ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΚΔΡΟΜΗ - Αράχωβα 16 Ιανουαρίου 2005

Θα σε πάρω να φύγουμε...σ΄άλλη γη σ΄άλλα μέρη

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Κυρ Ιαν 16, 2005 5:57 pm

Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Κυρ Ιαν 16, 2005 9:25 pm

Τι έγινε τελικά? Πήγατε? Βρεθήκατε? Μέχρι που φτάσατε? Εγώ έμπλεξα πολύ άσχημα!
Στην Αμφίκλεια χιόνιζε χτες από το απόγευμα, αλλά δεν το είχε στρώσει καλά στους δρόμους. Το βράδυ που πήγα για ύπνο τίποτα από χιονόπτωση :(
Το πρωί ξύπνησα και όλα ήταν άσπρα!!! Η χαρά του τετρακίνητου :wink:
Ξεκίνησα για Λιβάδι για να βρω τους υπόλοιπους στις 9.30 και ο δρόμος στην αρχή βατός με πατημένο χιόνι και ο καιρός καλός. Απλά χιόνιζε...
Φτάνοντας στον Αη Γιάννη (για όσους δεν γνωρίζουν 7-8 χλμ πριν τη Φτερόλακα) ο καιρός αγρίευε και μποστά μου ένα SUV VOLVO κολλημένο που δεν μπορούσε να περάσει την απότομη στοφή και έβαλε αλυσίδες. Το Jimny μια χαρά, με μαμίσια λάστιχα και χωρίς αλυσίδες πέρασε και άρχισα την ανάβαση...
Ο καιρός χειροτέρευε, χιονοθύελα από εκεί και μετά και με τα χίλια ζόρια έφτασα Φτερόλακα. Και εκεί που περίμενα να δω το πάρκινγ καθαρό, το δρόμο για Αράχωβα ανοιχτό, μηχανήματα να δουλεύουν και μποτιλιάρισμα, είδα 2-3 SUV παρκαρισμένα μέσα στο χιόνι, ένα IBIZA μπροστά μου κολλημένο και τίποτα άλλο! Ο δρόμος δε για Αράχωβα, αφού τον περπάτησα μέσα σε μια τρελή χιονοθύελλα για κανένα χιλιόμετρο, κλειστός και με πολλά ανεμοσούρια! Αναγκαστηκά επιστροφή στην Αμφίκλεια, αφού δεν μπορούσα να προχωρήσω άλλο. Πως γυρίζουν όμως??? Προσπάθεια να το γυρίσω και τακάρισμα! Για καλή μου τύχη βρέθηκε ο οδηγός του ΙΒΙΖΑ με 3-4 άτομα από το χιονοδρομικό που φώναξε για βοήθεια και το γυρίσαμε.
Στην επιστροφή για Αμφίκλεια και σε τυφλή στροφή μέσα σε μια φοβερή χιονοθύελλα το Jimny τάκαρε για τα καλά! Η πόρτα δεν άνοιγε από το ύψος του χιονιού, έπεσα σε ανεμοσούρι πάνω από ένα μέτρο, με το ΙΒΙΖΑ πίσω μου κολλημένο και αυτό και το VOLVO μπροστά μου, επίσης κολλημένο! Αφού με τα χίλια ζόρια το VOLVO κατάφερε να ξεκολλήσει και να γυρίσει για να φύγει κάτσαμε με το ΙΒΙΖΑ και κλαίγαμε τη μοίρα μας :(
2-3 λεπτά εξω να προσπαθώ να καθαρίσω και 5 μέσα να ζεσταθώ! Μετά από 3 τέταρτα καταφέραμε να τα ξεκολλήσουμε και κατεβήκαμε, αφού από εκεί και μετά δεν βρήκαμε κανένα ανεμοσούρι.
Το χιόνι όχι πολύ, στο δρόμο όχι πάνω από 30-40 πόντους, αλλά το ανεμοσούρι έκανε τη ζημιά!
Στην επιστροφή σε όλη τη διαδρομή μέχρι τον Αγ. Στέφανο τρελή βροχή και δυνατός αέρας!
Ελπίζω να τα περάσατε καλά και να μην είχατε προβλήματα οι υπόλοιποι!!!!
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από GiwrgosTH και Δευτ Ιαν 17, 2005 12:41 am, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό joseph » Κυρ Ιαν 16, 2005 9:29 pm

Πέτρο,μή στεναχωριέσαι !
Οι Κυριακάτικοι πήγαμε για καφέ,στο Λιβάδι και φαγητό,στην Αραχωβα. Και αυτό λόγο του καιρου. Οι χιονοθύελες μας εκαναν την εκδρομή "ΕΞΤΡΙΜ ΑΣΦΑΛΤΙΝΗ" .

Ελπίζω αυριο στην Πάρνηθα να ξαναμαζευτούμε για κάτι καλύτερο. Ο ΑΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ !!!!!!!

Προσωπικά νομίζω οτι πρέπει να κανονιστεί "ΑΜΜΕΣΑ" να πάμε πάλι Παρνασσο την ερχόμενη Κυριακή.......τι λέτε ??
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Κυρ Ιαν 16, 2005 9:53 pm

Εχω μια καλυτερη προταση. Να παμε Μαιναλο που δεν θα εχει πολυ κοσμο να καθησουμε χιονοδρομικο για οσους θελουν σκι και οι αλλοι για καφε η για βολτα στου τοπικους χωματοδρομους και συναντηση μετα για μασα στην βυτηνα.

Βγαλτε χαρτες και GPS
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό ΠΕΤΡΟΣΧΧ » Κυρ Ιαν 16, 2005 9:56 pm

Το Σάββατο 22/1 γίνεται "Chalet Warming Party" στο "Snow Hawk Chalet" του Χ.Κ. Μαινάλου πάνω στις πίστες με την υποστήριξη του Snow Report. To party θα ξεκινήσει στις 12 το μεσημέρι μέχρι την νύχτα. Ποτά, μουσική, χορός, φαγήτο και ένα πανέμορφο τοπίο σας περιμένουν!
Άβαταρ μέλους
ΠΕΤΡΟΣΧΧ
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1816
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 26, 2004 1:49 am
Τοποθεσία: ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » Κυρ Ιαν 16, 2005 10:34 pm

Δυστηχως αρκετη ταλαιπωρια σημερα για μερικους :cry:

Τελικα ηταν ωραια γιατι μαζευτηκαμε πολλοι και εγινε ο αναμενομενος χαβαλος παρα τα προβληματα. Γνωρισαμε και ενα ανερχομενο αστερι, τον Σπυρο (hobistas) :D



( Ρουσο γιατι εφυγες ρε κομμαντο; )
voy a ir a la montana
jimnyblue
 
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2004 11:05 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Chris » Κυρ Ιαν 16, 2005 11:43 pm




Εικόνα

Εικόνα

Έπαιτε συνέχεια στο gallery...
Τελευταία επεξεργασία από Chris και Κυρ Ιαν 16, 2005 11:55 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό russo » Κυρ Ιαν 16, 2005 11:47 pm

Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 2:22 am
Τοποθεσία: Aθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Ιαν 17, 2005 1:06 am

Τι να πείς τώρα για τον Παρνασσό μετά τον .

Δυστυχώς αλλά και ευτυχώς τα παιδιά που είχαν ανέβει το Σάββατο δεν μπόρεσαν να βρεθούν νωρίτερα παρά κατά τις 3-4 το απόγευμα στην ταβέρνα στην Αράχωβα με το κονβοί της Κυριακής .

Δυστυχώς γιατί μας έλειψε η παρέα τους , ευτυχώς γιατί εάν ήταν και εκείνοι εκεί μπορεί να είμασταν ακόμη επάνω .

Οι συνθήκες πολύ σκληρές στον δρόμο από Αγόριανη πρός Λιβάδι .
Μετά από αλεπάλληλα κολλήματα , τακαρίσματα , ντριφταρίσματα , ανεμοσούρια και τούμπες από στάση και εν κινήση και αφού ήρθαν και βοήθησαν 3 εκχιονιστικά καταφέραμε να φτάσουμε στην στροφή για το χινονοδρομικό στο Λιβάδι .

Θα μπούν οι φοτο που λένε ιστορίες και θα γράψουμε και εμείς τις επόμενες μέρες για το τι έγινε στο διάστημα 3 ωρών κάπου στον Ελατο.

Ναναι καλά τα πληρώματα των 5 Jimny που κατάφεραν να δουλέψουν σαν ΟΜΑΔΑ , ίσως αυτό να ήταν και η επιτυχία της εκδρομής για τους 5 που ανέβηκαν από το Σάββατο , και άντεξαν . Η σωματική κούραση και η ψυχολογική πίεση ήταν πολύ μεγάλες.

Τα συγχαρητήρια μου στον Sirro(Κώστα sorry που σε άφησα μόνον σου, ανωτέρα βία) που βοήθησε το κονβοί της Κυριακής... τον MAK , ton Mitsokitso , τον Jimnys , και τον Crhis που όταν χρειάστηκε γίναμε όλοι σαν ενα Unimog με λεπίδα. Συγχαρητήρια και στις Κυρίες τους που μας ανέχτηκαν και μας βοήθησαν. Την επόμενη φορά θα έχουμε και catering με ζεστό τσαι μου φαίνεται για να πέρνουν δυνάμεις οι μάχιμοι.



Ο χιονοπόλεμος στις 12 το βράδυ μόνοι μας στην πλατεία της Αγόριανης ...όλα τα λεφτά .
Τα 15+ ξεκολλήματα μια ιστορία το καθένα .


ΥΓ. Μόλις γύρισα από Πεντέλη και έχει ήδη ρίξει 10 εκ από την παιδική χαρά και πάνω . :lol: :help:
ΥΓ 2 Ρούσσος.... αδικαιολόγητη και μου θές και extreme.
YΓ3 Πενταχάμηλε ....ε πενταχάμηλε ναι εσένα λέω .
ΥΓ4 Αράχωβα , ταβέρνα ....πολύ ωραία ...είδα και τους Κυριακάτικους ...μας λείψατε :!:
Τελευταία επεξεργασία από Turanga Leela και Δευτ Ιαν 17, 2005 1:18 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Jimnys » Δευτ Ιαν 17, 2005 1:12 am

Jimnys
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Ιαν 17, 2005 1:19 am

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό russo » Δευτ Ιαν 17, 2005 4:06 am

Γιώργος Ρούσσος.
Άβαταρ μέλους
russo
 
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: Τρί Μαρ 16, 2004 2:22 am
Τοποθεσία: Aθήνα-Χαλάνδρι

Δημοσίευσηαπό sirros » Δευτ Ιαν 17, 2005 8:51 am

sirros
 

Δημοσίευσηαπό chriska » Δευτ Ιαν 17, 2005 10:22 am

chriska
 

Δημοσίευσηαπό Jimnys » Δευτ Ιαν 17, 2005 1:11 pm

Jimnys
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εκδρομές-Εκδηλώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες