ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

....για τα δύσκολα

ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό pan-jimny » Τρί Φεβ 24, 2004 12:09 pm

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ (ΣΕ JIMNY FREESTYLE) ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΤΙΣ ΦΟΡΑΜΕ ΤΟΤΕ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑ ΧΤΥΠΗΜΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ. ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ Σ' ΕΣΑΣ ΤΟ ΙΔΙΟ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΔΙΟΡΘΩΣΗΣ;
pan-jimny
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2004 1:04 pm

Δημοσίευσηαπό mitsoskitsos » Τρί Φεβ 24, 2004 1:10 pm

Μου έχει τύχει σε εμένα. Μου άλλαξαν ζώνη στην αντιπροσωπεία και ο θόρυβος παρέμεινε.
Ο θόρυβος προέρχεται από τον πύρο που τυλίγεται η ζώνη.
Εγώ έχω κάνει το εξής: Έχω βάλει αφρολεξ ανάμεσα στην τυλιγμένη ζώνη και στο μέταλλο του σκελετού της ζώνης με αποτέλεσμα να σφηνώνει η τυλιγμένη ζώνη, να μην κουνιέται και να μην υπάρχει θόρυβος.
Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να αφαιρέσεις τα πλαϊνά πλαστικά, βγάζοντας πρώτα τα πίσω καθίσματα, αρκετή ταλαιπωρία δηλαδή.
Αν θες περισσότερες λεπτομέρειες πες μου

Αν μπορείς γράφε με μικρά γράμματα, διαβάζονται πιο εύκολα...
Άβαταρ μέλους
mitsoskitsos
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2004 10:10 am
Τοποθεσία: Rafina

Re: ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΙΣ ΖΩΝΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό ChrisG » Τρί Φεβ 24, 2004 1:15 pm

Άβαταρ μέλους
ChrisG
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 10:23 am
Τοποθεσία: Αργυρουπολη-ΑΘΗΝΑ

Θόρυβος στις ζώνες ασφαλείας

Δημοσίευσηαπό pan-jimny » Τετ Φεβ 25, 2004 7:24 am

Σας ευχαριστώ όλους για την απάντηση. Το πρόβλημα βρίσκεται στο σημείο όπου μαζεύεται η ζώνη μέσα στην κολώνα..Πιστεύω ότι το πρόβλημά μου είναι το ίδιο με αυτό του mitsoskitsos, για αυτό θα ήθελα εάν μπορεί να μου δώσει περισσότερες πληροφορίες για τον τρόπο που το έλυσε.
pan-jimny
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2004 1:04 pm

Δημοσίευσηαπό jimny4x4 » Τετ Φεβ 25, 2004 9:34 am

ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ. ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ SUSUKI ΕΛΥΣΑΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΠΙΣΩ, ΒΓΑΛΑΜΕ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑΜΕ ΠΩΣ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΡΟΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΗΧΑΝΗΣΜΟ ΤΥΛΙΓΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΖΩΝΗΣ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΟ ΜΠΑΛΑΤΖΟ ΔΕΞΙΑ - ΑΡΙΣΤΕΡΑ. ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΑΜΕ ΝΕΑ ΖΩΝΗ ΑΛΛΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΣΤΟΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟ ΝΑ ΑΛΑΞΕΙ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ.
ΤΗΝ ΔΕΞΙΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΚΥΡΩΣΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΝΕΑ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.

ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΡΟΕΡΧΟΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΛΑΡΗ ΒΙΔΑ ΕΙΤΕ ΣΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ, Η ΣΤΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ Η ΣΤΙΣ ΖΩΝΕΣ, ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΗΤΑΝ Η ΖΩΝΗ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΘΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΑΓΗ.

ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΛΥΣΕΙΣ ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΠΙΣΩ ΧΩΡΟΥ ΕΠΙΒΑΤΩΝ, ΤΑ ΚΑΥΘΙΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΝΕΣ. ΜΕΤΑ ΣΦΙΞΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΙΔΕΣ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ.
jimny4x4
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 9:07 am

Δημοσίευσηαπό jimny4x4 » Τετ Φεβ 25, 2004 9:36 am

ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΥΝΗΜΑ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΤΗΝ ΖΩΝΗ ΤΕΝΤΩΜΕΝΗ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΤΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ.
jimny4x4
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 25, 2004 9:07 am

Δημοσίευσηαπό mitsoskitsos » Πέμ Φεβ 26, 2004 1:01 pm

Αν και δεν η φωτογραφία δεν είναι καθαρή, κοίτα το σημείο που πρέπει να βάλεις το αφρολεξ.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mitsoskitsos
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 987
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 25, 2004 10:10 am
Τοποθεσία: Rafina

Δημοσίευσηαπό Παναγιώτης » Πέμ Φεβ 26, 2004 11:03 pm

Εμένα ρε παιδιά δεν μου τυλίγονται (οι ζώνες) και στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν σφίγγει η καστάνια. Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω δεν ξέρουν τι τους γ΄ίνεται
Άβαταρ μέλους
Παναγιώτης
 
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Φεβ 04, 2004 10:04 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη


Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες