cb και κεραυνοι

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό George Kehaidis » Τετ Ιούλ 28, 2004 8:55 pm

George Kehaidis
 

Δημοσίευσηαπό gc » Πέμ Ιούλ 29, 2004 9:05 am

gc
 

Δημοσίευσηαπό gc » Πέμ Ιούλ 29, 2004 9:05 am

gc
 

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Πέμ Ιούλ 29, 2004 12:11 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Τρί Νοέμ 02, 2004 7:58 pm

Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό GiwrgosTH » Τετ Νοέμ 03, 2004 11:11 am

Πάμε λοιπόν κάποιες συμβουλές σε περίπτωση που αρχίσει κακοκαιρία:

Η ενδείξεις ότι ίσως πέσουν κεραυνοί κοντά μας είναι οι εξής: Ο ουρανός θα είναι σχετικά καθαρός με αραιή νέφωση και ξαφνικά θα αρχίσει συγκέντρωση πυκνής νέφωσης και θα δούμε τον ουρανό να μαυρίζει σχετικά γρήγορα. Θα αρχίσει ψιλοβρόχι και θα δούμε ότι κάπου μακριά μας θα υπάρχουν αστραπές και βροντές. Το «κάπου μακριά μας» είναι δεκάδες και εκατοντάδες χιλιόμετρα μερικές φορές, αλλά το να φτάσει κοντά μας είναι θέμα μερικών λεπτών, οπότε θα πρέπει να λάβουμε τα μέτρα μας όσο πιο γρήγορα μπορούμε!
Αρχίζουμε λοιπόν με τη σειρά:

1) Προσπαθούμε να βρεθούμε όσο μακριά γίνετε από δέντρα! Καλύτερα είναι να πάμε σε κάποιο ξέφωτο, αλλά κοιτάζουμε να αποφύγουμε σημεία με πολλά βράχια! Οι κεραυνοί συνήθως πέφτουν εκεί!!! Αν κάπου κοντά υπάρχει κάποια κεραία κινητής κλπ καλό είναι να πάμε εκεί κοντά, αφού έχουν αλεξικέραυνα και καλές γειώσεις και είναι δύσκολο να πέσει εκεί κεραυνός. Σε κάθε περίπτωση προσπαθούμε να αποφύγουμε να είμαστε στο ψηλότερο σημείο του βουνού.
2) Βγάζουμε τελείως την κεραία από το αυτοκίνητό μας. Αν αυτό δεν είναι εύκολο την «διπλώνουμε» έτσι ώστε να μην είναι κατακόρυφα γιατί θα λειτουργήσει σαν αλεξικέραυνο.
3) Κατεβάζουμε την κεραία του ραδιοφώνου αν είναι τηλεσκοπική. Αν όχι κάνουμε ότι και με του CB.
4) Αποσυνδέουμε προληπτικά όλες τις συσκευές μας (CB, PMR, ραδιόφωνα, κινητά κλπ) από τάση, κεραίες κλπ, αφού υπάρχει περίπτωση να πάθουν ζημιά από κεραυνό ή στατικό ηλεκτρισμό.
5) Σε καμία περίπτωση δεν βγαίνουμε από το αυτοκίνητο!!! Η μόνωση που προσφέρει είναι ότι καλύτερο, αφού λόγω των ελαστικών στην ουσία είναι στον αέρα. Αν πέσει κεραυνός και είμαστε έξω από το αυτοκίνητο έστω και εκατοστά μακριά, ο κεραυνός θα πέσει πάνω μας και όχι στο αυτοκίνητο, αφού το ανθρώπινο σώμα είναι πιο πολύ αγώγιμο ως προς τη γη!!! Ακόμη και αν υπάρχει κάποιο μικρό κτίσμα κοντά μας (π.χ. κάτι σα στάση λεωφορείου) καλύτερα είναι να μείνουμε στο αυτοκίνητο, αφού δεν ξέρουμε τι προστασία θα έχει από κεραυνούς. Σίγουρα είναι τρομακτική εμπειρία να βλέπουμε μέσα από το αυτοκίνητό μας τους κεραυνούς να πέφτουν δίπλα μας και θα προτιμούσαμε να είμαστε κάπου πιο «κλειστά», αλλά έχουμε καλύτερη προστασία. Φυσικά σε καμία περίπτωση δεν καταφεύγουμε σε στάνες κλπ παρόμοια κτίσματα! Είναι άκρως επικίνδυνα!!!
6) Σε καμία περίπτωση δεν κινούμαστε με το αυτοκίνητο από τη στιγμή που θα αρχίσει η καταιγίδα! Περιμένουμε να κοπάσει και μετά το κάνουμε, γιατί κινούμενοι μπορεί να περάσουμε από πιο επικίνδυνα σημεία από αυτό που στεκόμαστε και εκτός από αυτό μπορεί να πανικοβληθούμε από πτώση κεραυνών δίπλα μας, ή να μην βλέπουμε καλά λόγω της καταιγίδας και της λάμψης των κεραυνών και να βγούμε από το δρόμο! Μην ξεχνάμε ότι βρισκόμαστε σε βουνό σε χωματόδρομους που μπορεί να είναι σαθροί.
7) Μην ξεχνάμε ότι πέρα από τους κεραυνούς υπάρχει και ο στατικός ηλεκτρισμός που προκαλούν και έτσι ακόμη και αν κοπάσει η καταιγίδα και δεν πέφτουν κεραυνοί αποφεύγουμε να ακουμπάμε μεταλλικά αντικείμενα (ιστούς κεραιών, φράχτες κλπ), αφού ο στατικός ηλεκτρισμός μένει στην ατμόσφαιρα για αρκετή ώρα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!! Όλα αυτά που γράφω είναι από προσωπική εμπειρία, αφού λόγω δουλειάς έχω βρεθεί πάρα πολλές φορές σε κορυφές βουνών με κεραυνούς να πέφτουν δίπλα μου (έχω τρομοκρατηθεί, τα έχω κάνει πάνω μου, με έχει χτυπήσει στατικός) και φυσικά δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένα!!! Οπότε δε σημαίνει ότι επειδή τα γράφω ισχύουν! Απλά ακολουθώντας τα πιστά τόσα χρόνια δεν έχω πάθει ζημιά και πιστεύω ότι είναι τα σωστά μέτρα.
Τέλος εύχομαι να μην συμβεί σε κανένα να βρεθεί εν μέσω κεραυνών, γιατί πραγματικά είναι τρομακτικό!!!
GiwrgosTH
 

Δημοσίευσηαπό chriska » Τετ Νοέμ 03, 2004 1:30 pm

chriska
 

Δημοσίευσηαπό gc » Τετ Νοέμ 03, 2004 3:50 pm

gc
 

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες