Magellan gps

....για τα δύσκολα

Magellan gps

Δημοσίευσηαπό fob » Παρ Οκτ 22, 2004 6:37 pm

Τελευταία επεξεργασία από fob και Σάβ Οκτ 23, 2004 1:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
fob
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2004 6:34 pm

Re: Maggelan gps

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Σάβ Οκτ 23, 2004 10:35 am

GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό fob » Σάβ Οκτ 23, 2004 10:50 am

fob
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2004 6:34 pm

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Σάβ Οκτ 23, 2004 10:53 am

GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό fob » Σάβ Οκτ 23, 2004 3:59 pm

Ψάχνωντας βρήκα ένα πολύ καλό forum .

Εχει εκεί πολλές μα πάρα πολλές πληροφορίες για GPS. Ψάχνοντας λοιπόν βρήκα αρκετά και μεταξύ αυτών βρήκα και αυτό το άρθρο



Μετά από μερικές ώρες διάβασμα έβγαλα τα εξής συμπεράσματα.

Magellan Meridian color Πολύ καλό. μνήμη 16 ΜΒ και επεκτάσιμη μέχρι και 512ΜΒ ;!!. Γρήγορο όσο και ένα Garmin στους δορυφόρους. Εξωτερική κεραία. Μεγάλη οθόνη 4.5X5.6 .καλύτερο back track

magellan 76c. Μικρότερη οθόνη από το Meridian 3.8cm Π Χ 5.6cm Υ Mμήμη 115ΜΒ. Ενα κλικ καλύτερη ποιότητα . Εξωτερική κεραία.



Συνεχίζω το διάβασμα και ελπίζω να καταλήξω . Αν και έχω την εντύπωση ότι εν τέλει είναι θέμα προσωπικού γούστου καθώς και τα δύο μηχανήματα έχουν υπέρ και κατά .
fob
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Οκτ 22, 2004 6:34 pm

Δημοσίευσηαπό maverick » Κυρ Οκτ 24, 2004 4:16 am

maverick
 

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » Κυρ Οκτ 24, 2004 4:22 pm

Παιδια και εγω ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο μοντελα. Δηλαδη δεν ειμαι ακομα, γιατι δεν παιζουν χρηματα :(

Απο ψαξιμο που εχω κανει, εχω βρει τα εξης:

Το garmin 60C ειναι πιο γρηγορο απο τα μικρα, εγχρωμο, παιρνει εξωτερικη κεραια. (τα e-trex ΔΕΝ παιρνουν εξωτερικη κεραια, αν και στην Αναβαση μου ειπαν για μια πατεντα). Δεν παιρνει αλλη μνημη αλλα εχει ηδη 56Mb που χωρανε ολους τους χαρτες της Αναβασης. Αν θελουμε να φορτωσουμε αλλους χαρτες π.χ. raster, δεν γινεται να βλεπουμε και τους χαρτες της Αναβασης, αλλα πρεπει μετα να παμε στην Αναβαση να τους ξαναφορτωσουμε.


Το meridian color εχει μεγαλη οθονη, εγχρωμο, παιρνει εξωτερικη κεραια και SD καρτες μνημης. Μπορουμε να εχουμε 2-3 καρτες μνημης με διαφορετικους χαρτες. Το διαβασμα της καρτας SD πινει την μπαταρια, οποτε απαραιτητα φορτιστη για το αυτοκινητο.


Υπαρχει και κατι αλλο. Στο χωρο του offroad οι πιο πολλοι χρησιμοποιουν garmin και θα βρουμε ευκολοτερα αυτα που ψαχνουμε, μεσω φιλων και γνωστων. Ισως καλυτερη υποστηριξη.


Απο τα μικρα φορητα receiver καλυτερη κεραια και ακριβεια φημολογειται οτι εχει το sportrack pro.
voy a ir a la montana
jimnyblue
 
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2004 11:05 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » Κυρ Οκτ 24, 2004 4:25 pm

voy a ir a la montana
jimnyblue
 
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2004 11:05 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό maverick » Δευτ Οκτ 25, 2004 7:04 am

Jimnyblue ναι γίνεται να αποθηκεύσεις tracklogs στην κάρτα μνήμης (αρκετά) αλλα στην χειρότερη περίπτωση τσίμπα άλλη μία καρτούλα και στην καλύτερη αν έχεις φορητό Η/Υ είσαι άρχοντας...

Τώρα όταν σώζεις το log διαλέγεις τι θα κάνει (averaging or not)
maverick
 

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » Δευτ Νοέμ 08, 2004 9:53 pm

voy a ir a la montana
jimnyblue
 
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2004 11:05 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron