αλλαγη σασί

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

αλλαγη σασί

Δημοσίευσηαπό ΝΟΠΗ » Παρ Μάιος 21, 2010 6:44 pm

καλησπερα
εχω μια απορια και λογω της σοβαρότητας σκεφτηκα να απευθυνθώ στο forum .Μετά απο ατυχημα στο οποίο εχει αρπάξει το σασί του jimny σε τρία σημεία μου πρότειναν στην επίσημη αντιπροσωπεία αντί να το φέρουν βάζοντάς το στην καλίμπρα να αλλάξω όλο το σασί . Πράγματι η ζημιά είναι σοβαρή και το βλέπω σαν την πιο ασφαλή λύση . Μου είπαν ότι η αλλαγή θα δηλωθεί στο τμήμα συγκοινωνιών και θα αναγράφεται στην άδεια κυκλοφορίας . Θέμα να επισκευαστεί το σασί δεν θέτω γιατί έχει κλοτσήσει όλη η μεριά , πέρα από τα σπασίματα που έχει . Αυτό που θα γίνει το έχει κάνει κανείς άλλος ; Θα είναι νόμιμο;
RANGER -Παναγίτσα Έδεσσας- Βόρρας
ΝΟΠΗ
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Σάβ Απρ 29, 2006 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό IKE » Παρ Μάιος 21, 2010 6:50 pm

Τι κόστος έχει να σου αλλάξουν το σασί? Πιστεύω θα σου βγει φθηνότερα (και θα γλυτώσεις όλη την ταλαιπωρία) αν το πουλήσεις τρακαρισμένο όπως είνια και να πάρεις άλλο καινούριο. Αν στα πληρώνει η ασφάλεια ζήτα (απαίτησε μάλλον) να γίνει ολική καταστροφή εφόσον δεν επιδιορθώνεται και με την αποζημείωση πάρε άλλο.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Kanelj » Παρ Μάιος 21, 2010 6:58 pm

δεν νομιζω να εχει προβλημα με την ασφαλιστικη αν εχει χτυπησει σασι!
Βασικα ετσι οπως το αναφερεις....πρεπει να εγινε ΠΟΛΥ χοντρη ζημια για να σπασει τοσο το σασι σκαλας.....!
Μαλλον για τουμπα μου μυριζει!

Νομιμο εννοειται οτι θα ειναι αλλα θα αλλαξεις αδειες κτλ αφου θα εχεις αλλο αριθμο σασι...βεβαια δεν εχω ξανακουσει να βαζουν καινουργιο σασι σε αυτοκινητο....το αντιθετο,να βαζουν αυτοκινητο σε σασι,οκ, γινεται!
Συμφωνω βεβαια με τον γιαννη...το πουλας περνεις λεφτα απο ασφαλιστικη αν γινεται και παρε ενα αλλο.... :roll:
Εικόνα
www.secret-rooms.gr
Ένα ζωντανό παιχνίδι γρίφων !
Ανακάλυψε τα μυστικά του κάθε δωματίου!Έχεις 60’ στη διάθεσή σου...Αλλιώς...
Άβαταρ μέλους
Kanelj
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 1566
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 31, 2005 11:03 am
Τοποθεσία: 5' απο παντου!

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Παρ Μάιος 21, 2010 7:47 pm

Τώρα δέν ξέρω τιν σοβαρότητα τις κατάστασης ! Εμένα πριν ένα χρόνο που με τράκαραν μιλάμε για γερό τρακαρισμα πρέπει να μου το είχαν φέρει στιν 8έσι του το σασί με καλίμπρα ! καλήτερα να πάρεις ένα άλλο αν μπορεις να πάρει τα λεφτα απο τιν ασφαλιτσικη και γινεται αυτό ...αλιώς ασ σου αλαξουν κάλητερα το σασί ωστε μετα να είσαι σίγουρη οτι το jimny σου έιναι σαν καινουριο!!!
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1630
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 07, 2006 7:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα Αγ.Αναργυροι

Δημοσίευσηαπό ΝΟΠΗ » Παρ Μάιος 21, 2010 9:17 pm

Η ζημιά όπως έγραψα είναι μεγάλη . Τρείς τσάκες καλές από την ίδια μεριά συνεχόμενες και μετατόπιση προς τα πίσω όλης της πλευράς . Το αυτοκίνητο έφυγε σβηστό σε κατηφόρα και καρφώθηκε σε τοιχείο οικοδομής με μεγάλη ταχύτητα . ¨ολη η δύναμη εκτονώθηκε στο μπροστινό μέρος του οδηγού . Το 'καλό' είναι ότι δεν ανατράπηκε , προφυλακτήρας , 2 ψυγεία , κομπρέσορας A/C , φανάρια μπροστινά η υπόλοιπη ζημιά . Το καλύτερο είναι ότι τα δύο παιδιά μου που ήταν μέσα πρόλαβαν και βγήκαν από το παράθυρο του οδηγού ετών 6 και 5 . Και όλα για μια μέλισσα που μπήκε μέσα και πανικοβλήθηκαν πατώντας προφανώσ πάνω στο χειρόφρενο και το λεβιέ ταχυτήτων για να βγουν . Σημειώστε ότι to jimny είναι 7 μηνών με 17000 χμ γι'αυτό είπα να το φτιάξω . Τι λέτε ;
RANGER -Παναγίτσα Έδεσσας- Βόρρας
ΝΟΠΗ
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Σάβ Απρ 29, 2006 7:03 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΟΠΗ » Παρ Μάιος 21, 2010 9:23 pm

α!!!!! ξέχασα να γράψω ότι ψάχνω μια μπροστινή μπάρα σαν αυτή που φορούσα και δεν ήταν μόνο για μόστρα αλλά έκανε δουλειά . είναι ή καλύτερα ήταν της εταιρείας berman με ποδιά για το κάρτερ πολύ κομψή φτιαγμένη από σωλήνα 2 ιντσών . αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι καλό ας στείλει καμιά φωτο στο georathana@shc.gr
ευχαριστώ[/i]
RANGER -Παναγίτσα Έδεσσας- Βόρρας
ΝΟΠΗ
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Σάβ Απρ 29, 2006 7:03 pm


Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες