Midland Alan 42 Multi

....για τα δύσκολα

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Δεκ 29, 2005 3:18 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Georg » Πέμ Δεκ 29, 2005 3:30 pm

Για να λυθει το κυκλοφοριακο στην Αθηνα πρεπει για καθε ασφαλτινη διαδρομη να φτιαχτει και μια εναλλακτικη,συντομοτερη offroad!
Άβαταρ μέλους
Georg
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2005 1:22 am

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Δεκ 29, 2005 4:04 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Chris » Πέμ Δεκ 29, 2005 5:06 pm

Eγώ πιστεύω οτι σε κονβόι είναι πολύ καλύτερη η μικρή μαγνητική κεραία..

Και όποιος δεν το πιστευει..ας ακούσει κάποιον που μιλάει με μεγάλη και κάποιον που μιλάει με μικρή και τότε θα καταλάβει... :hello:
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό Georg » Πέμ Δεκ 29, 2005 5:10 pm

Για να λυθει το κυκλοφοριακο στην Αθηνα πρεπει για καθε ασφαλτινη διαδρομη να φτιαχτει και μια εναλλακτικη,συντομοτερη offroad!
Άβαταρ μέλους
Georg
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2005 1:22 am

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Δεκ 29, 2005 5:21 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό Georg » Πέμ Δεκ 29, 2005 5:35 pm

Για να λυθει το κυκλοφοριακο στην Αθηνα πρεπει για καθε ασφαλτινη διαδρομη να φτιαχτει και μια εναλλακτικη,συντομοτερη offroad!
Άβαταρ μέλους
Georg
 
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2005 1:22 am

Δημοσίευσηαπό IKE » Πέμ Δεκ 29, 2005 5:52 pm

Άβαταρ μέλους
IKE
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 3912
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 6:08 pm
Τοποθεσία: 1AU

Δημοσίευσηαπό joseph » Πέμ Δεκ 29, 2005 11:38 pm

Σκεφτείτε απλά και αγοράστε αυτό για το οποίο θέλετε να κάνετε.
Απλά διερωτηθείτε >>> Γιατί θέλω να βάλω cb στο αυτοκίνητο ?
Γι’αυτό και γι’αυτο το λόγο...........Δηλαδή,,, δεν ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ κάτι «εξωτικό» ,αλλα ενα «βατραχάκι»* για να μην χάσω ένα κονβόϊ και να κάνω την πλάκα μου (πού και πού) :D
Αγοράστε το ποιο απλό cb που υπάρχει στην αγορά. Το χειρότερο έχει δύο χιλιόμετρα εμβέλεια.(σε ευθεία) και κάνει καλύτερα για την δουλειά που το θέλεις.

Από εκεί και πέρα, αν αγοράσεις ένα «βατραχάκι» και σε ‘κερδίσει’ η ραδιοεπικοινωνία αυτού του τύπου, τότε θα ρίξεις χρήματα για το ΧΟΜΠΙ ΣΟΥ. (πολλοί το έχουν αυτο το χόμπι και δέν είναι μόνο φορτιγατζίδες) :D :D :D
Όχι πριν. Απλά πραγματάκια ....μην αγοράζεται μόνο και μόνο για Χ λόγους (φιγούρα, να έχω καλύτερο μηχάνημα από ‘σένα’ κτλ).

Το συμπέρασμα μου από την 8αετή κατοχή ενός αλαν 100πλάς, είναι ότι πέραν ελαχίστων περιπτώσεων, ποτέ δεν μου χρειάστηκε το ‘παραπάνω’. (το ‘εξωτικό, που ανέφερα και παραπάνω).
Έκανα την δουλειά μου (και ακόμα είναι σαν καινούργιο και το μόνο που μου ‘ζήτησε’ ήταν ένα μικρόφωνο πέρσι!!!!), και όλα αυτά με 30.000δραχμές (το 1998) !!!! Αργότερα τοποθέτησα και μία μεγαλύτερη κεραία για μεγαλύτερη εμβέλεια.
Τώρα η τιμή του, απ’όσο γνωρίζω, είναι περίπου 100 ευρώ. (με μικρή μαγνιτική κεραία και έτοιμο για τοποθέτηση στον αναπτήρα του αυτοκινήτου.)

Προτείνω ΑΠΛΟΤΗΤΑ λοιπόν και ‘επένδυση’ ΜΟΝΟ αν μετά από καιρό ,το θεωρήσεις αναγκαίο !!!!


Φιλικά,
Joseph.




*Βατραχάκι ονομάζονται τα μικρά cb-άκια των 4 watt. (για όσους δεν το γνωρίζουν) ;)
joseph
 
Δημοσιεύσεις: 2782
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: Σαντορίνη-Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό Chris » Παρ Δεκ 30, 2005 1:33 am

Απλά οι μεγάλες κεραίες είναι καλύτερες για οριακές καταστάσεις...
στο κονβόι ,που οι αποστάσεις των οχημάτων δεν είναι μεγάλες , υπάρχει περίπτωση το βατραχακι του συνjimnysta μας να μπουκώσει γιατί θα δεχτεί ένα πολύ δυνατό σήμα...

Με τις μαγνητικές πρέπει να είσαι πολύ κοντα για να μπουκώσεις τον άλλο..
Επιπλέον οι διαφορές σε εμβέλεια απο την μία κεραία στην άλλη εφόσον δεν έχεις στάσιμα κύματα είναι μικρή...
ΦΟΡΑΜΕ ΠΑΝΤΑ ΖΩΝΗ....
Άβαταρ μέλους
Chris
 
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: Τρί Μάιος 04, 2004 12:58 pm
Τοποθεσία: Κορυδαλλός

Δημοσίευσηαπό giorgos skliris » Δευτ Ιαν 16, 2006 12:07 pm

μιας και βλεπω να γινεται πολυς λογος για το ALAN 42 εγω θα ελεγα:ειναι με διαφορα το καλυτερο φορητο.σου δινει πολλα αξεσουαρ.ειναι αξιοπιστο.σε κονβοι θα κανει αριστα την δουλεια του και οχι μονο,ειναι μικρο,μπαινει στον αναπτηρα,και το δουλευεις και σαν φορητο :clapping:
Άβαταρ μέλους
giorgos skliris
 
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Παρ Οκτ 01, 2004 5:54 pm
Τοποθεσία: κωνσταντινουπολεως 65 υμηττος 9750400-9737333

Δημοσίευσηαπό CR » Σάβ Απρ 26, 2008 6:09 pm

Μια και υπάρχει αυτό το θέμα εδω, έστω και παλιό, είπα να μην ανοίξω άλλο :

Η εμβέλεια ενός CB, απ'αυτά που κυκλοφορούν νόμιμα, εξαρτάται μόνο απ'την κεραία ;
Αν πάρω δηλ. το Alan 42 multi, με την κατάλληλη κεραία, θα έχω την ίδια εμβέλεια με οποιοδήποτε από τα σταθερά αυτοκινήτου;

Ρωτώ γιατί πολλές φορές είμαι μόνος και το θέλω σαν πρόσθετη ασφάλεια (αν δεν έχει σήμα το κινητό)

Στα κανάλια ανάγκης, ακούει κανείς ;
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Turanga Leela » Κυρ Απρ 27, 2008 5:11 pm

για το κονβοι ενα σταθερό είναι το καλύτερο . ΠΟλλοί πήραν φορητά και τα έχουν ήδη αλλάξει .

Το πόση εμβέλεια εκπομπής έχεις έχει σχέση με τα watt του μηχανήματος (όλα είναι ίδια εκτός εαν προσθέσεις ενισχυτή), την κεραία (μεγάλες διαφορές), την τοποθέτηση της κεραίας (τεράστιες διαφορές).

Αμελητέα μεγέθη ολα αυτά όμως σε ενα κονβοι που πάει για 4χ4 . Το τελευταίο σχεδόν που με ενδιαφέρει προσωπικά είναι να ακούγομαι στα 5χλμ. Εάν το αυτοκίνητο μου είναι ακόμα χωρίς λάστιχα και με μαμίσια ανάρτηση το 4χ4 που θα κάνω και εάν θα το ευχαριστηθώ ελάχιστα έχει να κάνει με την κεραία του CB.

Τα κανάλια ανάγκης λειτουργούσαν πριν 15 χρόνια και ακόμα και τότε δεν θα σε άκουγαν αφού το σήμα του CB δεν ειναι τέτοιο που να βοηθάει την επικοινωνία οταν είσαι σε βουνό και ο σταθμός που θα ακούει ειναι στα 20χλμ πίσω από 3 βουνά .

Αν θες να είσαι πάντα προσβάσιμος πάρε δορυφορικό τηλ ή γίνει ραδιοερασιτέχνης . Το CB ειναι για το κονβοι και τίποτε αλλο.
Turanga Leela
HJC Member
 
Δημοσιεύσεις: 6799
Εγγραφή: Δευτ Ιαν 26, 2004 12:37 am

Δημοσίευσηαπό CR » Κυρ Απρ 27, 2008 7:05 pm

Απόλυτα κατανοητά αυτά, όμως ίσως με παρεξήγησες, σαφώς και δεν σκοπεύω να διασχίσω την Πινδο μόνος μου, για τις μικρές μοναχικές βόλτες μου μετά την δουλειά, και 4-5km εμβέλεια σε ευθεία είναι υπέραρκετά.

Γενικά, επειδή δεν ξέρω, αλλά θέλω να μάθω, με μια μικρή μαγνητική (όχι 2m) ποιάς τάξης εμβέλεια μπορείς να έχεις ; (ενδεικτικά)

Το σταθερό του αυτοκινήτου, μπορεί να χρησιμοποιηθεί με μεγαλύτερη κεραία στο σπίτι, ώστε να ακούς/μιλάς και πέρα απ'την περιοχή σου ;


Εφόσον όλα τα CB είναι τα ίδια λίγο-πολύ σε ισχύ, γιατί λες οτι οι περισσότεροι που πηραν φορητά τα έχουν αλλάξεί ;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.


Υ.Γ. : Έχω ένα PMR της πλάκας, με το οποίο πολλές φορές ακούω να μιλάνε από διάφορες περιοχές της Αθήνας, πως στην ευχή γίνεται αυτό; Νομιζα πως τα PMR έχουν ακόμα μικρότερη εμβέλεια από τα CB.
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό CR » Κυρ Απρ 27, 2008 7:10 pm

Εξήγηση, ίσως απαραίτητη : Ξέρω πως όλα αυτά που ρωτάω, θα μπορούσαν να μου τα πούν σε κάποιο κατάστημα, θέλω όμως να ξέρω και από την δική σας εμπειρία πριν εμπιστευθώ την γνώμη κάποιου πωλητή.
Άβαταρ μέλους
CR
 
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Απρ 03, 2008 1:27 am
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Εξοπλισμός 4x4

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron