Σωληνακια φρενων υψηλης

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Μάιος 19, 2013 7:24 pm

Καλησπερα. Abs δεν ξερω λογικα μπορει να μπαινει ..αν κοιταξεις σε μεταχειρισμενα ..μπορεις να βρεις.

Εγω προσωπικα το εχω συνηθισει χωρις ABS. Και το προτιμω ετσι.
Abs εχουν μονο τα μοντελα στιν εκδροση special που κυλκοφορουσαν μεχρι και το 2005 μετα στα πιο καινουρια με τον vvt κινητηρα εχουν πλεον ολα τα jimny Abs.
Κατανεμητης λεγεται και νομιζω εχει να κανει με το εμπρος και πισω τροχοι το ποσο πιανει τις % .
Μου κανει και εμενα μερικες φορες μονοφρεναρισμα οι εμπρος τροχοι ο ενας απο τον αλλον να πιανει πιο εντονα και να μπλοκαρει αλλα σπανια. Δεν το εχω ψαξει κ πολυ να βρω τιν λυση του. Εχω σκοπο αργοτερα να βαλω αεριζομενους δισκους και δαγκανες απο Grand vitara με μια μικρη προσαρμογη.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Ινδιανος » Κυρ Μάιος 19, 2013 9:04 pm

Ναι κατανεμητής λεγετε τελικά και εχει να κανει κυρίως με το φόρτωμα του αυτοκινήτου να ρυθμίζει ποιος τρόχος να μπλοκάρει περισσότερο για να σταματάει κανονικό,μου ειπε ενας μηχανικός οτι μπαίνει,θα το κανω και θα σας πω..
Το μονοφρεναρισμα μου το κανε συχνα σε ενα τεστ φρενον που εκανα γιαυτο αγχωθικα,αλλα το κανει μονο στο απότομο φρενάρισμα και κει ειναι που χρειάζονται τα καλα φρενα,στα αποτομα.

Με τα φρενα του βιταρα δλδ γλυτώνεις και αυτα τα προβληματάκια?
Ινδιανος

Δημοσίευσηαπό Αρίστος » Κυρ Μάιος 19, 2013 11:26 pm

Δεν γνωριζω αν βελτιωνονται ολα αυτα. Απλα εχω ακουσει καλα σχολια και λεω καποια στιγμη να το δοκιμασω.
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
HJC Member

Δημοσίευσηαπό JEO » Δευτ Μάιος 20, 2013 11:33 am

Τα jimny στην Ελλαδα εχουν ειτε κατανεμητη (1998-2000), ειτε ABS (2000-2013). Κατα 99% δεν υπαρχει αυτοκινητο χωρις καποιο απο τα δυο. Επισης ο κατανεμητης οριζει την πιεση μεταξυ μπροστα και πισω αξονα μεσω του φορτιου οπως πολυ σωστα ειπες. Αν ομως βλεπεις τραβηγματα αριστερα-δεξια στο φρεναρισμα και ολα τα αλλα ειναι ΟΚ (πιεσεις ελαστικων-μπαλακια-ακρομπαρα-κλιση δρομου κτλ. κτλ.) τοτε κοιτας και τις δαγκανες μηπως και κολλαει καμια.
Τελευταία επεξεργασία από JEO και Δευτ Μάιος 20, 2013 2:37 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Keep thinking......
Άβαταρ μέλους
JEO
Moderator

Δημοσίευσηαπό gargas » Δευτ Μάιος 20, 2013 2:06 pm

κατα 90% φιλε μου οπως πολυ σωστα ειπε ο Θοδωρης ειναι οι δαγκανες.

εμενα εχει συμβει και στις 2 δαγκανες......... το συνηθες προβλημα ειναι στα λαστιχακια που τρυπανε..... :wink:

και ενα καλο καθαρισμα στα πυρακια γρασσακι και παλι πανω.....!!!!
To jimny βάζει τα γυαλιά σε πολλά μεγαλύτερα θηρία.............
Άβαταρ μέλους
gargas
HJC Member

Δημοσίευσηαπό gargas » Δευτ Μάιος 20, 2013 2:11 pm

Ινδιανος έγραψε:Ναι κατανεμητής λεγετε τελικά και εχει να κανει κυρίως με το φόρτωμα του αυτοκινήτου να ρυθμίζει ποιος τρόχος να μπλοκάρει περισσότερο για να σταματάει κανονικό,μου ειπε ενας μηχανικός οτι μπαίνει,θα το κανω και θα σας πω..
Το μονοφρεναρισμα μου το κανε συχνα σε ενα τεστ φρενον που εκανα γιαυτο αγχωθικα,αλλα το κανει μονο στο απότομο φρενάρισμα και κει ειναι που χρειάζονται τα καλα φρενα,στα αποτομα.

Με τα φρενα του βιταρα δλδ γλυτώνεις και αυτα τα προβληματάκια?

τους σιαγονες τουσ εχεις τσεκαρει πισω???

εμενα οταν ειχαν θεμα πισω αρχισε οταν παταω φρενο π.χ πισω αριστερα ταμπουρο προβληματικο μου τραβαγε το αμαξι δεξια

τσεκαρε το!!! :wink:
To jimny βάζει τα γυαλιά σε πολλά μεγαλύτερα θηρία.............
Άβαταρ μέλους
gargas
HJC Member

Δημοσίευσηαπό Ινδιανος » Δευτ Μάιος 20, 2013 2:39 pm

Ευχαριστώ παρα πολύ παιδιά θα τα ελέγξω όλα,αν και το τεστ έγινε σε ευθεία μετά απο αλλαγή αριστερού ρουλεμάν,όποτε ρίξαμε μια ματια στα φρενα και το πόρισμα ηταν οτι σύντομα θα χρειαστώ τακιακια και αμεσα δυσκοπλακες,ίσως φτενέ αυτές...

Εμενα λεει η αδεία οτι είναι του 02 μοντέλο άλλα δεν εχει ΑΒΣ,
Για τον κατανεμητή δεν περνώ και όρκο.
Ινδιανος

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης