Σχάρα σε κάμπριο

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Σχάρα σε κάμπριο

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Πέμ Οκτ 09, 2008 10:17 am

Καλημέρα παρέα!! Εχτές καθώς οδηγούσα παρατήρησα στον δρόμο ένα Vitara του 2000(εκεί περίπου) να έχει μια πανέμορφη σχάρα παρ'ότι ήταν κάμπριο..Φυσικά ήταν τόσο καλοφτιαγμένη και ταίριαζε απόλυτα, που σε καμμία περίπτωση δεν ήταν χειροποίητη αλλά μάλλον εργοστασιακή..Ακουμπούσε στην μέση περίπου της μπροστάς κουκούλας, στην λαμαρίνα ανάμεσα στις δύο κουκούλες και στο πίσω μέρος πάνω από τα φανάρια..Επειδή όλοι έχουμε έλλειψη χώρου, και επειδή θα ήθελα να έχω και μια μπαγκαζιέρα οροφής για τις κυνηγετικές εξορμήσεις, μήπως έχει κάποιος φίλος αν υπάρχει από την μαμα Σουζούκι τέτοιο κόλπο?
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Παρ Οκτ 10, 2008 11:07 am

Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Παρ Οκτ 10, 2008 8:41 pm

Ναι μια χαρά είναι...Απλά δεν έχω δει ακόμα κάτι πάνω σε κάμπριο τζιμνάρα και ανησυχώ!! Μάλλον για χειροποίητη πάμε!!
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Οκτ 10, 2008 8:56 pm

Τριαντάφυλλε για χειροποίητη πάμε και οι δυό μας .
Αν βρεις κάτι πές μου , θα σε κρατώ ενήμερο και εγώ .
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Σάβ Οκτ 11, 2008 11:20 pm

Πάνο έχω βρει στην Ρόδο ένα μαγαζί το οποίο κάνει inox κατασκευές (κάγκελα κτλ).. Μου είπε να του βρώ τί διάμετρο θέλω τον σωλήνα, ώστε να μπορώ να τοποθετήσω μπαγκαζιέρα, και αυτός θα πατήσει ενδιάμεσα από τις κουκούλες και κάπου πάνω από τα πίσω φανάρια..Κάτι σαν εξωτερικό roll-cage δηλαδη. Στην αρχή ήθελα να το κατασκευάσω υπό μορφή ''καλαθιού'' απ'ευθείας αλλά δεν θα ήθελα να χάσω την μπροστινή κουκούλα, αν και μου είπε πως μπορούμε να κάνουμε καλάθι μόνο στο πίσω μέρος..
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό Μαρία Σ. » Κυρ Οκτ 12, 2008 10:10 pm

εγώ έχω δεί τέτοια κατασκευή επισης εργοστασιακή σε μεγαλύτερο αυτοκίνητο, έτσι όπως το περιγράφεις.
σίγουρα θα είναι κάτι ιδανικό...

βέβαια....
το καλοκαίρι όταν το κάνεις το καμπριο ίσως να φαίνεται λίγο περίεργο,

κάπως σαν να έχεις μια έξτρα ... πέργκολα θα είναι χοχοχοχο
και σίγουρα κάμπριο, με την σχάρα αυτή, η όποια αεροδυναμικότητα του κάμπριο με κατεβασμένη κουκούλα, (πηγαίνει πιο ωραία σαφέστατα)
θα εξαφανιστεί, και θα αντικατασταθεί με πολύ πολύ θόρυβο.

οπότε πλέον, μόνο με κλειστό το αμάξι, το καλοκαίρι?με βάζει σε σκεψεις.
αλλά είναι κάτι σίγουρα απαραίτητο.
αν φτιάξει πάντως κάτι ωραίο εκεί στην ρόδο αυτός που έχεις βρεί, σίγουρα θα είναι ενδιαφέρον.

- ερώτηση - έχει νόημα να μπορεί να αφαιρεθεί?

πάντως έχω την ελαφριά εντύπωση ότι σε υφασμάτινο κάμπριο,
θα φαίνεται πολύ πολύ περίεργο οπτικά... δηλαδή δε μπορώ να φανταστώ τον τρόπο που θα ταιριάξει κάτι τέτοιο με την οπτική του κάμπριο.....και να μην το χαρακτηρίζει κάποιος μετά σαν κάτι αστείο....
εγώ πχ με την άσπρη κουκούλα, τι χρώμα σίδερο να φανεί οκ απο πάνω?
γενικά μόνο σε μαυρο το φαντάζομαι
αλλα το μαύρο πάνω απο τν άσπρη κουκούλα, θα φαντάζει αρκετά κάπως.

δηλαδή ναι ειναι εφικτό να γίνει,
αλλά πόσο "τσίρκο" θα φαίνονται μετά τα τζιπάκια μας?

δεν λέω για το hardtop που αυτό ήδη εχει την πιο σκληρή γραμμή,
το soft top ομως,
θα είναι σαν να του έχουν βάλει ... σιδεράκια, σαν αυτά που βαζουν στα δόντια.
:( :( :evil:

ένα σχεδιο σε fotoshop θα ήταν ενδιαφέρον.
...THE PRAY FOR SNOW VIDEO... winter 07-08
http://www.youtube.com/watch?v=E0g_QSfh-iU
Άβαταρ μέλους
Μαρία Σ.
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1673
Εγγραφή: Δευτ Φεβ 14, 2005 1:14 pm

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Παρ Νοέμ 14, 2008 7:52 pm

Βασικά , θα περιμένω μέχρι να του βάλλω hard-top.. Γιατί όντως είναι πολύ άσχημο!!! Και φυσικά θα είναι είναι μαύρου χρώματος!!!
Αλλά με τον τρόπο που το σκέφτομαι, οι μπάρες θα είναι σταθερές, και απλά θα εφαρμόσω ένα καλάθι προσθαφαιρούμενο σαν αυτό του offroad_master!! Οπότε θα μπορεί να ανοίγει μόνο η μπροστινή κουκούλα..
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Σάβ Αύγ 08, 2009 3:39 pm

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό!!!
Η σωληνωτή κατασκευή που ήθελα να φτιάξω δεν με ικανοποίησε..θέλει χρόνο-χρήμα και σχεδόν καταστροφή του αυτοκινήτου!!!!
Οπότε μου είχε περάσει η σκέψη να εφαρμόσω λαμάκια πάνω στο hard-top έτσι ώστε να βιδώσω επάνω του το καλάθι της x-treme4x4..
Τελικά το αφεντικό της Αρμάδα Ελλάς (πολύ πολύ εξυπηρετικός και πραγματικά ήθελε να βοηθήσει) μου είπε πως στο πίσω κομμάτι του πολυεστερικού πλαστικού, μπορούμε να στερώσουμε ότι θέλουμε και πως είναι πολύ καλά ενισχυμένο. Όμως το μπροστινό κομμάτι του, μπαινοβγαίνει πολύ εύκολα (στερώνεται με τα μαμά κλιπσάκια της κουκούλας) και θα είναι πολύ επικύνδυνο να στηρίξουμε εκεί πάνω κάτι.. Άρα φίλου του κάμπριο, ξεχάστε μαζί με εμένα την σχάρα οροφής!! :cry:
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Σάβ Αύγ 08, 2009 4:46 pm

γιατί δεν βάζεις αντί δυο λαμάκια 4 και να βάλεις μια πιό μικρή σχάρα που να φτάνει μπροστά μέχρι το ρολλ μπαρ και πίσω μέχρι την ρεζέρβα ? αυτό σκέφτομαι να κάνω εγώ στο πλαστικό χαρνττοπ εδώ και καιρό αλλα δεν βρίσκω τον χρόνο.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Τριαντάφυλλος » Σάβ Αύγ 08, 2009 5:38 pm

Είναι μόνο 65 εκ...Μου το πρότεινε και ο ''Αρμάδα''..Επίσης δεν νομίζω να μου αρέσει και πολύ που θα εξέχει ως την ρεζέρβα..
Άβαταρ μέλους
Τριαντάφυλλος
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: Τετ Δεκ 19, 2007 2:09 pm
Τοποθεσία: ΓΑΛΑΤΣΙ


Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron