Πορτάκι Βενζίνης = Κλέψιμο Βενζίνης

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Πορτάκι Βενζίνης = Κλέψιμο Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό akarako » Δευτ Μαρ 07, 2011 10:04 pm

Γεια χαρά,

Είχα μια εμπειρία σήμερα και θα ήθελα να την μοιραστώ μαζί σας. Είμαι κάτοχος ενός Jimny μοντέλο 2003. Σήμερα λοιπόν κατά τις δύο το μεσημέρι που πήγα στο αυτοκίνητο και την στιγμή που έμπαινα μέσα με φωνάζει κάποιος κύριος και μου λέει ότι κάτι τύποι προσπαθούσαν να μου κλέψουν βενζίνη από το αμάξι. Να είναι καλά άνθρωπος που τους φώναξε και τρόμαξαν και έφυγαν παρατώντας ένα κομμάτι λάστιχο νερού. Παρατηρώντας το πορτάκι της βενζίνης δεν βλέπω τίποτα το ανησυχητικό, το πορτάκι είναι κλειστό και όλα φαίνονται εντάξει. Μπα, σκέφτομαι πως δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα. Ανοίγω το πορτάκι και με έκπληξη διαπιστώνω ότι το καπάκι της βενζίνης είναι μεν στην θέση του αλλά είναι ξεβιδωμένο, επίσης με έναν καλύτερο έλεγχο στο πορτάκι διαπιστώνω ότι είναι ελαφρώς στραβωμένη η εσωτερική λαμαρίνα στο ύψος του διακόπτη που ασφαλίζει. Τελικά διαπιστώνω ότι πράγματι μου είχαν "ρουφήξει" καύσιμο και αυτό το κατάλαβα γιατί την προηγούμενη που το πάρκαρα θυμόμουν ακριβώς τον δείκτη της βελόνας ακριβώς στο κέντρο, ενώ τώρα ήταν κατεβασμένο κάτω από την κεντρική γραμμή.(Αυτό φάνηκε αφού κίνησα το αυτοκίνητο και μετά από μερικά μέτρα). Από ότι φαίνεται ο τύπος ήξερε ακριβώς πως να ανοίξει το πορτάκι και μάλιστα χωρίς να κάνει καμιά απολύτως ζημιά. Μετά από αυτό υποψιάζομαι ότι ίσως να το έχει ξανακάνει και στο παρελθόν και απλά δεν το παρατήρησα. Σας έχει συμβεί τίποτα παρόμοιο, Υπάρχει κάποιος τρόπος να βάλω κάποια τάπα ασφάλειας ; ή να γίνει αλλαγή στο πορτάκι της βενζίνης γιατί από ότι φαίνεται παραβιάζεται πολύ εύκολα.
akarako
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2011 4:51 pm

Re: Πορτάκι Βενζίνης = Κλέψιμο Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Varaman » Δευτ Μαρ 07, 2011 11:28 pm

Κάτι που βρήκα κατά τύχη....


Εικόνα
Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πορτάκι Βενζίνης = Κλέψιμο Βενζίνης

Δημοσίευσηαπό Varaman » Δευτ Μαρ 07, 2011 11:29 pm

Μπόρει να υπάρχουν και για τα δικά μας....
Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό lynx » Τρί Μαρ 08, 2011 12:33 am

Παντως για να βγει βενζινη στο jimny με λαστιχο ειναι λιγο δυσκολο.
Οχι απιθανο αλλα πρεεπει το λαστιχο να ειναι πολυ ψιλο για να χωρεσει στο τεποζιτο.
lynx
 
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2005 2:51 am
Τοποθεσία: Φαρσαλα


Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες