κουμπι για κοψιμο ρευματος

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

κουμπι για κοψιμο ρευματος

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Τρί Μάιος 18, 2010 10:26 am

καλημερα σε ολους!!! παιδια εχω ενα προβλημα με το αμαξι...το εχω παρει απο τον χανιωτη στο περιστερι αλλα δεν ηξερα πωσ στο συνεργειο του ειναι οι περισσοτεροι αχριστοι και ειδικα ο ηλεκτρολογος! :headache: :chainsaw: θα σας εξηγησω αλλη φορα γιατι τα λεω ολα αυτα.. επειδη ο συναγερμος τησ σιλκον ειναι απλα για να λεμε πωσ εχουμε συναγερμο και δεν παρεχει μεγαλη ασφαλεια θελω να βαλω εναν κρυφο διακοπτη να κοβω καποιο ρευμα για να μην περνει μπροστα το αμαξι. ο ασχετος ηλεκτρολογος μου ειπε να κοψω τη μιζα και οταν του ειπα αμα το σπροξω δεν περνει??μου λεει περνει αλλα δεν μπορω να κοψω κατι αλλο γιατι θα διμιουργισω προβλημα στον εγκεφαλο τησ μηχανης..

επειδη δεν εχω εμπιστοσυνη στον ασχετο ηλεκτρολογο ξερει κανεις να με πληροφορισει τι ρευμα μπορω να κοψω για να μην περνει μπροστα το αμαξι χωρις να διμιουργισω καποιο προβλημα???
Άβαταρ μέλους
georgekoko
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 18, 2010 10:06 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό Antonios » Τρί Μάιος 18, 2010 10:57 am

νομιζω οτι πρεπει να κοψεις το ρευμα απο το πηνειο χαμηλης τάσης
(αυτο που ουσιαστικα παραγει την υψηλή ταση που τροφοδοτεί τα μπουζί)
Antonios
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 12, 2009 3:41 pm

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Τρί Μάιος 18, 2010 4:56 pm

Κοψε το ρευμα στην τρομπα βενζινης αν εχεις κουραγιο θα βρεις ενα καλωδιο στον συναργεμο που κοβει το ρευμα στην τρομπα. Βαλε εκει ενα διακοπτη και θα εισαι οκ. Το θεμα ομως ειναι οτι οσο καλα και αν κρυψεις τον διακοπτη αυτον αυτοι αμα ειναι να στο κλεψουν απλα θα δυσκολευτουνε λιγο παραπανω.
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευτ Απρ 26, 2010 2:06 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Μάιος 18, 2010 6:07 pm

Οταν πηρα το jimny, την πρωτη εβδομαδα προσπαθησα να βαλω ενα διακοπτακι κι εγω. Δοκιμασα τον πολλαπλασιαστη, δοκιμασα την τρομπα,δοκιμασα, δοκιμασα, δοκιμασα...... Σας πληροφορω οτι ειχα βγαλει 5 βυσματα απο τον χωρο του κινητηρα και καθε φορα το :censored: επαιρνε μπροστα!!!!!!!

Απο την μια δεν ξερω τι να του κοψω για ασφαλεια (αν και πλεον δεν με ενδιαφερει) απο την αλλη ειμαι σιγουρος πως οποτε γυρισω την μιζα, θα παρει το :censored:....
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Τρί Μάιος 18, 2010 7:50 pm

κι εγω αυτο σκεφτικα να κοψω το ρευμα απο τα μπουζι... jeo με εκπλησεις εσυ και να μην εχεις βρει λυση??? οσο για το καλωδιο στη τρομπα βενζινης ειναι ευκολο να το δω?? εχει βαλει κανεις απο εσας?? το εχετε δοκιμασει?
Άβαταρ μέλους
georgekoko
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 18, 2010 10:06 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Τρί Μάιος 18, 2010 8:36 pm

Υπαρχει ενα κουτι ασφαλειας κοντα στην μπαταρια μεσα θα ψαξεις για εναν ρελε που το καλωδιο του πηγαινει στον συναγερμο. Αυτο ειναι της τρομπας βενζινης ετσι τουλαχιστον το εχω δει στους περισσοτερους συναγερμους. Αλλα οπως ειπα δεν θα καταφερεις τιποτα απλα θα καθηστερησεις τους κλεφτες.
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευτ Απρ 26, 2010 2:06 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Τετ Μάιος 19, 2010 12:38 am

σ ευχαριστω για τισ πληροφοριες θα το κανω πιθανοτατα αυριο και θα σας πω αποτελεσματα!!! το κουμπι δεν θα το βαλω σε φανερο σημειο θα το βαλω καπου που να δυσκολευομαι ακομα κι εγω για να τον βρω τωρα αμα ειναι τοσο μαγκεσ τι να πω χαλαλι τουσ ρε παιδια...
Άβαταρ μέλους
georgekoko
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 18, 2010 10:06 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » Τετ Μάιος 19, 2010 1:19 am

Στα jimny οπως και σε ολα τα παλαιοτερα αυτοκινητα το πρωτο πραμα που κανουνε οι κλεφτες ειναι να δωσουνε ρευμα στην τρομπα βενζινης οποτε ειτε βαλεις διακοπτη ειτε οχι αυτοι θα βγαλουνε απο αλου ρευμα. Εχω ακουσει αστυνομικο συγκεκριμενα για jimny οτι απο το φτερο κοβανε καποια καλωδια που περναγανε του συναργεμου και το βαζανε μπρος.
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
 
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Δευτ Απρ 26, 2010 2:06 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Τετ Μάιος 19, 2010 11:50 am

heroicentaur ενταξει τωρα αμα ειναι να κοψει το συναγερμο να κοψει το εμομπιλαιζερ να ανοιξει το καπο και να γεφυρωσει τη τρομπα βενζινης εεεεεε τι να πω...σιγουρα εχουν γινει αυτα τα περιστατικα που λες απλα να προστατευσουμε τα αμαξια μας απο μικρα κλεφτρονια, πρεζονια και απο τους γυφτους. τωρα αν πεσεις στον επαγγελματια θα στο παρει δεν υπαρχει πιθανοτητα
Άβαταρ μέλους
georgekoko
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 18, 2010 10:06 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό Antonios » Πέμ Μάιος 20, 2010 12:27 pm

Παντως αν κοψεις το ρευμα χαμηλης αποκλείεται να παρει μπροστα με κανενα τρόπο, αφού δεν προκειται να φτάσει ρεύμα στα μπουζι!

Είναι παλιό κόλπο και αρκετά δοκιμασμένο...
Το θέμα είναι να βρείς το καλώδιο που δίνει ρεύμα στον πολλαπλασιαστή!
Antonios
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 12, 2009 3:41 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Πέμ Μάιος 20, 2010 9:44 pm

Εκει ηταν που δοκιμασα πρωτα.....
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Πέμ Μάιος 20, 2010 10:58 pm

ανοιξα το κουτι με τις ασφαλειες και βρηκα 4 ρελεδεσ ποιοσ απ ολουσ παει στι τρομπα βενζινης????

το καλωδιο χαμιλις που παει στο πολλαπλασιαστη πωσ θα το βρω ειναι ευκολο??

αν το εχει κανει καποιος ας βαλει καμια φοτο να δουμε που ειναι αυτα τα καλωδια γιατι μονο που τα βλεπω ολοκληρο ματσο παθαινω εγκεφαλικο...χιχιχι
Άβαταρ μέλους
georgekoko
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 18, 2010 10:06 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ

Δημοσίευσηαπό Antonios » Παρ Μάιος 21, 2010 2:02 pm

Antonios
 
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 12, 2009 3:41 pm

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Σάβ Μάιος 22, 2010 3:45 pm

δεν ειναι απλο αμαξι αυτο που εχουμε παιδια ειναι αμαξι φανταζμα αμα δουλευει χωρις ρευμα...χωρις βενζινι δουλευει??? οχι τιποτε αλλο αλλα εχει παει και στα υψη 1.47 το λιτρο! εγω θα το δοκιμασω καποια στιγμη βεβαια και θα σας πω αν ειναι φανταζμα και το δικο μου...
Άβαταρ μέλους
georgekoko
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 18, 2010 10:06 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΥΣ


Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες