κονσόλα οροφής για jimny 2009 και οχι μονο

....για τα δύσκολα

κονσόλα οροφής για jimny 2009 και οχι μονο

Δημοσίευσηαπό strag » Δευτ Ιαν 21, 2013 12:58 am

καλησπέρα...
θέλοντας να διαμορφώσω λίγο το εσωτερικό του jimny σχεδίασα μία κονσόλα οροφής περίπου σαν αυτή με σκοπό να φιλοξενήσω εκεί to CB - θερμόμετρο εσω-εξω θερμοκρασίας - πρίζα 220v από inverter ιδιοκατασκευή από παλιό ups - αεροπορικό διακόπτη για την αποσύμπλεξη των πλυμνών (κοντες σχέσεις μόνο πίσω) - πλαφονιέρα για τα πισω καθίσματα - βάση για φακό και για πολυεργαλείο leatherman - και ίσως ένα μικρό ντουλαπάκι για μικροαντικείμενα - χώρο για ακόμη ένα πάνελ με διακόπτες που θα χρειαστούν στο μέλλον...και ότι άλλο προκύψει...τα σχέδια τα έχω εξάγει και σε PDF και είναι διαθέσιμα ελέυθερα να τα ανεβάσω εδώ και να τα πάρει όποιος θέλει και να τα μετατρέψει όπως θέλει.... η κατασκευή θα συναρμολογηθεί και θα γίνει επένδυση με αφρολεξ λεπτό και δερματίνη ή σκέτη δερματίνη
τα σημε'ια που θα βιδωθεί θα είναι για μπροστά στη βάση του καθρέπτη και για πίσω θα πιάσει στην μπάρα στη μέση του ουρανου...
τα αρχεια εδω
εάν θέλετε να τα εκτυπώσετε θα πρέπει να έχετε σχετικά ενημερωμένη έκδοση του adode reader που να επιτρέπει την εκτύπωση πόστερ και επιλέξτε να εμφανίζονται τα σημάδια κοπής ( cut marks).... και εκτύπωση σε κλίμακα 100% ..λογικά θα σας χωρίσει κάθε pdf σε 4 σελίδες Α4 ....ενώστε τις 4 σελίδες του κάθε αρχείου και μετά ενώστε τα 4 αρχεία ΈΤΟΙΜΟ c

η πλευρά που θα ακουμπά στον ουρανό δεν χρειάζεται μετατροπή ταιριάζει κουτί...το κάτω μέρος διαμορφώνεται ανάλογα με τις ανάγκες του καθένα μας...

τέλεια θέση και για τους διακόπτες των ARB συμφωνείτε Huh?

άντε θα χαρώ πολύ να το δω σε πολλά jimny με διαφορετικές παραλλαγές ...όποιος ξεκινήσει μην ντραπεί να το πεί...θέλουμε και φοτο !!!!! ομαδική εργασία !!!!

εννοείτε ότι όποιος έχει απορίες ρωτάει.... και το σχέδιο σε dxf και dwg αρχεία για όποιον θέλει να το επεξεργαστεί
σε μορφη dwg
σε μορφη dxf

ΠΡΟΣΟΧΗ
για λόγους ασφαλείας καλό θα ήταν να φτιαχτεί από υλικό που να "τσαλακώνεται" σε περίπτωση ατυχήματος(μακριά από εμάς...) π.χ χάρμποτ με σημεία δεσίματος-κολλήματος-καρφώματος και όχι κόντρα πλακέ μιας και το τελευταίο είναι αρκετά σκληρό..[/url]
let it be as it is.....jimny
Άβαταρ μέλους
strag
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 2:48 pm

Δημοσίευσηαπό pavlos » Δευτ Ιαν 21, 2013 8:41 am

Εύγε για την μελέτη που έκανες, και όποιος κάνει αυτή ή κάποια άλλη εφαρμογή θα χαρούμε πολύ όλοι μας αν μας ενημερώσει..!!!!!
Άβαταρ μέλους
pavlos
El Presidente
 
Δημοσιεύσεις: 1176
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2008 9:02 am
Τοποθεσία: νησιά: BOUROU BOUROU

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Ιαν 21, 2013 8:06 pm

Εικόνα
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό jimny_rodos2 » Τρί Ιαν 22, 2013 12:32 pm

jimny_rodos2
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2010 10:18 am

Δημοσίευσηαπό jimny_rodos2 » Τρί Ιαν 22, 2013 12:35 pm

jimny_rodos2
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2010 10:18 am

Δημοσίευσηαπό strag » Τετ Ιαν 23, 2013 12:27 am

δεν το εχω κατασκευάσει ακόμη...περιμένω να βρω hardboard ..το έχω φτιάξει 2 φορές με χαρτόνια χοντρά για πατρόν και μετά του πήρα τα μέτρα και το πέρασα σε cad .. το κάτω μερος προσαρμόζεται στις ανάγκες του καθενα μας...γίνεται και πολυεστερικο αρκεί να βγάλεις καλούπι...εγώ θα τ κάνω από hardboard με πιρτσίνια και μικρές μεταλικές γωνίες στα δεσίματα..
let it be as it is.....jimny
Άβαταρ μέλους
strag
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 2:48 pm

Δημοσίευσηαπό jimny_rodos2 » Τετ Ιαν 23, 2013 7:37 am

μαλιστα, εγω το σκεφτομαι με λευκο πλεξι εσωτερικα γωνιτσες αλουμινιου και με πριτσινια και ενα εσωτερικο φως που να αναβει μεσα στο πλεξι ετσι για να θυμιζει καγκουρα!!!! εχω εναν φιλο με cnc και λεω να μου τα κοψει εκει..... ευχαριστω για τα σχεδια!
jimny_rodos2
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2010 10:18 am

Δημοσίευσηαπό strag » Τετ Ιαν 23, 2013 10:29 am

καλημέρα
τώρα ζήλεψα !!!!!! CNC είπες ??? καλή φάση ....καλή φάση και το plexiglass ..αν κάνεις και επένδυση στα καλώδια θα είναι σούπερ....αλλά στις μεγάλες αναταράξεις αν χτυπάς το κεφάλι σου θα πονάει αρκετά...τουλάχιστον στρογγύλεψε τις γωνίες και τις ακμές...γιαυτό δεν το σχεδίασα με μεγάλο ύψος για να μην κοπανάμε τα κεφάλια μας. αλιώς στο πίσω μέρος κάτω από την κούρμπα που κάνει μπορείς να προσθέσεις ύψος προς τα κάτω και να σου βγάλει ντουλαπάκι...αν χρειαστείς τα σχέδια σε άλλη μορφή πχ για corel πέσμου να τα μετατρέψω και να τα ανεβάσω...εδώ έχω βρεί έναν με CNC αλλά θα μου κοστίσει αρκετά οπότε με βλέπω να τα κόβω με το χέρι :cry: ..
let it be as it is.....jimny
Άβαταρ μέλους
strag
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 2:48 pm

Δημοσίευσηαπό strag » Τετ Ιαν 23, 2013 10:40 am

με το φώς εσωτερικά όμως δεν θα σε ενοχλεί στην οδήγηση? εκτός και αν το ενεργοποιείς μόνο όταν το έχεις παρκαρισμενο σε περατσάδα όμορφων καλίγραμων δίμετρων νεανίδων ή σε καγκουροπιάτσες :wink: :wink: εγώ ξεκίνησα το project αυτό με σκοπό να προσθέσω φώς στα πίσω καθίσματα ώστε να μην με ενοχλεί στην οδήγηση γιατί ως γνωστό εάν το φώς είναι πίσω από το κεφάλι σου δεν σε εμποδίζει στην οδήγηση..αν έχεις την μπροστινή πλαφονιέρα αναμμένη σε στραβώνει ..και αυτό γιατί όταν ήταν νεογέννητη η κόρη μου δεν ένιωθα ασφάλεια να την έχω στο σκοτάδι στο πίσω κάθισμα με τη μαμά...έτσι είχα επιστρατεύσει ένα φακό κεφαλής και τον είχα αναμμένο στη μικρή σκάλα δεμένο στο χερούλι στήριξης των πίσω επιβατών ..
let it be as it is.....jimny
Άβαταρ μέλους
strag
 
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2010 2:48 pm

Δημοσίευσηαπό jimny_rodos2 » Τετ Ιαν 23, 2013 12:54 pm

μολις μιλησα με τον φιλο που εχει το CNC και το χαλασε..... κλαψ!!!! οποτε μαλλον με το χερι θα τα κανω και εγω, μου εδωσε μια μικρη ελπιδα αλλα βλεπουμε!!!!! το φως ναι θα ενοχλει αλλα λεω να αναβει μονο οταν θελουμε εμεις. οσο για τις δυμετρες φιλε μου τις απομακρυνουν οι δυο μου κορες που δεν αφηνουν θυληκο να πλησιασει το μπαμπα τους....... και να σκεφτεις ειναι μονο 5.5 χρονων !!!
jimny_rodos2
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 05, 2010 10:18 am


Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες