ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

....για τα δύσκολα

ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Yiannis_city » Παρ Ιουν 06, 2014 9:36 pm

Παίδες καλησπέρα , θέλω να βάλω κοτσαδόρο στο θηρίο μας, ο σκοπός μου είναι για να πάρω στο μέλλον ένα τρειλερ - μπαγκαζιέρα. Σκέφτομαι παρόλα αυτά και για την κατασκευή για ένα σκυλοκούτι υπάρχουν κάπου ή έχει ξανα φτιάξει κανείς βάση που να μπαίνει στη μπάρα του κοτσαδόρου και ΟΧΙ στη μπίλια ? Επίσης θέλω να βγάλω και δύο δέστρες δεξιά και αριστερά από τη μπίλια (μιας και του jimny οι δέστρες είναι απαράδεκτες ) , ξέρει κανείς πώς γίνεται ή πού μπορώ να απευθυνθώ ώστε να μου τα φτιάξουν ?
Τέλος θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο κοτσαδόρο ώστε να είναι αντοχής και ασφαλές .
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Yiannis_city
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 5:02 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Ιουν 06, 2014 10:05 pm

Γιαννη τα σκυλοσπιτα στο πισω μερος του αυτοκινητου, εχουν πλεον απαγορευτει. Βασικα ειναι παραβαση του Κ.Ο.Κ. και μεχρι τωρα εκαναν τα στραβα ματια.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Yiannis_city » Παρ Ιουν 06, 2014 11:23 pm

Το γνωρίζω πως είναι παράβαση, αλλά δεν υπάρχει άλλος τρόπος μιας και στο πορτ μπαγκαζ έχω βάλει υγραέριο , άλλωστε δεν το θέλω για μακρινές αποστάσεις ή κυνήγια δεν ασχολούμαι με αυτό το <<hobby>> . Το θέλω για μέσα στη πόλη.
Ξέρουμε που μπορώ να απευθυνθώ και που μπορώ να τοποθετήσω και δύο δέστρες, ευχαριστώ.
Yiannis_city
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 5:02 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Σάβ Ιουν 07, 2014 9:23 am

Α! οκ. Απλα ενημερωσα για να μην κανει party η τροχαια μαζι σου.
Για κοτσαδορο δεν ξερω ρε φιλε. Θελει ψαξιμο. Αρκετο.



Δικια μου προταση. Βαζεις στο αυτοκινητο σου κατι τετοιο:
Εικόνα
Ετσι και αλλιως η εγκατασταση του κοτσαδορου ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ιδια.




Και μετα εχεις την δυνατοτητα να βαλεις οτι θελεις πανω του:

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Yiannis_city » Κυρ Ιουν 08, 2014 2:50 pm

Yiannis_city
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 5:02 pm

ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Yiannis_city » Κυρ Ιουν 08, 2014 2:54 pm

Yiannis_city
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 5:02 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Ιουν 08, 2014 11:59 pm

Συγνωμη ξεχασα να βαλω αλλη μια φωτο:

Εικόνα




Δεν ξερω αν υπαρχει ετοιμη αυτη η υποδοχη για jimny και σε τι υψος ειναι Γιαννη. Χρειαζεται να ψαξεις λιγο. Θα σου προτεινα να μην εγκλωβιστεις με τον κλασικο κοτσαδορο. Θα εχεις την δυνατοτητα να αλλαζεις εξαρτημα αναλογα την χρηση που θα κανεις.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Yiannis_city » Δευτ Ιουν 09, 2014 10:51 am

Δεν θα ήταν καλύτερο να είχα δύο ξεχωριστές δέστρες δεξιά και αριστερά της μπίλιας, ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ τη μπίλια και όταν θα ρυμουλκώ κάτι ? και παρόλα αυτά να παραμείνει και οι δέστρες ?
Ο κοτσαδόρος που μου έστειλες παραπάνω μου αρέσει πολύ σαν κατασκευή τη θεωρώ πολύ στιβαρή και αξιόπιστη , το πρόβλημα μου είναι πως όσο και να έχω ψάξει σε site ελληνικά δεν έχω βρει αντίστοιχη για αυτό σε ρώτησα εάν ξέρεις που την βρίσκουμε !
Οι προτάσεις σου και το ενδιαφέρον σου με βοήθησε πολύ και σε ευχαριστώ πολύ για αυτό φίλε JEO απλώς θα προτιμούσα το σκυλόκουτο ή κάποιο άλλο αξεσουάρ να μην έπιανε στη μπίλια ώστε να μου δεσμεύει τη μπίλια.
Σε ευχαριστώ πολύ.
Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , παρακαλώ πολύ.
Yiannis_city
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 5:02 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Ιουν 09, 2014 12:41 pm

Δηλαδη προβλεπεις χρηση τρειλορ και σκυλοσπιτου μαζι ε?

Ναι οντως, εκει δεν μπορει να γινει χρηση αυτου που σου εδωσα.

Τελευταια λυση. Βαζεις κανονικα τον κοτσαδορο που θα επιλεξεις εσυ και πανω στον κοιλοδοκο σου κολλανε δεξια και αριστερα 2 τετοιες υποδοχες. Εκει μπορεις να βαλεις απο δεστρες μεχρι και τις βασεις του σκυλοσπιτου (καλυτερη στηριξη). Πιστευω ειναι μια εγκατασταση που δεν δεσμευει η μια την αλλη και το μονο που θα φαινεται θα ειναι 2 τετραγωνες τρυπες στον προφυλακτηρα

Αν δεν βρεις εδω τετοιες υποδοχες, στο ebay βρωμαει ο τοπος. Καλυτερη ολων ειναι η Αμερικανικη Curt. Ειναι λιιιιιγο πιο ακριβες αλλα εχεις το κεφαλι σου ησυχο για παντα.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό Yiannis_city » Δευτ Ιουν 09, 2014 1:04 pm

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι ,αυτό ακριβώς είναι που ήθελα και που εννοούσα δεν ξέρω όμως κάποιον που να μπορεί να μου κάνει αυτές τις κολλήσεις , για αυτό και απευθύνθηκα εδώ μέσα μήπως γνωρίζει ποιος μπορεί να μου κάνει τις κολλήσεις.
Ο κτσαδόρος από όσο γνωρίζω θέλει και πιστοποιητικό εγκατάστασης - έγκριση, από το ebay αν τον αγοράσω πώς θα έχω την έγκριση ?
Yiannis_city
 
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2010 5:02 pm

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Ιουν 09, 2014 8:38 pm

Αυτο θα μας το πει αν εχει παρει καποιος κοτσαδορο απο ebay. Eγω δεν το ξερω φιλε. Μηπως να επαιρνες τον κοτσαδορο απο εδω? Βρηκα στο ebay με λιγο πανω απο 100 ευρω. Ισως αυτος που θα στον βαλει να σου κανει και αυτη την εξυπηρετηση μιας και πρεπει να γινουν τρυπες στο σασι, οποτε τα εργαλεια θα τα εχει.

Αν γινει παντως, θα ειναι τρελλη μοντα. Θα σε βλεπουν στο δρομο με σκυλοσπιτο και τρεηλορ και θα τρελαινονται!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό cchristofis » Πέμ Οκτ 16, 2014 8:29 am

Θοδωρή το σύστημα του αποσπώμενου κοτσαδόρου τι κόστος έχει και πού μπορεί να βρεθεί; Επίσης χρειάζεται άδεια;
Χρίστος Χριστοφής
cchristofis
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 13, 2011 12:36 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Οκτ 17, 2014 8:54 am

Εννοεις για τον κατσαδορο που δειχνω στις φωτογραφιες η' για εναν κανονικο? Αναλογα ποιον θελεις θα πας και σε αναλογο καταστημα. Στα καταστηματα τετρακινησης θα βρεις αυτον που δειχνω και σε ολα τα αλλα τον απλο. Αδεια χρειαζονται και οι οι δυο για να μην βρεις κανεναν μπελα με την ασφαλιστικη σου.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό Dimny » Κυρ Οκτ 19, 2014 3:59 pm

πάντως από την στιγμή που έχεις την μπάρα του κοτσαδόρου δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι και τις 2 μπίλιες εκατέρωθεν ... ο ιμάντας κάλιστα περνάει από την μπάρα και μετά από την θηλιά του και έτσι μοιζάζεται και το όλο το ζόρι και στις 2 πλευρές της μπάρας που πιάνει στο σασί... γιατί αν κοπέι ο κρίκος μπορείς να κάνεις απίστευτα μεγάλη ζημιά στον πίζω σου...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: Τετ Αύγ 27, 2008 11:19 am
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: ΚΟΤΣΑΔΟΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό tassoti4 » Τρί Μαρ 10, 2015 6:03 pm

Παιδια υπαρχει κανενας μεταχειρισμενος κοτσαδορος?
Άβαταρ μέλους
tassoti4
 
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2014 3:46 pm


Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες