Ποδια τρανφερ σιδερενια 9kgr η αλουμινιου6kgr?

....για τα δύσκολα

Ποδια τρανφερ σιδερενια 9kgr η αλουμινιου6kgr?

Δημοσίευσηαπό xarsiaba » Παρ Φεβ 25, 2011 10:26 pm

Kαλησπερα.θελω να βαλω μια ποδια τρανσφερ κ ειμαι μεταξι δυο με παρομοια τιμη 1]της ασφηρ απο αλουμινιο [νεα]τετρακινηση, η 2]μεταλικη απο pro Track.gr.Τι πρωτινετε?
xarsiaba

Δημοσίευσηαπό xarsiaba » Παρ Φεβ 25, 2011 10:36 pm

Επισης ξεχασα να αναφερω οτι η μεταλικη ΄΄πιανει΄΄ πανω στο σασι,ενω η αλουμινιου στης βασεις του τρανσφερ.Εχει καποιος δωκιμαση τη μεταλικη?
xarsiaba

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ » Σάβ Φεβ 26, 2011 1:58 pm

xarsiaba έγραψε:Επισης ξεχασα να αναφερω οτι η μεταλικη ΄΄πιανει΄΄ πανω στο σασι,ενω η αλουμινιου στης βασεις του τρανσφερ.Εχει καποιος δωκιμαση τη μεταλικη?

ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΠΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΟΥ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ.ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΩΛΟ. :D
ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ

Δημοσίευσηαπό Dimny » Τρί Σεπ 06, 2011 7:13 pm

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ έγραψε:
xarsiaba έγραψε:Επισης ξεχασα να αναφερω οτι η μεταλικη ΄΄πιανει΄΄ πανω στο σασι,ενω η αλουμινιου στης βασεις του τρανσφερ.Εχει καποιος δωκιμαση τη μεταλικη?

ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΠΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΟΥ ΣΚΟΥΡΙΑΖΕΙ.ΕΓΩ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΩΛΟ. :D

+100

εγώ έβαλα την σιδερένια ποδιά και έχει σκουριάσει χωρίς να έχω καν παει πολύ χώμα.... :cry:
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό kermit » Τετ Σεπ 07, 2011 8:10 pm

ναι, αλλα εγω με την αλουμινιου εχω σπασει βαση τρανσφερ χωρις να παθει τιποτε η ποδια.... (βλεπε ελαστικοτητα...)
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ » Πέμ Ιαν 19, 2012 6:17 pm

kermit έγραψε:ναι, αλλα εγω με την αλουμινιου εχω σπασει βαση τρανσφερ χωρις να παθει τιποτε η ποδια.... (βλεπε ελαστικοτητα...)

Δεν νομίζω να φταίει η ποδιά αλουμινίου κάπου θα βρήκε ή ήταν ελατωματικό μήπως πέρασες από τίποτα κλαδιά και το χτύπησαν. :!: :?:
ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ

Δημοσίευσηαπό KAPI » Παρ Ιαν 20, 2012 2:39 pm

ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ έγραψε:
kermit έγραψε:ναι, αλλα εγω με την αλουμινιου εχω σπασει βαση τρανσφερ χωρις να παθει τιποτε η ποδια.... (βλεπε ελαστικοτητα...)

Δεν νομίζω να φταίει η ποδιά αλουμινίου κάπου θα βρήκε ή ήταν ελατωματικό μήπως πέρασες από τίποτα κλαδιά και το χτύπησαν. :!: :?:

Όλα τα παραπάνω είναι σωστά:
η αλουμινίου είναι ελαφρύτερη αλλά τσαλακώνει πιο εύκολα,
η σιδερένια προφυλάσει αλλά σκουριάζει.
Εγώ έχω βάλει σιδερένια και με έχει σώσει σε απροσεξία μου σε βράχια. Θα τη ξαναβάψω όταν δω σημάδια σκουριάς.
George
Πήραμε τον κακό δρόμο!
KAPI

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Παρ Ιαν 20, 2012 4:42 pm

εχω μια απορια...αν πεις να την φτιαξεισ μονος σου βγαζοντας ενα πατρον απο καποιον που εχει ηδη μια ποδια ποσο θα κοστισει????? ξερει κανενας???
Άβαταρ μέλους
georgekoko

Δημοσίευσηαπό JEO » Κυρ Ιαν 22, 2012 11:28 pm

Εγω θα την εφτιαχνα απο ανοξειδωτο ατσαλι 2-3mm. Αρκετα δυνατο ωστε να μην σκιστει απο βραχο και σιγουρα δεν σκουριαζει με τιποτα.

Υπολογιζω το κοστος σε περιπου 100 ευρω.
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό georgekoko » Δευτ Ιαν 23, 2012 4:09 pm

αρα συμφερει!! αν κρινω απο τις ηδη υπαρχουσες τιμες και το ανοξειδοτο δεν σκουριαζει ποτε!!! και αν κανεισ και μια μαζικη παραγγελια σιγουρα θα βγει ποιο φθηνα....
Άβαταρ μέλους
georgekoko

Δημοσίευσηαπό Dimny » Δευτ Ιαν 23, 2012 4:30 pm

100 ευρώ για κάποιον που έχει , τα εργαλεία και τον χρόνο να το κανει μόνος του...

Εγώ την πήρα για 150 ευρώ σιδερένια (κόκκινη ) που έχει σκουριάσει και όλας.

Η επόμενη μου θα είναι από ανοξείδωτο ατσάλι...
Άβαταρ μέλους
Dimny
HJC Member

Δημοσίευσηαπό ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ » Τρί Δεκ 17, 2013 6:15 pm

Dimny έγραψε:100 ευρώ για κάποιον που έχει , τα εργαλεία και τον χρόνο να το κανει μόνος του...

Εγώ την πήρα για 150 ευρώ σιδερένια (κόκκινη ) που έχει σκουριάσει και όλας.

Η επόμενη μου θα είναι από ανοξείδωτο ατσάλι...

Καλησπέρα τελικα ναι η αλουμινιου είναι και πιο ακριβη και τσαλακώνετε ευκολα εκτος αν είναι από ντουραλουμινιο.Εγω κατελειξα στην ανοξειδωτη των 2.5 χιλιοστών που εχω και κατι ρεταλια ετοιμα τωρα μονο θελω τοις διαστασεις .Ξερει κανεις πως θα τοις βρω ή να φτιαξω πατρον ;;
ΣΤΑΥΡΟΣ 4Χ4
ΣΤΑΥΡΟΣ ΤΣΙΤΙΡΙΔΗΣ

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης