ΑΔΕΙΑ CB

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό dimitris_22 » Πέμ Νοέμ 05, 2009 1:37 am

ELECTROSYSTEM έγραψε:Αν ειναι να σωσω τη ζωη μου η καποιου συνανθρωπου μου, ας με πανε στα δικαστηρια και ας με καταδικασουν κιολας, και οσο για το μηχανημα τους το χαριζω κιολας προτου μου το παρουνε.Εν ετη 2009 ενα φορητο μηχανημα μην νομιζεις οτι ξεπερναει κατα πολυ τα 100 ευρω.Τωρα το καλλυτερο cb δεν αγγιζει σε ποιοτητα διαμορφωσης τα vhf, ουτε βεβαια και την εμβελεια.Το cb το φαγαμε πολλα χρονια στη μαπα και ειδαμε τα καλα του.Εγκαταστασεις και κοντρα συντονισμοι να φυγουν τα στασιμα, και δωστου παντοφλαρες για να ακουστουμε και λιγο πιο κει, και δωστου να ενοχλουμε τους παντες απο τα σπιτια μας, και δωστου να rfιαζει μεσα στο αμαξι με την παντοφλαρα και να αναβουν ολα τα λαμπακια μονα τους επαγωγικα και και και και........αντε πια.Και αλλες φορες με 5 βατακια να μιλαμε με αντανακλασεις στην Καπερναουμ ε?Και να μην υπαρχει και ενα καναλι emergency.Ε οχι ρε παιδι μου, παει το cb πεθανε.Και ποιος σου ειπε οτι στο cb επιτρεπεται να βριζεις η να πατας η να κανεις οτι θες.Ιδιος σεβασμος χρειαζεται.Εμεις τοτε τουλαχιστον προσπαθουσαμε να κρατησουμε ενα επιπεδο.Οι ιδιοι ανθρωποι ειμαστε βασικα, δεν εχει αλλαξει κατι ουσιαστικο, απλα εξελιχθηκαμε.Οσο για τα pmr, στα uhf ειναι.

ειναι να σωσω τη ζωη μου η καποιου συνανθρωπου μου, ας με πανε στα δικαστηρια και ας με καταδικασουν κιολας, και οσο για το μηχανημα τους το χαριζω κιολας προτου μου το παρουνε
καλα αυτο ενοειτε δεν χρειαζετε συζητηση.

Τωρα το καλλυτερο cb δεν αγγιζει σε ποιοτητα διαμορφωσης τα vhf, ουτε βεβαια και την εμβελεια
ε λογικο, οσο ανεβενει η συχνοτητα ανεβενει και η ποιοτητα.

Και αλλες φορες με 5 βατακια να μιλαμε με αντανακλασεις στην Καπερναουμ ε?
εχω μηλησει δανια χωρις παντοφλα με "περασμα"

Και ποιος σου ειπε οτι στο cb επιτρεπεται να βριζεις η να πατας η να κανεις οτι θες.Ιδιος σεβασμος χρειαζεται
δλδ στο (v) επιτρεπετε μεσα στις νομημες συχνοτητες να ακουγοντε οι συνομιλιες οταν εσαι κονβοι πχ?, δεν ειπα για βρισιες τπτ τετιο...

η διαφορα ειναι πως αλλο να σε πιασουνε με cb χωρις αδεια και αλλο με vhf και μαλιστα ξεκλιδωμενο.

εγω αυτο που θελω αυτη τη στιγμη ειναι να στησουμε εγω και η παρεα μου σταθμους και να κανουμε πειραματα με κεραιες και τετια επιδη ομως με την κατασταση που επικρατει εδω στη λαμια δεν βλεπω να βγαζω ποτε αδεια ραδιοερασιτεχνη, γιαυτο και προτημησα το cb,για το vhf φοβαμαι,το εχω μονο οταν παω εξορμηση πορεια με τα τζιπακια για τον λογο που προανεφερες κι εσυ.

ουτε βεβαια και την εμβελεια
δηλαδη τι εμβελεια μπορει να βγαλει ενα vhf με κεραια αυτοκινητου συγκριτικα με ενα cb? εμενα μου φενοντε το ιδιο με τη διαφορα οτι το cb απαιτει τεραστιες κεραιες λογο συχνοτητας για να μπορεσει να ανταγωνιοστει το v/u, αλλα εγω που εχω φτιαξει κεραια αυτοκινητου 2,73 μετρα λιγη διαφορα εχει απο το vhf απλα με αυτη την κεραια δεν πας πουθενα ειναι για πειραματα :lol:
dimitris_22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης