cb και κεραυνοι

....για τα δύσκολα

cb και κεραυνοι

Δημοσίευσηαπό George Kehaidis » Δευτ Ιούλ 26, 2004 8:32 pm

George Kehaidis
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Δευτ Ιούλ 26, 2004 8:56 pm

Γιώργο όταν είσαι σε κορυφή και έχει κεραυνούς καλυτερα να το κλείνεις. Κανονικά να δεν θα έπρεπε αλλά.....το πρόβληαμ είναι όταν αποφασίσεις να εκπέμψεις. Με τα παιδιά που έχω μιλήσει από το CB μου είπαν οτι εκείνη την ώρα διατρέχεισ κίνδυνο και το ίδο διάβασα και σε ένα εγχειρίδιο λειτουργείας ενός CB .

Να ακούσουμε και κάποιον ποιό σχετικό . Jimnys μιάς και εσύ ασχολείσε τι λές ισχύσει αυτό που λέω ή είναι urban myth που λέει και ο ΙΚΕ;
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Τρί Ιούλ 27, 2004 12:10 am

Μέσα στο αυτοκίνητο είσαι μια χαρά, όπως ακριβώς τα θυμάσε από τη φυσική :)
Το CB και κάθε άλλη ηλεκτρονική συσκευή φυσικά και μπορεί να πάθει ζημιά, άσχετα αν είναι ανοιχτή ή κλειστή, δεν τη γλιτώνεις αν απλά κλείσεις το CB, αλλά θα πρέπει να βγάλεις την κεραία του και να προσέξεις ο κονέκτορας να είναι κάπου μακριά από μέταλα.
Αν το CB είναι συνδεμένο στην κεραία μπορεί να καεί από τον στατικό και μαζί να κάψει οτιδήποτε είναι στο ρεύμα εκείνη τη στιγμή, αφού ο στατικός θα περάσει μέσα από τα καλώδια τροφοδοσίας σε όλο το ηλεκτρικό κύκλωμα του αυτοκινήτου.
Αν λοιπόν δεις ότι έχει κεραυνούς βγάλε την κεραία του CB και αν μπορείς και του ραδιοφώνου.
Δύσκολο φυσικά να πέσει κεραυνός στο αυτοκίνητο, αλλά μπορεί από την εκτώνοση του κεραυνού να πάθεις τη ζημιά, πιθανότητα μικρή, αλλά ας προσέχουμε!!!
Οι επιβάτες φυσικά και δεν διατρέχουν κανέναν κίνδυνο, η μόνωση που λέγαμε... Μη σας πιάσει πανικός μόνο και κατεβήτε από το αυτοκίνητο!!! Καθήστε εκεί, καλά είστε :)
GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό jstalikas » Τρί Ιούλ 27, 2004 9:19 am

Παιδες φυσικός δεν είμαι όμως θυμάμε από το πανεπιστήμιο ότι η περίπτωση του κεραυνού που πέφτει στο αυτοκίνητο εντάσεται στη θεωρία του κλωβού Faraday που χονδρικά (αν λέω κάτι λάθος διορθώστε με) λέει ότι σε ένα σώμα (μια σφαίρα, ένα κλουβί) που φορτίζεται τα φορτία εμφανίζονται στην εξωτερική του επιφάνεια (στην περίπτωσή μας λαμαρίνα). Τα λάστιχα δεν είναι 100% μονωμένα και αυτό γιατί θα πρέπει να αποτρέπουν την εμφάνιση στατικού ηλεκτρισμού στο αμάξωμα (παλιά βάζαμε εκείνη την "ουρά" στον πίσω προφυλακτήρα που ακουμπούσε στο δρόμο).
Καθόλου απίθανο λοιπόν να τραβήξουμε έναν κεραυνό πάνω μας, θεωρητικά όμως οι επιβάτες θα την γλυτώσουν (ας είναι καλά η επένδυση) . Για τα ηλεκτρικά μέρη δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, βλέπω να γίνονται κάρβουνο ομως. :cry:
Ευχομαι να μην τύχει σε κανέναν πάντως
(διορθώστε με και πάλι αν κάνω λάθος, μαθηματικός γαρ))
jstalikas
 

Δημοσίευσηαπό George Kehaidis » Τρί Ιούλ 27, 2004 7:54 pm

George Kehaidis
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Ιούλ 27, 2004 11:52 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό gc » Τετ Ιούλ 28, 2004 9:05 am

gc
 

Δημοσίευσηαπό gc » Τετ Ιούλ 28, 2004 9:06 am

gc
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Ιούλ 28, 2004 11:04 am

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό gc » Τετ Ιούλ 28, 2004 1:02 pm

gc
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Ιούλ 28, 2004 1:52 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό gc » Τετ Ιούλ 28, 2004 2:23 pm

gc
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Ιούλ 28, 2004 2:34 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό gc » Τετ Ιούλ 28, 2004 2:45 pm



3,1 μετρα!!! κοιτα να περνας απο τις γεφυρες, ε! :lol: :lol: :lol: :lol:
gc
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τετ Ιούλ 28, 2004 2:57 pm

Δεν ξέρω εάν το πρόσεξες αλλά έχει και ενα μικρό radial 0.64m το οποίο θα κάνει θαύματα με το resin top που έχω στο θηρίο.

Μόνον για περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης :roll: ........ σε όλες τις άλλες η 1.40 που έχω κάνει μια χαρά την δουλειά της.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Επόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες