19-20 ΟΚΤΩΒΡΗ 2013 - ΟΡΕΙΝΗ ΚΟΡΙΝΘΙΑ

Θα σε πάρω να φύγουμε...σ΄άλλη γη σ΄άλλα μέρη

Δημοσίευσηαπό Dimny » Πέμ Οκτ 10, 2013 9:20 pm

Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Dimny » Πέμ Οκτ 10, 2013 9:29 pm

Συμμετοχές :

1) Pierre7 + Ειρήνη (από Σάββατο)
2) ΜΚΚ + Άννα + Νικόλας + Ανεζίνη (από Σάββατο)
3) Αρίστος (από Σάββατο)
4) ALEXMANLENIR+......(από Σάββατο)
5) Don Manolo + Nora (Σαββάτο ή Κυριακή )
6) ...........
7) ..........
8) .........
9) ........
10) .....
11) ....
12) Dimny + Νατάσσα + Ελεονώρα (από Σάββατο)
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Παρ Οκτ 11, 2013 7:41 am

pierre7 έγραψε:Οποιος θελει μπορει να με ακολουθησει και να ανεβουμε το Σαββατο νωρις το απογευμα στην κορυφη της Ζηρειας,στα 2374 μετρα.

Εγώ ψήνομαι αλλά ακόμα δεν είναι σίγουρο αν θα έρθουμε από Σάββατο απόγευμα ή Κυριακή πρωί. Αν έρθω τελικά από το Σάββατο θα σε πάρω τηλέφωνο ώστε να έρθω κι εγώ. Φαντάζομαι θα πρέπει να είμαστε στην κορυφή πριν δύσει ο ήλιος. Ελπίζω το ηλιοβασίλεμα από εκεί πάνω να είναι υπέροχο. Τα λέμε!
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό ALEXMANLENIR » Παρ Οκτ 11, 2013 8:27 am

Don M κανε μια προσπαθεια για Σαββατο να σας δω γιατι εγω θα φυγω την Κυριακη κατα τις 11:00. :D
AlexManLenIr
Άβαταρ μέλους
ALEXMANLENIR
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Παρ Οκτ 11, 2013 11:09 am

Ναι μανωλο αν μπορειτε ελατε απο σαββατο. Για κορυφη πρεπει κατα τις 1700 να ξεκινησουμε απο ανω τρικαλα ωστε οριακα να δουμε ηλιοβασιλεμα. Ειναι ελαχιστα τα χλμ απλα φιδισιος στενος χωματοδρομος.
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Οκτ 12, 2013 9:01 pm

Dimny έγραψε:Και μερικές φωτογραφίες :
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Dimny » Σάβ Οκτ 12, 2013 9:05 pm

Συμμετοχές :

1) Pierre7 + Ειρήνη (από Σάββατο)
2) ΜΚΚ + Άννα + Νικόλας + Ανεζίνη (από Σάββατο)
3) Αρίστος (από Σάββατο)
4) ALEXMANLENIR+......(από Σάββατο)
5) Don Manolo + Nora (Σαββάτο ή Κυριακή )
6) ...........
7) ..........
8) Pavlos + Mina (από Σάββατο)
9) ........
10) .....
11) ....
12) Dimny + Νατάσσα + Ελεονώρα (από Σάββατο)

κάποιος μοderator να σβήσει τις φωτογραφίες για να τις μικρύνω και να τις ξαναβάλω.
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Don_Manolo » Κυρ Οκτ 13, 2013 6:35 pm

Αν και είναι πολύ νωρίς θα ριψοκινδυνεύσω να καταθέσω πρόβλεψη για τον καιρό. Αυτό το κάνω λόγω της σταθεροποίησης των προγνώσεων που εκδίδονται τις 3 τελευταίες μέρες (με 4 τρεξίματα την ημέρα μιλάμε για 12 τελευταίες προγνώσεις) στο παρακάτω σενάριο.

Μέσα στην εβδομάδα οι ανατολικές ηπειρωτικές περιοχές (μεταξύ αυτών και η Κόρινθος) θα δεχτούν λίγη ως καθόλου βροχή. Όπου αυτό σημαίνει ότι δεν αναμένεται απαλλαγή σκόνης στις διαδρομές, για λάσπες δεν αναφέρομαι καν, είναι ακόμα μακρινό όνειρο.

Ο καιρός του Σαββάτου θα έχει ελαφρώς πεσμένη θερμοκρασία ως απομεινάρι της πρόσκαιρης μεσοβδομαδιάτικης μεταβολής αλλά ο καιρός θα είναι κατά κανόνα αίθριος με ίσως λίγα διακοσμητικά νέφη διάσπαρτα. Την Κυριακή αναμένεται εξαιρετική διαύγεια, περαιτέρω αύξηση της θερμοκρασίας (εγώ προσωπικά ίσως και να βουτούσα στη θάλασσα) και συνθήκες που περισσότερο παραπέμπουν σε αρχές Σεπτεμβρίου παρά σε μέσα προς τέλος Οκτωβρίου. Προσωπικά εκτιμώ πως τη δεύτερη μέρα δε θα δείτε ούτε ψίγμα νεφών στον ουρανό.

Όσο για τη συμμετοχή μου σας ενημερώνω πως τελικά θα έρθουμε με τη Νόρα μόνο το Σάββατο από την αρχή της ημέρας. Θ' ακολουθήσουμε κανονικά το πρόγραμμα, θα ανέβουμε στην κορυφή το απόγευμα με το φίλτατο Γιώργο όπως συμφωνήσαμε και αργά το βράδυ θα επιστρέψουμε στην Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
Don_Manolo
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Οκτ 13, 2013 8:05 pm

Don_Manolo έγραψε:.......

Όσο για τη συμμετοχή μου σας ενημερώνω πως τελικά θα έρθουμε με τη Νόρα μόνο το Σάββατο από την αρχή της ημέρας. Θ' ακολουθήσουμε κανονικά το πρόγραμμα, θα ανέβουμε στην κορυφή το απόγευμα με το φίλτατο Γιώργο όπως συμφωνήσαμε και αργά το βράδυ θα επιστρέψουμε στην Αθήνα.

Πάρα πολύ ωραία !!!
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Δευτ Οκτ 14, 2013 10:00 am

Ωραιος Μανολο!!Για την κορυφη,καιρου επιτρεποντος,οποιος αλλο θελει ακολουθα.Εχω γραψει σε πιο πανω ποστ τι απαιτησεις χρειαζονται.Καποια αλλη φορα ή και το σαββατο αν υπαρχει ενδιαφερον απο ανησυχους τυπους σαν και εμενα,μπορουμε να κατεβουμε στο μαγευτικο σπηλαιο του Ερμη. :peace:
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Οκτ 14, 2013 10:05 am

pierre7 έγραψε:Ωραιος Μανολο!!Για την κορυφη,καιρου επιτρεποντος,οποιος αλλο θελει ακολουθα.Εχω γραψει σε πιο πανω ποστ τι απαιτησεις χρειαζονται.Καποια αλλη φορα ή και το σαββατο αν υπαρχει ενδιαφερον απο ανησυχους τυπους σαν και εμενα,μπορουμε να κατεβουμε στο μαγευτικο σπηλαιο του Ερμη. :peace:

Tι θα πρωτοκάνουμε το Σαββάτο ??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ ψήνομαι για κορυφή !!!
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Δευτ Οκτ 14, 2013 10:14 am

Dimny έγραψε:
pierre7 έγραψε:Ωραιος Μανολο!!Για την κορυφη,καιρου επιτρεποντος,οποιος αλλο θελει ακολουθα.Εχω γραψει σε πιο πανω ποστ τι απαιτησεις χρειαζονται.Καποια αλλη φορα ή και το σαββατο αν υπαρχει ενδιαφερον απο ανησυχους τυπους σαν και εμενα,μπορουμε να κατεβουμε στο μαγευτικο σπηλαιο του Ερμη. :peace:

Tι θα πρωτοκάνουμε το Σαββάτο ??? :lol: :lol: :lol: :lol:

Εγώ ψήνομαι για κορυφή !!!

To σπηλαιο ερμη σιγουρα ειναι πιο απαιτητικο απο την κορυφη,γιατι ειναι τουριστικα αναξιοποιητο,θελει ενα 20λεπτο περπατημα για την προσβαση στην εισοδο του,και μετα εννοειται πολυ καλα ρουχα,παπουτσια και φακους,ειναι κατηφορικο με εναλλαγη αναμεσα σε μικροσκοπικες και μεγαλες σαλες και αιθουσες καθως και πλουσιο διακοσμο σε σταλαγμιτες και σταλακτιτες.Γενικοτερα ειναι απιστευτη εμπειρια.
Παμε κορυφη αρχικα και βλεπουμε τη διαθεση υπαρχει και αν υπαρχει χρονος.
Παντως,ακομη και για την κορυφη σκεφτειτε οι οικογενειαρχες πως θα το ρυθμισετε,γιατι ξαναλεω οτι απαιτει 20λεπτα περπατημα ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ απο τα 2300 στα 2376,που λυσσομαναει ο αερας και οι ανασες ειναι πολυ γρηγορες και βαριες απο τον αραιοτερο αερα σε σχεση με το επιπεδο της θαλασσας.Τα γραφω μιας και θελω να ειμαι ακριβης και ειλικρινης.
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Οκτ 14, 2013 11:01 am

pierre7 έγραψε:.....απαιτει 20λεπτα περπατημα ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ απο τα 2300 στα 2376,που λυσσομαναει ο αερας και οι ανασες ειναι πολυ γρηγορες και βαριες απο τον αραιοτερο αερα σε σχεση με το επιπεδο της θαλασσας.Τα γραφω μιας και θελω να ειμαι ακριβης και ειλικρινης.

Δηλαδή μέχρι τα 2300 μέτρα ανεβένουμε με τα τζίμνια μας ????
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό pierre7 » Δευτ Οκτ 14, 2013 12:20 pm

Dimny έγραψε:
pierre7 έγραψε:.....απαιτει 20λεπτα περπατημα ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ απο τα 2300 στα 2376,που λυσσομαναει ο αερας και οι ανασες ειναι πολυ γρηγορες και βαριες απο τον αραιοτερο αερα σε σχεση με το επιπεδο της θαλασσας.Τα γραφω μιας και θελω να ειμαι ακριβης και ειλικρινης.

Δηλαδή μέχρι τα 2300 μέτρα ανεβένουμε με τα τζίμνια μας ????

Καιρου επιτρεποντος,ΝΑΙ!
pierre7
HJC Member

Δημοσίευσηαπό MKK » Δευτ Οκτ 14, 2013 3:29 pm

... οι λεπτομέρειες είναι καταιγιστικές :twisted: ... η συνέχεια αναμένεται με αμείωτο ενδιαφέρον :wink: ... δουλεύουμε προσμένοντας :P ...
MKK

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές-Εκδηλώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης