ΑΔΕΙΑ CB

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό Jimakos » Πέμ Οκτ 09, 2008 7:49 am

ΟΚ ευχαριστώ
Jimakos
Jimakos

Δημοσίευσηαπό 4elements » Τετ Νοέμ 26, 2008 5:31 pm

Ωχ....
Μαλλον θα ειμαι παρανομος. Εμενα μου το εδωσε δωρο ενας φιλος το οποιο ηταν του αδερφου του που εχει παιθανει. Χαρτια δεν παιζουν δηλαδη. Τι κανω?
Η τρελα παει στα βουνα !!!
4elements

Δημοσίευσηαπό JEO » Τετ Νοέμ 26, 2008 11:40 pm

Τιποτα απολυτως. Και εγω που εχω χαρτια δεν τα εχω καταθεσει ακομα.... Δεν πολυκηνηγανε πια. Μονο αν πεσεις σε κανενα βλαχομπατσο.....
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Πέμ Φεβ 19, 2009 2:29 am

ασ πουμε για παραδειγμα εχω ενα αμαξι ΙΕΚ 16.. το οποιο ομως ειναι στο ονομα της μανας μου. εγω μπορω να το χρησιμοποιω? ειναι νομιμο? ή για να το χρησιμοποιησω πρεπει και η αδεια cb και η αδεια αυτοκινητου να ειναι στο ιδιο ονομα?
panos_mlonas

Δημοσίευσηαπό J.P. » Πέμ Φεβ 19, 2009 9:21 am

Μπορείς να τοποθετήσεις νόμιμα CB, ακόμα και σε αυτοκίνητο που είναι σε όνομα γονιού σου. Αυτό που θα σου ζητήσουν επιπλέον, εφόσον η άδεια του αυτοκινήτου δεν είναι στο όνομα σου, είναι μια υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη του οχήματος που θα μπει το CB, ότι δέχεται να γίνει η τοποθέτηση.
Άβαταρ μέλους
J.P.

Δημοσίευσηαπό panos_mlonas » Πέμ Φεβ 19, 2009 11:56 am

α καταλαβα..δλδ να πας να το αγορασω στο ονομα μου να κανω και στο ονομα μου την αδεια..αλλα να κανει ι μανα μ μια δηλωη οτι το επιτρεπει..καπως ετσι
panos_mlonas

Δημοσίευσηαπό DRIM_ON » Παρ Φεβ 20, 2009 11:11 pm

panos_mlonas έγραψε:α καταλαβα..δλδ να πας να το αγορασω στο ονομα μου να κανω και στο ονομα μου την αδεια..αλλα να κανει ι μανα μ μια δηλωη οτι το επιτρεπει..καπως ετσι
Το να βγάλεις άδεια δεν είναι μόνο το εισπρακτικό μέσο που βλέπουμε εμείς, είναι ότι παίρνεις τα διακριτικά κλήσης σου (όπως π.χ. τα δικά μου LK331) και δηλώνεις ταυτόχρονα την συσκευή που χρησημοποιείς.
www.talanta.gr
Συνεχής στο 13!
Άβαταρ μέλους
DRIM_ON

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Παρ Φεβ 20, 2009 11:24 pm

Σωστα DRIM ON αλλα για ποιον λογο.Αφου δεν ακουει κανεις πια στα 27αρια.Πριν καποια χρονια υπηρχε και ενα καναλι emergency και κατι γινοταν.Καποιος λογος υπηρχε να εχουν τα διακριτικα σου.Τωρα?Περασμενα μεγαλεια.Αν δεν υπηρχαμε εμεις και καποιοι ΠΑΛΙΟΙ νταλικερηδες δεν θα υπηρχαν καν αυτα τα μηχανηματα.Μονο για μουσεια.Καλα ειπε και καποιος πριν οτι δεν κυνηγανε πια.Ποιος ασχολειτε με το CB ?Να εισε γκαντεμης να πεσεις σε κανα περιεργο βλαχομπατσο και αν.Εγω προσωπικα δεν εχω ακουσει καποιον που να του δημιουργησαν προβλημα για το cb.
ELECTROSYSTEM

Δημοσίευσηαπό DRIM_ON » Παρ Φεβ 20, 2009 11:50 pm

Δεν λέω σωστά αυτά που λές, δεν ασχολήται πολύ κόσμος τώρα με τα CB,υπάρχει το κινητό. Το ανέφερα αυτό για να ξέρουμε τι παίζει με το θέμα άδεια μιας και έτυχε ν' ασχολούμαι το τελευταίο διάστημα. Πάντως που και που πιάνω κανένα στο 13 που το έχω μόνημα ανοιχτό, και πίστεψέ με έχει πολύ χαβαλέ η υπόθεση.
www.talanta.gr
Συνεχής στο 13!
Άβαταρ μέλους
DRIM_ON

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Παρ Φεβ 20, 2009 11:54 pm

13 AM νταλικερηδες εκεινοι οι παλιοι που σου ανεφερα.Βρε ποιο κινητο? Εδω μιλαμε για uhf vhf και οχι μονο.
ELECTROSYSTEM

geia sas

Δημοσίευσηαπό dimitris_22 » Τετ Νοέμ 04, 2009 2:59 am

eimai neos edw kai me endiefere to 8ema me ta cb,asxoloume 3 xronia peripou kai exw gnwsh tou antikeimenou gia apories sas.

ayto wmos poy 8a h8ela na pw einai oti sto v/u den ginete mesa stis nomhmes syxnothtes na kaneis syzhthsh epipedou cb dioti apagorevete
dimitris_22

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Τετ Νοέμ 04, 2009 1:49 pm

Ετσι καποτε απαγορευοταν και το cb, αλλα εντω στο Ελλαντα ολα απαγορευοντε και ολα επιτρεποντε ως γνωστον.Τα uhf ειναι νομιμα, βλεπε pmr.Τωρα στα vhf οταν εισαι εκτος ραδιοερασιτεχνικης μπαντας και δεν ενοχλεις ποιος θα σου μιλησει?Το λεω γιατι εκει δουλευω εγω και η παρεα μου τα τελευταια 5 χρονια περιπου και ποτε δεν ειχαμε προβλημα.Παιζουμε με φορητα, αρα χωρις μονιμες εγκαταστασεις και κεραιουκλες στο αυτοκινητο, και η διαμορφωση δεν εχει καμμια σχεση με το cb, εννοω δλδ την ποιοτητα επικοινωνιας.Και να σου πω και κατι?Αν κινδυνεψει η ζωη μου και δεν πιανει το κινητο, θα ανοιξω ενα αναμεταδοτη των ραδιοερασιτεχνων και θα ζητησω βοηθεια εστω και αν ειμαι παρανομος.Με το cb ομως?
ELECTROSYSTEM

Δημοσίευσηαπό gargas » Τετ Νοέμ 04, 2009 9:33 pm

ELECTROSYSTEM έγραψε:Ετσι καποτε απαγορευοταν και το cb, αλλα εντω στο Ελλαντα ολα απαγορευοντε και ολα επιτρεποντε ως γνωστον.Τα uhf ειναι νομιμα, βλεπε pmr.Τωρα στα vhf οταν εισαι εκτος ραδιοερασιτεχνικης μπαντας και δεν ενοχλεις ποιος θα σου μιλησει?Το λεω γιατι εκει δουλευω εγω και η παρεα μου τα τελευταια 5 χρονια περιπου και ποτε δεν ειχαμε προβλημα.Παιζουμε με φορητα, αρα χωρις μονιμες εγκαταστασεις και κεραιουκλες στο αυτοκινητο, και η διαμορφωση δεν εχει καμμια σχεση με το cb, εννοω δλδ την ποιοτητα επικοινωνιας.Και να σου πω και κατι?Αν κινδυνεψει η ζωη μου και δεν πιανει το κινητο, θα ανοιξω ενα αναμεταδοτη των ραδιοερασιτεχνων και θα ζητησω βοηθεια εστω και αν ειμαι παρανομος.Με το cb ομως?

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
To jimny βάζει τα γυαλιά σε πολλά μεγαλύτερα θηρία.............
Άβαταρ μέλους
gargas
HJC Member

Δημοσίευσηαπό dimitris_22 » Πέμ Νοέμ 05, 2009 12:50 am

ELECTROSYSTEM έγραψε:Ετσι καποτε απαγορευοταν και το cb, αλλα εντω στο Ελλαντα ολα απαγορευοντε και ολα επιτρεποντε ως γνωστον.Τα uhf ειναι νομιμα, βλεπε pmr.Τωρα στα vhf οταν εισαι εκτος ραδιοερασιτεχνικης μπαντας και δεν ενοχλεις ποιος θα σου μιλησει?Το λεω γιατι εκει δουλευω εγω και η παρεα μου τα τελευταια 5 χρονια περιπου και ποτε δεν ειχαμε προβλημα.Παιζουμε με φορητα, αρα χωρις μονιμες εγκαταστασεις και κεραιουκλες στο αυτοκινητο, και η διαμορφωση δεν εχει καμμια σχεση με το cb, εννοω δλδ την ποιοτητα επικοινωνιας.Και να σου πω και κατι?Αν κινδυνεψει η ζωη μου και δεν πιανει το κινητο, θα ανοιξω ενα αναμεταδοτη των ραδιοερασιτεχνων και θα ζητησω βοηθεια εστω και αν ειμαι παρανομος.Με το cb ομως?

ναι κι εγω εχω v/u αλλα δεν θα ηθελα να συγχαιω τα pmr με τα uhf γτ εχω και pmr και απογοητευτηκα.

cb με διαμορφωση fm και καλο μικροφωνο δινει παρα πολυ καλα αποτελεσματα οσον αφορα την ποιοτητα του ηχου.

σιγουρα το v/u δεν συγκρινετε με το cb απλα στο v/u μεσα στις νομημες συχνοτητες δεν γινετε να κανεις καλαμπουρι και δεν αναφερωμαι σε απρεπεις εκφρασεις και διαφορα "επιθετα", τωρα αμα εχεις v/u και εχεις και αδεια και σε πιασουν με ξεκλιδωτο μηχανημα την εκατσες τη βαρκα και αποτι ξερω σου περνουν την αδεια και μετα δεν γινετε να ξαναβγαλεις.

τελος δεν χρησιμοποιω το v/u γτ για γραφειοκρατηκους λογους δεν εχω καταφερει ακομα να βγαλω αδεια.

νταξει το ελλαντα ειναι το μοναδικο χωρα που το cb θελει ακομα αδεια...

θα ανοιξω ενα αναμεταδοτη των ραδιοερασιτεχνων και θα ζητησω βοηθεια εστω και αν ειμαι παρανομος
ναι αλλα μετα θα τρεχεις στα δικαστηρια και θα σου παρουν και το μηχανημα
dimitris_22

Δημοσίευσηαπό ELECTROSYSTEM » Πέμ Νοέμ 05, 2009 1:22 am

Αν ειναι να σωσω τη ζωη μου η καποιου συνανθρωπου μου, ας με πανε στα δικαστηρια και ας με καταδικασουν κιολας, και οσο για το μηχανημα τους το χαριζω κιολας προτου μου το παρουνε.Εν ετη 2009 ενα φορητο μηχανημα μην νομιζεις οτι ξεπερναει κατα πολυ τα 100 ευρω.Τωρα το καλλυτερο cb δεν αγγιζει σε ποιοτητα διαμορφωσης τα vhf, ουτε βεβαια και την εμβελεια.Το cb το φαγαμε πολλα χρονια στη μαπα και ειδαμε τα καλα του.Εγκαταστασεις και κοντρα συντονισμοι να φυγουν τα στασιμα, και δωστου παντοφλαρες για να ακουστουμε και λιγο πιο κει, και δωστου να ενοχλουμε τους παντες απο τα σπιτια μας, και δωστου να rfιαζει μεσα στο αμαξι με την παντοφλαρα και να αναβουν ολα τα λαμπακια μονα τους επαγωγικα και και και και........αντε πια.Και αλλες φορες με 5 βατακια να μιλαμε με αντανακλασεις στην Καπερναουμ ε?Και να μην υπαρχει και ενα καναλι emergency.Ε οχι ρε παιδι μου, παει το cb πεθανε.Και ποιος σου ειπε οτι στο cb επιτρεπεται να βριζεις η να πατας η να κανεις οτι θες.Ιδιος σεβασμος χρειαζεται.Εμεις τοτε τουλαχιστον προσπαθουσαμε να κρατησουμε ενα επιπεδο.Οι ιδιοι ανθρωποι ειμαστε βασικα, δεν εχει αλλαξει κατι ουσιαστικο, απλα εξελιχθηκαμε.Οσο για τα pmr, στα uhf ειναι.
ELECTROSYSTEM

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης