ΣΟΣ : Σοβαρο προβλημα με pull bar!

....για τα δύσκολα

ΣΟΣ : Σοβαρο προβλημα με pull bar!

Δημοσίευσηαπό Antwnis » Σάβ Σεπ 25, 2004 1:19 pm

Αγαπητοι φίλοι γεια σας!
κανοντας κ εγω μια αρχή στο club, θελω να ρωτησω κατι πολυ πολυ σημαντικο!
Αγορασα πριν λιγες μερες ενα vitara.
Βλεποντας ολο και περισσοτερος κοσμος να εχει Pull bar, αγορασα κ εγω ενα inox, και το τοποθετησα....
Την επομενη μερα ομως εμαθα απο φιλους οτι ειναι παρανομο, και ρωτησα ΟΛΕΣ σχεδον τις ασφαλιστικες για το κατα ποσο με ασφαλιζουν.
Ετσι εμαθα πως Ο,ΤΙ και αν συμβει, αν χτυπησω καποιον, ακομα και ΑΝ ΦΤΑΙΕΙ εκεινος, η ασφαλιστικη μου θα τον αποζημιώσει αλλα ΜΕΤΑ ΘΑ ΤΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!!!!!!!!!!!!!!! γιατι εχω κανει μετατροπη στο αυτοκινητο, η οποια ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!
Εψαξα να δω αν μπορω να βγαλω αδεια για το pull bar και ΔΕ γινεται!
εχει κανεις καποια ιδεα ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ????
Antwnis
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Σάβ Σεπ 25, 2004 4:03 pm

Κατ΄ αρχήν δεν λέγετε Pull Bar, αλλά Bull Bar.
Σε ελεύθερη μετάφραση δηλαδή... βοϊδόμπαρα!
Το βάζουν οι τσοπάνηδες που κατοικούν στη Β. Αμερική για να σπρόχνουν τα βόδια τους χώρις να πάθει ζημιά το αυτοκίνητό τους και από εκεί έχει βγει και το όνομα.
Αν είσαι και εσύ τσοπάνος και η χρήση του αυτοκινήτου σου είναι καθαρά κτηνοτροφική τότε άστο όπως είναι, αλλά μη βγαίνεις με αυτό στους δρόμους.
Αν δεν έχεις σχέση με την κτηνοτροφία τότε πολύ απλά πέταξέ το για τους εξής λόγους:
1) δε νομίζω να σου προσφέρει κάτι, αφού δεν έχεις βόδια.
2) σε περίπτωση που τρακάρεις με κάποιον, φταις δε φταις, τον πληρώνεις εσύ αφού έχεις κάνει παραποίηση του αυτοκινήτου.
3) αν χτυπήσεις έναν πεζό θα του κάνεις πολύ μεγαλύτερη ζημιά από όταν στην ίδια ακριβώς περιπτωση δεν είχες την μπάρα για τα βόδια.
4) γιατί αν κυκλοφορείς με βοϊδόμπαρα σε κυριλέ περιοχές οι γνώστες θα σε περνάνε για τσοπάνο.
5) γιατί είναι μόδα που απευθύνετε σε μη έχοντες το μυαλό να σκεφτούν τι πραγματικά τους χρειάζετε, αλλά βάζουν στο αυτοκίνητό τους ότι τους πουλάνε οι διάφοροι έμποροι.
Ελπίζω να σε κάλυψα :)
GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό Jimnys » Σάβ Σεπ 25, 2004 7:03 pm

Jimnys
 

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Σάβ Σεπ 25, 2004 7:30 pm

GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό Jimnys » Σάβ Σεπ 25, 2004 7:35 pm

Jimnys
 

Δημοσίευσηαπό Antwnis » Σάβ Σεπ 25, 2004 8:51 pm

Antwnis
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Σάβ Σεπ 25, 2004 10:11 pm

GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό Antwnis » Σάβ Σεπ 25, 2004 10:49 pm

Antwnis
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό IKE » Κυρ Σεπ 26, 2004 12:50 am

Δεν είναι όλα παράνομα, τα πλαστικά της αντιπροσωπίας δεν έχουν πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Κυρ Σεπ 26, 2004 10:28 am

Βρε Αντώνη δεν μπορείς να το καταλάβεις: Τα μεταλικά Bull Bars και ότι ΜΕΤΑΛΙΚΟ έχει μπει στο αυτοκίνητο είναι παράνομο! Όπως και οι κοτσαδόροι. Τράκαρα κάποιον σε μποτιλιάρισμα από πίσω και με πλήρωσε, απλά και μόνο γιατί είχε κοτσαδόρο! Αν του έκανα ζημιά θα τον πλήρωνα και εγώ, αλλά δεν του έκανα, μόνο ο δικός μου προφυλακτήρας τρύπησε, οπότε με πλήρωσε γιατί αν δεν είχε κοτσαδόρο δεν θα πάθενα τίποτα!
Γιατί δεν γράφει η τροχαία όσους έχουν? Ίσως γιατί έχουν μάθει να γράφουν για άδεια, δίπλομα, ζώνη, ασφάλεια, ΚΤΕΟ, ταχύτητα. Έχεις δει να γράφουν κανέναν επειδή δεν ανάβουν τα φλας του? Ή επειδή τα λάστιχά του είναι φθαρμένα?
GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό joseph » Κυρ Σεπ 26, 2004 4:43 pm

εχω δει εγω βαζελακο :D

και λιγη ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ δεν βλάπτει.......... δεν σκοτώσαμε και κανέναν!

και αν θελει το ΟΡΓΑΝΟ να σε γραψει , θα το κάνει........ολο και κατι θα βρει,
σημασία εχει ο τρόπος που θα του μιλήσεις. και σε συμβουλεύω να του μιλήσεις οσο λιγοτερο μπορείς !

πχ. με εχει κυνηγήσει μπατσος στην εθνική , με έπιασε με 190 χιλιόμετρα/ώρα, και δεν μίλησα καθόλου (οτι ελεγε του ελεγα οτι έχει δικιο) και έφυγα με ενα απλό , μη σε ξαναπιάσω!!!!!!!

απο τότε που παράτησα την ταχύτητα και πήρα το jimnaki οι μπάτσοι ,ουτε που κοιτουν το αμαξι!

και σκέφτομαι να το γεμίσω γυρω γυρω σήδερα.....




ακουω βροχη εξω......παω καμια βολτιτσα !!!
ciao !
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό Antwnis » Κυρ Σεπ 26, 2004 7:00 pm

παιδια επειδη βλεπω οτι εισαστε φοβερα ατομα, ειλικρηνα οταν πατε ΧΑΛΑΡΗ εκδρομη, θελω να ερθω.... ΧΑΛΑΡΗ ΛΕΜΕ...
μη με γκρεμοτσακισετε...
μαμισιο αμαξι εχω...
αυριο πρωι αλλαζω λαστιχα κ αΚΟΜΑΑΑ δε ξερω αν κανω καλη επιλογη...
καποιοοοοςςςς να βοηθησει,
Antwnis
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό joseph » Κυρ Σεπ 26, 2004 7:39 pm

Antwnis
1oν) και εγω "μαμα" αμαξι εχω.........!!!!
2ον) τι λάστηχα θα βάλεις?εγω τα μισελεν σε Α/Τ που εχω ειμαι ευχαρηστημένος, ρωτα και τον jimnyblue που εχει μια μικρή εμπειρία απο τα λαστηχα μου ,(πηγένωντας Αγ.Αννα , θυμασαι Γιωργο? STi ? )
και
3ον) τριτη ή τετάρτη εχω ακούσει μια χαλαρη, απλά παρακολούθησε το τopic "Ζητείται παρέα για βόλτα" .
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

nai ua ton rotisw...

Δημοσίευσηαπό Antwnis » Κυρ Σεπ 26, 2004 9:33 pm

Αυριο πρωι εχω κλεισει ραντευοθ.. κ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ!!
ΔΕ ΘΕΛΩ να καταπονω ουτε στο παραμικρο το αμαξι. Ειναι και αστρωτο ακομα (1000χμλ)....
Αλλα φοβαμαι πως θα κανω ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ κ θα φαω φρικη...
Εχω φαει ΑΡΚΕΤΕΣ αυτο το καιρο:
1) αγορασα το αμαξι..μετα απο 5 μερες το βρηκα 3500 ευρω λιγοτερο στην AUTO PROFIT!!! FRIKH 1h
ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟΥΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΥΣ PERSONAL BEST για πρωτο service και μου το ΧΤΥΠΑΝΕ!!
Πανε να το φτιαξουνε και του ΓΑ#$#@ΝΕ τη μανα στα χτυπηματα κ στα βουλιαγματα!!! ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝΕ, 5 ΜΕΡΩΝ ΑΜΑΞΙ!!!!!
ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΒΑΦΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.. ΑΣΧΕΤΟΙ στην Personal Best Aλιμου.
2) φρικη 2η ...με αλλα 600 ευρω απο οσο το πηρα απο την Personal BEST επερνα το 2λιτρο 3θυρο...(απο την profit)
3) αγοραζω κατι σκαλοπατακια 250 ευρω απο ενα ΑΠΑΤΕΩΝΑ στη χρυση ευκαιρια.. μαπα..ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ, τα πηγα πισω κ μου εδωσε 150 ευρω κ με το ζορι... τι να τα εκανα?
4) αγοραζω pull bar! ΤΕΛΕΙΟ, ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ, το βαζω, ΤΡΕΛΛΑ!!! ΘΑ ΣΑΣ ΣΤΕΙΛΩ ΦΩΤΟΣ!! αλλα μετα εμαθα οτι ειναι ΚΑΡΑΠΑΡΑΝΟΜΟ και αν γινει κατι με ΠΗΔΗ#$#(@)$#@ΞΑΝΕ και το ξηλωνω...
5) εκανα μια δουλεια ενα μηνα και με πληρωσανε το 1/3 γιατι ΔΕ ΓΡΑΨΑΝΕ λεει τις μισες μερεσ!! η εταιρια εκλεισε κ εγω πηρα τον ΠΟΥ#$$#(@)%ΛΟ....

Ε ΜΗ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΛΑΣΤΙΧΑ ΡΕ ποθ$%$#στη μου ))))

ε???
σωστα?
Antwnis
 
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2004 1:11 pm

Δημοσίευσηαπό IKE » Κυρ Σεπ 26, 2004 11:33 pm

Αρχηγέ μας σπάραξες την καρδιά!

Ηρέμησε λίγο!

Για τα λάστιχα αν δεν είσαι σίγουρος μην τα βάλεις ακόμα, σε κηνηγάει κανένας?? Τα Geolander είναι καλή επιλογή πάντως.

Για τις φρίκες σου:

1)Τσέκαρε αν όντως είναι ακριβώς το ίδιο αμάξι με αυτή τη διαφορά και αν όντως είναι πάρτο απόφαση και ας το ξέρουν οι επόμενοι.

1α)που σου το χτήπησαν στο σέρβις??? προφανώς και θα έπρεπε να σου φτιάξουν οποιαδήποτε ζημιά και να σε αποζημιώσουν αν και εσύ λές πως σου έκαναν και άλλες (!), περίεργη ιστορία , για πες λεπτομέρειες.

2)Η φρίκη αυτή είναι η ίδια με την φρίκη του 1

3) Πήρες ένα καλό μάθημα όμως με κόστος μόλις 100 ευρώ :)

4) Τι Bull Bar αγόρασες? Αν είναι της αντιπροσωπίας κατα 99% είναι νόμιμο, αντί να ράβεις και να ξηλώνεις ρώτα πρώτα και μετά πράξε

5) Αυτό δεν έχει σχέση με το αυτοκίνητο !!!!!!----------->

[/color]
Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες