Ηχείο και τρίξιμο

Οτι δεν υπάγεται στις άλλες κατηγορίες

Ηχείο και τρίξιμο

Δημοσίευσηαπό plusangel » Τρί Φεβ 06, 2007 1:08 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που μου συνέβη και ίσως έχετε παρόμοια εμπειρία.

Πριν μερικές μέρες πήρα το νέο μου jimny χωρίς εργοστασιακό radio-cd.

Πήρα ένα και πήγα σ' ένα από τα σχετικά μαγαζιά (ηχοσυστήματα- συναγερμοί) για τη τοποθέτηση. Ο μάστορας μου είπε ότι δεν έχει ηχεία και μου τοποθέτησε 2 δικά του στις 2 μπροστινές θέσεις.

Όταν εγώ έφυγα και πήγα μια βόλτα έβαλα ένα cd-ακι και το 1 (του οδηγού) στα μπάσα έτριζε (κοινός το αναφέρουμε ότι "κλάνει" :oops: ). Γύρισα πίσω και τον έβαλα να το ακούσει. Μου είπε ότι φταίει η θέση του ηχείου (ή κάποια ντίζα που μπορεί να περνά ή το πλαστικό καπάκι)...δηλαδή φταίει το αμάξι, αυτό είναι σίγουρο.

Εντάξει λοιπόν λέω και φεύγω...

Πως εμένα μου έχει κολλήσει ότι είναι ελαττωματικό το ένα ηχειάκι. Λέω να το ανοίξω το καπάκι και να το δοκιμάσω μόνο του.

Από ότι είδα είναι μόνο μια βίδα που το κρατά και ξεκουμπώνει...
Τα έχει πειράξει κανείς τα καπάκια με τα μπροστινά ηχεία?

Έχει παρόμοια εμπειρία από το τρίξιμο?
Φιλικά Άγγελος
----------------------
: ο ελληνικός δικτυακός τόπος υποστήριξης του xoopscube CMS
plusangel
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 29, 2007 11:33 am
Τοποθεσία: Κορυδαλλός [απ' έξω]

Δημοσίευσηαπό IKE » Τρί Φεβ 06, 2007 1:31 pm

Όταν λες στα μπάσα έτριζε, ο ήχος ήταν σαν να τρίζει ένα πλαστικό καπάκι ή σαν να έχει πέσει σκουπίδι στο ηχείο ή ήταν σαν μπομπούνισμα?

Είναι πολύ πιθανόν να φταίει το ηχείο, είχα πάθει κάτι παρόμοιο. Είχα βάλει ηχεία rockford fosgate τα οποία είχαν ένα καλώδιο που πέρναγε μέσα από το mid-range και πήγαινε στο tweeter. Αυτό από κάποια στιγμή και μετά άρχισε να τρίζει. Αρχικά στου οδηγού και στη συνέχεια και στου συνοδηγού.

Ο τύπος που μου τα πούλησε αν και παραδέχτηκε πως είναι σφάλμα και δεν μπορεί να έγινε από κακή χρήση δεν μου τα άλλαξε γιατί "τα ηχεία δεν καλύπτονται από εγγύηση". Τελικά τα έβγαλα και έβαλα αυτά που είχα όταν το πήρα.

Για την δικιά σου περίπτωση εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις το πλαστικό καπάκι του ηχείου (βγαίνει εύκολα με 2 βίδες) και να δεις αν εξακολουθεί να τρίζει, αν ναι είτε δεν στο έχουν βάλει σωστά είτε είναι ελαττωματικό.

Όλα αυτά με μία επιφύλαξη μόνο αν ο τριγμός οφείλεται σε υπερβολικό μπάσο οπότε δεν μπορείς να κάνεις κάτι (απλώς μείωσε το μπάσο).
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό plusangel » Τρί Φεβ 06, 2007 1:38 pm

Αυτό θα κάνω φίλε μου...

Απλά επειδή το κάνει μόνο το ένα ηχείο μου έχει δημιουργηθεί η απορία.
Αν το έκαναν και τα 2 τότε θα ήξερα ότι έχει να κάνει απλά με τις δυνατότητες των ηχείων.

Εύχομαι να βγάλω άκρη και να επιστρέψω για να μοιραστώ τη λύση μαζί σας...
Φιλικά Άγγελος
----------------------
: ο ελληνικός δικτυακός τόπος υποστήριξης του xoopscube CMS
plusangel
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 29, 2007 11:33 am
Τοποθεσία: Κορυδαλλός [απ' έξω]

Δημοσίευσηαπό JEO » Τρί Φεβ 06, 2007 4:07 pm

το ηχειο εχει πολλους κραδασμους φιλε μου που τους μεταφερει παντου. ακομη και ενα καλωδιακι μπορει να σου κανει τρομερο τριγμο. δεν ειναι τιποτα. ανοιξε το και τσεκαρε. :hello:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό plusangel » Τετ Φεβ 07, 2007 8:22 am

News update...

Λοιπόν, χθες άνοιξα το πλαστικό καπάκι του ηχείου και το ξεβίδωσα.
Το έβαλα να παίξει στον αέρα και δεν "έκλανε" στα μπάσα (μιλάμε πάντα σε λογικά επίπεδα έντασης και μπάσων).

Ωραία ως εδώ...

Αυτά που έκανα στη συνέχεια ήταν:
1. να στερεώσω (με μονωτική ταινία) μια μικρή πλαστική σωλήνα με καλώδια που έβγαινε από αυτή τη τρύπα του πλαισίου ώστε να μην ακουμπά πάνω στο ηχειάκι (όχι σημαντικό).
2. να αφαιρέσω μια μεγάλη βίδα που ήταν ξεβιδωμένη και δεν εξυπηρετούσε τίποτα 5cm πάνω από το ηχείο (ίσως σημαντικό).
3. να τοποθετήσω μεταξύ του ηχείου και του πλαισίου χοντρές λαστιχένιες ροδέλες ώστε να μην έχω επαφή των μετάλλων (σημαντικό).

Αποτέλεσμα: Κανένα τρίξιμο στο ηχείο.

Χμμ...να παραδεχτώ ότι δεν είχα δίκιο για το ότι ο κώνος του συγκεκριμένου ηχείου ήταν ελαττωματικός αλλά...όταν το ρώτησα τι πρέπει να γίνει για να το διορθώσω μου είπε ότι θα πρέπει να ντυθεί η τρύπα του πλαισίου με ένα ειδικό ηχομονωτικό υλικό (σαν αυτά που έχουν στα στούντιο ηχογράφησης) για να μην τρίζει - που είναι ακριβή λύση (είναι λίγο too much).

Τώρα μου μένει άλλη μια μικρή λεπτομέρεια να διορθώσω, βλέπεις σε 2 σημεία έβαλαν τα χεράκια τους Έλληνες τεχνίτες σε σχέση με το μαμίσιο σύνολο άρα και 2 προβληματάκι πρέπει να αντιμετωπίσω.

Στο ταμπλό στο κολονάκι του οδηγού μου έβαλαν το λαμπάκι του συναγερμού (κλασσικά). Το θέμα είναι ότι σε κάθε λακκούβα που πέφτω μου κάνει ένα θόρυβο "τσικ-τσικ-τσικ" :D :D

Εν αρχή μου είχαν αφήσει ξεκούμπωτο το πλαστικό που καλύπτει το κολονάκι και ελαττώθηκε στο μισό η ενόχληση. Τώρα μένει άλλη μια πηγή....ίσως το τετράγωνο καπάκι που κρύβει τη βίδα του ταμπλό 5cm πιο εκεί (να τη πείραξαν άραγε και αυτή για να περάσουν το λαμπάκι?) και να μην το κούμπωσαν καλά?

Να μου πεις τι ψάχνεις?? Κοιτά δέχομαι όλα τα "λάθη" ή τους περιορισμούς που οφείλονται στις δυνατότητες του αυτοκινήτου. Δέχομαι όλα τα "λάθη" και τα προβληματάκια που προκαλώ εγώ μαστορεύοντας το. Αλλά όταν πάω σ' ένα επαγγελματία, τον πληρώνω και φτιάχνοντας μου κάτι μου χαλάει κάτι άλλο....Αυτό δεν το δέχομαι!!!!
Φιλικά Άγγελος
----------------------
: ο ελληνικός δικτυακός τόπος υποστήριξης του xoopscube CMS
plusangel
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 29, 2007 11:33 am
Τοποθεσία: Κορυδαλλός [απ' έξω]


Επιστροφή στο Εξοπλισμός Γενικά

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες