Επιλογή εργάτη

....για τα δύσκολα

Επιλογή εργάτη

Δημοσίευσηαπό kermit » Τετ Δεκ 15, 2010 7:23 pm

Μιας και περιμένω τον αι-Βασίλη, λεω αν κολλήσουν οι ταρανδοι να παω να τον τραβήξω. Το πολύ πολύ να τον παρω μαζί, τι ελκηθρα και αηδίες τωρα,στο 2010 ζούμε, μιας και ειναι κοκκινο το jimnaki, (εμαθα και προσφατα και απο το φορουμ οτι μπορεί να παέι και με 200), θα τα μοιρασουμε μαζί τα δώρα.

Για τα τον ξεκολλήσω όμως θέλω εναν εργατη.

Θα προτιμούσα να μήν φαίνεται απο έξω, να χωθεί καλά με λιγο κόψιμο απο πάνω στον προφυλακτήρα. Μια λύση που είδα φορεμένη μου αρεσε, tabor 9 ειναι το entry της warn. με πιο λεπτο φουρφουρι του ψυγείου μπαίνει ακριβώς και μαλστα χωραει να βιδωθεί ανάμεσα στο πλαίσιο ( μου φαίνεται κάπως πιό στιβαρό..)και δεν εξέχει καθόλου απο τον προφυλακτήρα.
Υπάρχουν και αλλες επιλογές. Τ-max, warn 8, 9 κλπ, αλλα θέλω μια αποψη απο την συμβίωση μαζί τους.

ΥΓ, σορρυ κιόλας, δεν με ενδιαφέρουν απόψεις "Καλός είναι", "όλοι αυτόν βάζουν","παρτον και θα με θυμηθείς κλπ"..αυτά τα ακούω και απο τους πωλητές. Με ενδιαφέρει το γιατί πιστεύει κάποιος οτι μια λύση είναι σωστή.

thanks in advance
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Πέμ Δεκ 16, 2010 3:34 am

Χρηστο εγω πιστευω πως οι καλυτεροι ειναι οι Warn αλλα επισης και πολλοι ακριβοι. Οποτε θα πηγαινα σε κατι πιο οικονμικο το πιο πιθανο ειναι T-Max και εννοειται αν μπορεις βαλε σχοινι! Για το θεμα του ποσο θα χωραει και αυτα δεν ξερω αλλα καλο ειναι να δεις και τι αλογα βγαζουν.
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Πέμ Δεκ 16, 2010 12:23 pm

O 9000 της Warn που εχω εδώ και 6 χρόνια έχει τρβήξει τα άπειρα καροτσάκια και αρκετά πολυ μεγαλύτερα 4χ4 χωρίς να κάνει κιχ . Αυτό ήταν όμως πριν 6 χρόνια . Τοτε υπήρχαν ακόμη κάποιοι εργάτες made in other than China . Τώρα ολοι ειναι από Κϊνα . Ακόμη και αυτοί που λένε οτι είναι από κάποια άλλη χώρα ή θα είναι συναρμολογημένοι εκεί ή ο μεσάζοντας που κάνει το φασόν είναι .
Τώρα ειδικά αν δεν επρόκειτο ποτε να τρέξω αγώνα που χρειάζεται εργάτη θα αγόραζα οτι πιό φτηνό και θα ήξερα από πρίν οτι υπάρχει η περίπτωση να καεί . Διάλεξε κάτι με τους περισσότερους ίπους στο μοτέρ και με αργό τράβηγμα για να κουράζεται οσο λιγότερο γινεται το μοτερ. Εκτός εάν πάς σε αγώνες με εργάτη τότε η ταχύτητα είναι αχρείαστη και απλά κουράζει το μοτέρ. Και αλλαξε μπαταρία στο καροτσάκι , φρόντισε να είναι μέσα στο budget σου .
Κάποια σχόλια που έχω διαβάσει για τις τοποθετήσεις (το χαμηλά ψηλά ) δεν ισχύουν . Αν θες να είναι ψηλά βάλε ενα βοδυ λιφτ (τσεκαρε ποσο χρειάζεται και βάλε το μικρότερο δυνατό)και βάλε μετά τον εργάτη πάνω από τα ράμφη.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Πέμ Δεκ 16, 2010 4:47 pm

Νομιζω γινεται και πιο ψηλα αλλα πρεπει να αλαχτει η θεση του ψυγειου κ γενικα εχει δουλιτσα, εγω δεν ηθελα να μπω σε τετοια ταλαιπωρια
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Παρ Δεκ 17, 2010 1:54 pm

Μεγαλο θεμα ανοιξες τωρα, να στα πω εν συντομια.Αγοραζεις οτι θες εκτος απο tabor, ειναι η απατη του αιωνα.Κορυφαιοι οι warn αλλα ακριβοι, πολυ καλοι και φθηνοι οι t-max αν και οντως Κινεζικοι, αλλα απροβληματιστοι.Να σου πω μια αλλη ιδεα?come up.Δεν ειναι Κινα αλλα Taiwan,μην το γελας η ποιοτητα ειναι η μερα με την νυχτα, παρα πολυ καλοι εργατες και με κορυφαια Ελληνικη αντιπρωσωπεια που εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο ανταλλακτικα και ετοιμοπαραδωτα επι τοπου, δυστυχως και αυτοι ακριβοι.Αλλαζεις μπαταρια με οσο το δυνατον περισσοτερα AH, αν τον βαλεις ομορφα χαμηλα οπως ολοι, μην ξεχασεις να κανεις body lift οπως λεει ο Πανος.Να εχεις μαζι σου παντα μακαρα και να θυμασαι ΠΑΝΤΑ οτι τα κιλα που λεει κανενας εργατης δεν μπορει να τα τραβηξει γιατι δεν του δινουμε το ρευμα που χρειαζεται.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Παρ Δεκ 17, 2010 1:55 pm

Μεγαλο θεμα ανοιξες τωρα, να στα πω εν συντομια.Αγοραζεις οτι θες εκτος απο tabor, ειναι η απατη του αιωνα.Κορυφαιοι οι warn αλλα ακριβοι, πολυ καλοι και φθηνοι οι t-max αν και οντως Κινεζικοι, αλλα απροβληματιστοι.Να σου πω μια αλλη ιδεα?come up.Δεν ειναι Κινα αλλα Taiwan,μην το γελας η ποιοτητα ειναι η μερα με την νυχτα, παρα πολυ καλοι εργατες και με κορυφαια Ελληνικη αντιπρωσωπεια που εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ απο ανταλλακτικα και ετοιμοπαραδωτα επι τοπου, δυστυχως και αυτοι ακριβοι.Αλλαζεις μπαταρια με οσο το δυνατον περισσοτερα AH, αν τον βαλεις ομορφα χαμηλα οπως ολοι, μην ξεχασεις να κανεις body lift οπως λεει ο Πανος.Να εχεις μαζι σου παντα μακαρα και να θυμασαι ΠΑΝΤΑ οτι τα κιλα που λεει κανενας εργατης δεν μπορει να τα τραβηξει γιατι δεν του δινουμε το ρευμα που χρειαζεται.
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Παρ Δεκ 17, 2010 2:51 pm

Ειχαμε ακριβώς την ίδια συζήτηση με εναν φίλο πρίν μερικές μέρες . Και εκείνος , επαγγελματίας , έλεγε ακριβώς το ίδιο για τους εργάτες και την χώρα παραγωγής .
Η πείρα από εισαγωγές από την Taiwan μου λέει άλλα όμως . Ολα σχεδόν τα brand names που εισάγονται από την Taiwan με εξαίρεση αυτά που έχουν σχέση με υψηλή τεχνολογία και κάποια ελάχιστα ακόμη που ανήκουν σε τομείς που χρειάζεται υψηλό quality control κατασκευάζονται στην Κϊνα . Το μαγαζί στην Taiwan ή απλά κάνει μια εισαγωγή και πληρώνει εναν ελάχιστο φόρο αφού η Taiwan έχει preferred status με την Κίνα ή απλά προσθέτει το 30% στο κόστος παραγωγής , που πάει να πεί οτι τελικά ακόμα και προιόντα υψηλής τεχνολογίας είναι designed in Taiwan , manufactured in China .

Πιό σημαντικό λοιπόν είναι να υπάρχουν ανταλακτικά για τον εργάτη και η αντιπροσωπεία να είναι γνωστή και με ιστορικό που να δείχνει οτι καταλαβαίνει οτι δεν πουλάει το τρελλό quality control και τα προιόντα της έχουν πάντα ενα ποσοστό κατασκευαστικού λάθους ....παρά ποιόν εργάτη θα επιλέξω . Αυτός που θα τον βάλει να ξέρει την δουλειά του και να προσέξει την λεπτομέρεια και να μην πουλάει και τοποθετεί σε ενα λαστιχομάγαζο από ελαστικά μέχρι κινητήρες χαχαχαχαχα .....οχι οτι δεν μπορεί να ξέρει αλλά ..........

Και υπάρχουν επίσης μαγαζιά που θα σου χρεώσουν για την τοποθέτηση παραπάνω λεφτά ....δές τι κάνουν και ζητάνε παραπάνω λοιπόν . Οχι επειδή είναι γνωστοί στο χώρο . Γνωστοί στο χώρο οι πιό πολλοί είναι επειδή είναι ...ασε μην πώ τι είναι.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό JEO » Παρ Δεκ 17, 2010 4:56 pm

Πες το, πες το.... Δωσε τον.....


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator
 
Δημοσιεύσεις: 3441
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 6:45 pm
Τοποθεσία: Χαμένη Ατλαντίδα.

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Κυρ Δεκ 19, 2010 10:39 am

Παναγια μου γρηγορουσα στο λαιμο να σε φιλουσα.Τι καρφωμα ηταν αυτο?Τι να δωσει ρε jeo?ΟΛΟΙ καταλαβαμε για ποιους μιλαει.Στεγνα τους εδωσε.Οσο για Ταιβαν-Κινα δεν συμφωνω απολυτα.Στα ηλεκτρονικα που ξερω καλα, σιγουρα δεν ισχυει.Τα προιοντα της Ταιβαν ειναι καλυτερα απο Κινα, εστω και αν ειναι Κινεζικα, γιατι ελεγχονται, εκει που βασικα υστερει η Κινα.Σε αλλα προιοντα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια, αλλα 2 εμπειριες που εχω να στις αναφερω.Μιλαω με καποιους Ταιβανεζικους οικους 4χ4 εδω και καιρο και τους παρακαλαω να μου πουλησουν η να μεσολαβησουν για να παρω καλυτερη τιμη σε Κινεζικες μπλοκαδουρες και αυτοι επιμενουν φανατικα να με παραπεμπουν στην arb.Δεν θελουν να πουλησουν Κινεζικα μπλοκε με τιποτα παρολο που παραδεχονται οτι η arb ειναι υπερβολικα ακριβη.
Και το δευτερο αφορα αποκλειστικα τους come up.Εχω ανοιξει και κανει φιλο και φτερο σχεδον ολους τους εργατες και σε πληροφορω πως αν γνωριζεις απο μοτερ dc και μειωτηρες θα συμφωνουσες μαζι μου οτι οι come up ειναι παρα πολυ καλοι εργατες και πολυ ποιοτικα φτιαγμενοι.Ουτε come up πουλαω ουτε καν που εχω αλλα λεω την αληθεια.Δεν ειναι οι καλυτεροι και γρηγοροτεροι στον κοσμο αλλα ειναι παρα πολυ καλοι.Και αν σκεφτω και το θεμα των ανταλακτικων που συμφωνουμε απολυτα....
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Κυρ Δεκ 19, 2010 1:29 pm

Ο φίλος που ανέφερα το ίδιο λέει για τους come-up και την ποιότητα τους . Δε ξέρω αν ισχύει αλλά αφού το λέτε και οι δύο που έχετε κάποια ιδέα από αυτά τείνω να σας πιστέψω...οτι είναι ποιοτικοί εννοώ . Στο εάν είναι Κίνα Ταιβαν δεν θα τα χαλάσουμε . Αφού δεν είναι από την Μογγολία καλοί θα είναι ...δε κάνω πλάκα σε κανα δυο χρόνια θα βλέπεις made in China και θα λές πάλι καλά.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό kermit » Κυρ Δεκ 19, 2010 10:07 pm

Μαλιστα.
Ευχαριστώ για τις γνώμες κατ αρχήν.
Μιλώντας για διαθεσιμότητα ανταλλακτικών περιορίζόμαστε στους 3 ήδη αναφερθείς οίκους? Υπάρχει κάποιος αλλος να τσεκαρω?
Απο οτι βλέπω οι Τmax ειναι καλύτεροι απο value for money και θεωρητικά ο ew-9500 ερχεται με 5,5 hp. Οι come up εχουν όντως καλά χαρακτηριστικά, πρέπει να ψάξω τα μοντέλα όμως γιατί βλέπω αρκετά, και τις διαστάσεις τους.
Θεωρούσα τον ταμπόρ9 εφαμιλο με τον tmax 9500, αλλα μάλλον αναθεωρώ..

Για τοποθέτηση σκεφτομαι να κανω μια και καλή την αλλαγή του βετιλατέρ με πιό λεπτό, κολλητά στο ψυγείο, για να κατσει ο εργάτης πανω απο τα ραμφη χωρίς λιφτ. Ο ταμπόρ σίγουρα χωράει τέλεια με αυτή τη διάταξη, πρεπει να τσεκαρω και τους άλλους. Για μπαταρία-πόλους-δυναμό, ναι, ειναι μεσα στους υπολογισμούς μου. Για μαστορα είναι το μόνο που είμαι σίγουρος, το παλικάρι που πηγαίνω τον τελευταίο καιρό με έχει κερδίσει σε οτι έχει να κάνει με Jimny.

Ποιος είναι ο αντιπρόσωπος για τους come up?
Άβαταρ μέλους
kermit
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 444
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 04, 2007 8:50 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Δευτ Δεκ 20, 2010 1:22 am

Come up Καπουνταλης.Πανο εχεις πολυ δικιο.Πριν πολλα χρονια στα ηλεκτρονικα ειχαμε τις ακριβες αλλα καλες επιλογες απο Γερμανια η Ιταλια κτλ, και τα φθηνιαρικα αλλα χαλια ποιοτητα απο Ταιβαν.Τωρα εχουμε τα ποιοτηκα απο Ταιβαν και τα φθηνιαρικα απο Κινα.Σε λιγο, και θυμησου το, θα εχουμε τα ποιοτηκα απο Κινα και τα φθηνιαρικα απο Ινδια.Κατι απο Ελλαδα θα εχουμε ποτε?
ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Δευτ Δεκ 20, 2010 2:12 pm

Οπως εγινε και με την Ιαπωνια... Καποτε τα θεωρουσαν μαπα, αλλα με τα χρονια αλλαξε και αυτο
Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό offroad_master » Δευτ Δεκ 20, 2010 5:38 pm

Βαλλιανατος Γιωργος
www.eval.gr
Άβαταρ μέλους
offroad_master
 
Δημοσιεύσεις: 1963
Εγγραφή: Παρ Απρ 13, 2007 2:27 pm
Τοποθεσία: ΚΡΥΟΝΕΡΙ

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τρί Δεκ 21, 2010 1:02 am

ELECTROSYSTEM
 
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Σεπ 05, 2008 8:24 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron