Φώτα - Προβολείς Οροφης

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Δημοσίευσηαπό bigjim » Τρί Οκτ 13, 2009 11:26 am

bigjim
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 10:56 am

Δημοσίευσηαπό Varaman » Τρί Οκτ 13, 2009 1:14 pm

Varaman
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 01, 2007 9:46 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό bigjim » Τετ Οκτ 14, 2009 7:45 am

Ωραία τώρα μια απλή και σύντομη ερώτηση:
Είμαι στο βούνο μόνος μου και θέλω να βλέπω τι γίνεται δεξιά μπροστά και αριστερά, τι φώτα πρέπει να βάλω;

Αν μπορεις στείλε με πμ κανενα μαγαζι να πάω να δω
bigjim
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 10:56 am

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Οκτ 14, 2009 12:34 pm

Υπαρχουν 3 βασικοι διαφορετικοι τυποι προβολεων.Τα ομιχλης που εχουν ραβδωτο κρυσταλλο, ειναι λιγα watt, το πολυ 55, και αν ειναι και κιτρινοι ακομα καλυτερα.Οι διασπορας, που εγω τους θεωρω τους πιο χρησιμους απο ολους, ειναι μεγαλοι με πολλα watt, γυρω στα 100, και με δυο τετοιους κανεις τη νυχτα μερα, διαχεουν το φως παντου, και συνηθως ειναι λευκοι.Και τελος υπαρχουν τα καρφια, και αυτοι μεγαλοι με πολλα watt, oi oποιοι βγαζουν μια συγκεκριμενη στρογγυλη δεσμη που χτυπαει απεναντι και φωτιζει μονο εκει που πεφτει.Καποιοι πονηροι τα χρησιμοποιουν μονο για να στραβωνουν τους απεναντι.Τωρα, τους διασπορας δεν μπορεις να τους βαλεις στο ταβανι γιατι το φως χτυπαει στο καπο και σε στραβωνει, και αντι για καλο κανουν κακο, εκτος απο καποιες συνθηκες.Οποτε υποχρεωτικα θα παιξεις με καρφια και μαλιστα 4 για να μπορεσεις να φτιαξεις μια οριζοντια ευθεια δεσμη και να στα κανει ολα μερα.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό bigjim » Πέμ Οκτ 15, 2009 10:18 am

Εχω δει σε κάποια αυτοκίνητα που έχουν τέσσερα φώτα στο ταβάνι τα δυο κοιτούν μπροστα και τα άλλα δυο είναι στραμενα το ένα λίγο δεξια και το άλλο λίγο αριστερα αυτά μαλλον θα είναι καφρια για να δημιουργούνσυγκεκριμένο οπτικό πεδίο εε; ξέρεις αυτή η διάταξη βοηθάει ή είναι περιτή ; Τα καρφια ειναι στονγγυλά ή μακρόστενα;; έχεις να μου προτύνεις κάποια μοντέλα;;
bigjim
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 10:56 am

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Πέμ Οκτ 15, 2009 10:16 pm

Τα καρφια ειναι συνηθως στρογγυλα και η διαταξη που ανεφερες ειναι αρκετα χρησιμη και βρισκεται στο υπο ορους που ανεφερα πριν.Πχ στα camel trophy χρησιμοποιουσαν αυτη τη διαταξη αλλα τα διασπορας στα πλαγια και τα καρφια για ευθεια.Το μυστικο που δεν πρεπει να ξεχνας ειναι ποτε διασπορας για μπροστα γιατι θα σε στραβωνουν και σενα τον ιδιο λογω αντανακλασης στο καπο.Η μπαρα δε που θα κραταει τους προβολεις οχι κοντα στο παρ μπριζ.Οσο μπορεις πισω.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό bigjim » Παρ Οκτ 16, 2009 8:04 am

Σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες οπότε βάζω δύο καρφια για μπροστά και δυο καρφιά δεξια και αριστερά ;
bigjim
 
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 10:56 am

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Σάβ Ιαν 09, 2010 9:08 pm

Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Ιαν 10, 2010 9:37 am

Aυτοι εδω ειναι καρφια:

Εικόνα
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Κυρ Ιαν 10, 2010 4:32 pm

Ευχαριστω Θοδωρη αλλα δεν εννοουσα αυτο. Οταν τουσ βλεπεις σε φωτογραφια απο το τζαμακι ας πουμε καταλαβαινεις τι ειναι? Κ αν παρεις εναν προβολεα καρφι αν του αλλαξεις το τζαμι γινεται διασπορας?
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Ιαν 10, 2010 10:05 pm

Συγνωμη δεν το καταλαβα φιλε.... :oops: Εγω προσωπικα δεν ξερω να τους διακρινω απο το τζαμακι. Παντως μια φορα που προσπαθησα να κανω εναν ομιχλης σε διασπορας απετυχα παταγωδως. Ειναι συνδυασμος κατοπτρου και τζαμιου.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες