς από μια συσκευή να κάνει πολλά διαφορετικά πράγματα και να βολεύει σε διαφορετικές καταστάσεις.
Και οι δύο επιλογές σου, για μένα, είναι πολύ καλές. Τα Montana είναι πρώτα σαν φορητά, τα δουλεύαμε εδώ και 4 χρόνια με τις πρώτες παραγγελιές κατευθείαν από Αμερική και το Garmin-Gps Map 276C είναι κορυφή για φορητή βάση όμως, η μπαταρία είναι βασικό θέμα και είναι καλή και στα δύο όπως και η κεραία εντός και εκτός του αυτοκινήτου αν το τοποθετήσεις όπως προβλέπεται πάνω στο ταμπλό.
Το 276 είναι πρόβλημα να το κρατάς στα χέρια, γενικά δεν είδα κανέναν να το κρατάει σε πορεία ……μια που λες για προσκόπους.
Το θέμα φίλε μου, είναι πώς να διαβάσεις τον χάρτη στην οθόνη όταν το jimny περπατάει πάνω στο χωματόδρομο.
Οι οθόνες σε αυτές τις συσκευές είναι μικρές και προσωπικά δεν μου κάνουν.
Και ξαναγράφω δεν μιλάμε για άσφαλτο και θάλασσα αλλά για χωματόδρομο (και στη θάλασσα χωρίς πλότερ δεν πας πουθενά).
Συμφωνώ λοιπόν και εγώ με τα παιδιά για υπολογιστή στο αυτοκίνητο και όχι μόνο για το GPS ενώ για το δρόμο πάρε κάτι ελαφρύ και απλό, εγώ έχω ένα Forerunner χωρίς χάρτη στην οθόνη αλλά σε συνδιασμό με χάρτη από χαρτί για να τον έχεις πάντα στη διάθεσή σου (μην ξεχνάς ότι όταν περπατάς χρειάζεσαι μεγαλύτερη αντίληψη του εδάφους όπως τα βουνά απέναντι ή οι χαράδρες που η μικρή οθόνη δεν σου δίνει ενώ το GPS σου προσφέρει μόνο τις συντεταγμένες).
Τέλος, σημασία για μένα έχουν οι χάρτες και όχι οι συσκευές γι’αυτό και χρησιμοποιώ για λογισμικό το OziExplorer στο οποιο μπορώ να καλυμπράρω κάθε είδους χάρτη ή αεροφωτογραφία και να το προβάλω σε 3D.
Εύχομαι να μην σε κούρασα, είχα καιρό να γράψω στο forum.
Ευχαριστώ
Γιώργος
___ και τα άρματα κολλάνε
Άβαταρ μέλους
118

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τετ Νοέμ 30, 2011 11:18 am

Ήσουν κατατοπιστικότατος... Ευχαριστώ πολύ. Έχω ακόμα ένα μήνα για ν' αποφασίσω οπότε θα το ψάξω κι άλλο.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό psou » Τετ Νοέμ 30, 2011 8:13 pm

Ένα κινητό με windows mobile. Περνάς το Garmin Mobile XT και χάρτες ανάβασης. Φορητή και σχετικά ανέξοδη λύση. :) Βέβαια δε συγκρίνεται με τίποτα με netbook ή tablet.
psou

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Σάβ Δεκ 10, 2011 9:04 am

Νομίζω πως μετά από αρκετό ψάξιμο αλλά και δοκιμές με το xperia κινητό μου βρήκα μια πιο καλή και σαφώς πιο οικονομική λύση.

Οι λέξεις κλειδιά είναι OruxMaps, RMaps και Mobile Atlas Creator 1.8 (στο τελευταίο έχει σημασία η έκδοση γιατί στην καινούργια αφαιρέθηκαν κάποιες δυνατότητες).

Μόνο με την αγορά android tablet (χωρίς windows και μλκιες), σαφώς πιο πρακτικό και οικονομικό αφού δε χρειάζεται η αγορά εφαρμογής μπορείς να έχεις cachαρισμένους τους χάρτες σου και να τους χρησιμοποιείς οπουδήποτε.

Θ' ανοίξω σχετικό θέμα στο forum με πιο αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά και οδηγίες αφού κάνω κι άλλες δοκιμές.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pavlos » Σάβ Δεκ 10, 2011 9:16 am

..Ωραίος....!!........ 8)
Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente

Δημοσίευσηαπό psou » Κυρ Δεκ 11, 2011 10:21 pm

Το συγκεκριμένο το είχα ψάξει και εγώ αλλά θέλει δουλίτσα. Βέβαια αν το μάθει κανείς έχει πρακτικά άπειρες δυνατότητες..!
Για tablet δες και από κίνα μεριά, έχει πολύ φθηνές.
psou

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Δεκ 11, 2011 11:24 pm

πηρα ένα tablet acer iconia με windows.

Ποιον χάρτη πρέπει να βάλω , πόσο κοστίζει και που θα βρω gps δεκτη με usb ?
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 am

ο δεκτης αν θυμαμε καλα ειχε 45 - 50 ευρω περιπου...... τωρα για χαρτη topo navigation προτεινο αλλα ποια εκδοση κτλπ δεν ξερω!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Τρί Δεκ 13, 2011 11:16 am

Don_Manolo έγραψε:
Μόνο με την αγορά android tablet (χωρίς windows και μλκιες), σαφώς πιο πρακτικό και οικονομικό αφού δε χρειάζεται η αγορά εφαρμογής μπορείς να έχεις cachαρισμένους τους χάρτες σου και να τους χρησιμοποιείς οπουδήποτε.

Θ' ανοίξω σχετικό θέμα στο forum με πιο αναλυτικά τεχνικά χαρακτηριστικά και οδηγίες αφού κάνω κι άλλες δοκιμές.

Περιμενουμε λεπτομερειες γιατι με ενδιαφερει...πηρα και εγω ενα Tablet με android!
Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Τρί Δεκ 13, 2011 11:20 am

Θα φτιάξω αναλυτική παρουσίαση με οδηγίες ελπίζω σύντομα γιατί τις τελευταίες μέρες πήζω λιγάκι ως πάρα πολύ. Κι εγώ αυτήν την περίοδο αναζητώ android tablet για αγορά. Θα ανοίξω νέο θέμα.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Τρί Δεκ 13, 2011 11:26 am

OK! μια χαρα!
Και εγω πιγμενος ειμαι με δουλειες!!
Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Bing [Bot] και 1 επισκέπτης